Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Jacek Kurski prezesem TVP

Data publikacji: 08 stycznia 2016 r. 15:31
Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia 2016 r. 22:04
Jacek Kurski prezesem TVP
Jacek Kurski Fot. PAP/Leszek Szymański  

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał w piątek na prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk. W poniedziałek minister skarbu ma zaprezentować nowe rady nadzorcze tych mediów.

Zmiany we władzach spółek mediów publicznych wynikają z noweli ustawy o radiofonii i telewizji, która po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek, weszła w życie w piątek. Na jej mocy wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, a wybór nowych władz - do czasu przeprowadzenia kompletnej reformy mediów publicznych - przypadł ministrowi skarbu państwa.

Dostęp do uczciwej informacji

Jackiewicz mówił tego dnia, że "Jacek Kurski doskonale zna i rozumie media".

- To jest człowiek, który wie, w jaki sposób muszą funkcjonować media, aby gwarantować wszystkim Polakom dostęp do uczciwej i rzetelnej informacji na temat tego, co dzieje się w polityce. To jest człowiek, który wie, jak być w opozycji, i jak to jest być w okresie sprawowania władzy, w związku z czym ma doświadczenie i zrozumienie praw opozycji i praw rządzących - powiedział.

Z kolei Czabański podkreślał "wysokie kompetencje Kurskiego: menedżerskie, polityczne, zawodowe, dziennikarskie". Przypomniał, że nowy prezes TVP przez wiele lat pracował jako dziennikarz. Jego zdaniem Kurski zadba również o to, "żeby grupy społeczne wykluczone z dyskursu publicznego mogły ten głos w debacie publicznej odzyskać."

Politycy, pytani przez dziennikarzy, czy nie przeszkadza im to, iż Jacek Kurski był aktywnym politykiem PiS, zaprzeczali, by dyskwalifikowało go to do pełnienia funkcji prezesa telewizji.

Propaganda jednej strony

Z kolei Tomasz Siemoniak (PO) ocenił, że powołanie to oznacza, że w TVP "będzie propaganda jednej strony".

- To aktywny polityk słynący z takiej brawury i z powiedzonek w rodzaju o "ciemnym ludzie", więc uważam, że będzie to telewizja, w której będzie propaganda jednej strony i tyle - ocenił. Dodał, że bardzo się dziwi prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że decyduje się na takie rozwiązania.

- Naprawdę także i w zapleczu PiS-u jest wiele osób, wielu dziennikarzy czy menedżerów związanych z mediami, którzy by nie pokazywali wprost Polakom i światu, że oto propagandzistę daje się na czele medium publicznego - powiedział Siemoniak, który w przeszłości był m.in. członkiem zarządu Polskiego Radia oraz dyrektorem TVP 1.

Niezależność i wolność telewizji

Sam Kurski na swej konferencji podkreślił, że jego celem będzie "uchronienie niezależności i wolności telewizji publicznej od zagrożeń świata polityki".

- Wiem, że pamiętają mnie państwo jako ostrego, wyrazistego, twardego polityka. To prawda, byłem twardym, wyrazistym politykiem, ale właśnie dlatego, że takim politykiem byłem, a jednocześnie rozumiem świat mediów i jednocześnie jestem uczciwym człowiekiem, jestem gwarantem tego, że będę umiał uchronić niezależność i wolność telewizji publicznej od zagrożeń ze świata polityki - powiedział. Kurski zapowiadał też więcej misji w programach, odbudowę produkcji TVP, a także otwarcie telewizji na młodych dziennikarzy. (pap)

 

Na zdjęciu: Jacek Kurski

Fot. PAP/Leszek Szymański

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

a wiecie
2016-01-09 21:00:52
Okazało się, że w latach 2014-2015 w Komendzie Głównej Policji działała specjalna grupa śledczych, która nielegalnie rozpracowywała dziennikarzy ujawniających nagrania z afery taśmowej. Łącznie inwigilowano blisko 80 osób. Powstaje pytanie - dlaczego KOD nie zorganizuje noworocznych demonstracji w obronie masowo podsłuchiwanych dziennikarzy? Czy dlatego, że afera ta dotyczyła ludzi z formacji politycznej, która szła na czele ostatnich manifestacji firmowanych znakiem KOD?
a tak widzę
2016-01-09 20:59:44
Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę medialną, czym wywołał histeryczny ryk okrągłostołowego układu. Z odsieczą ekipie z PO, Nowoczesnej i KOD mają przyjść niemieccy politycy i eurokraci z Brukseli, którzy już zdążyli wyrazić "głębokie zaniepokojenie tym co się dzieje w Polsce". Ci sami niemieccy politycy i eurokraci nie wyrażali jednak żadnego zaniepokojenia, kiedy w 2012 roku w Hiszpanii wprowadzono prawo dające możliwość powoływania kierujących mediami publicznymi przez aktualny rząd.
Lepiej pozniej jak wcale... ! !
2016-01-09 18:24:34
Panie Fr. Kaminski... a nie chce Pan teraz PO 70 latach zaczac sluchac razem z Nami... Radio Wolna Europa, BBC z Londynu czy Voice of Ameryka gdzie o odpowiednich stronach na Internecie juz nie wspomne... ? Co pan na to...??
Wawrzek
2016-01-09 10:32:12
Czekamy na dalszy ciąg - "Nocna Zmiana dwa i trzy", serial - "Seryjny samobójca" oraz "Podskoki Kodowane"
ted
2016-01-09 08:56:23
O której i gdzie pikietują dziś alimenciarze i pijacy?
Fr.Kamiński
2016-01-09 08:05:51
Różne brewerie Kaczyńskiego zniosę (takie jego zbójeckie prawo) ale "ciemnego luda" na stanowisku Prezesa TVP to ja panie Kaczyński nie zniosę. Wyrejestrowałem moje odbiorniki rtv ze zbioru KRRiT i od stycznia 2016 abonament (czytaj: podatek za posiadanie telewizora) przelewam na konto fundacji dobroczynnej stacji tv komercyjnej. Skoro jest demokracja i wolny rynek to ja chcę mieć możliwość wyboru.
Spasiba,
2016-01-08 21:57:21
Panie Siemoniak...a jakiej strony propaganda byla do tej PO-ry TVP... liczac lata 1945- 2015 czyli przez ostatnie 70 lat ? Ma Pan odwage odpowidziec i na to pytanie.........??
Ufff!
2016-01-08 19:58:13
Nareszcie!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA