sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Kto dostanie najniższe emerytury?

Kto dostanie najniższe emerytury? [FILM]

Kto dostanie najniższe emerytury?
Data publikacji: 2016-04-18 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-19 13:07
Wywietleń: 1761 128792

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia wysokość emerytury w Polsce wynosi niewiele ponad 2 000 złotych. Grupą osób, których średnia wartość emerytury jest najniższa, są przedsiębiorcy prowadzący mikro i małe przedsiębiorstwa. Przeciętne emerytury właścicieli firm są o 18 proc. niższe niż innych grup społecznych i wynoszą średnio 1 666 złotych.

– Przedsiębiorcy najczęściej nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne w zależności od swojego faktycznego dochodu, ale mogą płacić od minimalnych dochodów. Podstawą naliczania składek jest kwota ok. 2 400 zł miesięcznie. Właściciele firm będą mogli na emeryturze dysponować zaledwie połową tej kwoty – mówi newsrm.tv Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

W przeciwieństwie do pracowników, których składka emerytalna jest uzależniona od wysokości przychodu uzyskanego z tytułu zatrudnienia, przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania stałej składki na ubezpieczenie emerytalne. W 2016 r. minimalna składka emerytalna dla właścicieli firm wynosi 474,92 złotych. W naszym kraju funkcjonują blisko 2 miliony mikro i małych przedsiębiorstw, których właściciele w przyszłości będą otrzymywać bardzo niskie świadczenia emerytalne.


– Emerytura przedsiębiorcy w dużym stopniu zależy od niego samego. Można opłacać wyższą składkę emerytalną niż ustawowe minimum, jednak większość przedsiębiorców nie decyduje się na taki krok. Wynika to głównie z obawy przed tym, że finalna wartość emerytury, nawet w przypadku opłacania zdecydowanie wyższych składek, może nadal być niska i nieadekwatna do kwot, jakie zostały wpłacone jako „nadwyżka”. Według prognoz, emerytura przedsiębiorców, którzy opłacają najniższą składkę, za kilka lat będzie o kilkanaście procent niższa niż obecnie. Właściciele firm, którzy w wieku emerytalnym nie będą chcieli pracować, powinni wspomóc się dostępnymi na rynku narzędziami, które pomogą im zebrać odpowiedni kapitał – komentuje Karina Trafna, dyrektor sprzedaży Legg Mason TFI SA.

Od kilku lat możemy skorzystać z dwóch produktów emerytalnych, które powstały z myślą o gromadzeniu kapitału i polepszeniu naszego poziomu życia na emeryturze. Takimi rozwiązaniami są Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

 

Źródło: newsrm.tv

Komentarze

Etat
Jeżeli tak narzekacie na ciężki los prywaciarzy to pójdźcie na etat do firmy i od razu będziecie mogli leżeć brzuchem do góry z nogami na stole i nic nie robić :)
2016-04-19 12:53:17
Na rozne sposoby...,
Sprytny prywaciarz...interesujacy sie rowniez Gielda Papierow Wartosciowych i w ten sposob moze sobie dodatkowo sporo dorobic...!!
2016-04-19 00:39:43
Wyzyskiwacz
Tak prywaciarze to najgorsi złodzieje oczywiście wg tych, którym nie chce się pracować lub tych którzy cały czas mają przywileje jak w PRLu. Daleko nie trzeba szukać, wystarczy pojechać do Gryfina i okolic i zobaczyć "zapracowanych" pracowników dolnej odry, którzy rok przed emeryturą łaskawie dobrowolnie odchodzą aby otrzymać 200 000 zł odprawy i po roku na "bezrobociu" emeryturę 4-5 tys. Wszystkim, którzy uważają że prywaciarz ma lepiej polecam założyć swoją działalność przecież to trwa tylko 1 dzień a profity.....
2016-04-18 23:41:30
Prywaciarz
Do uczciwego:Otwórz swoją firmę to zobaczysz czy starczy tobie na opłacanie większych składek na swoją emeryturę \.Każdy prowadzący swoją firmę musi utrzymywać też tych którzy są wiecznie bezrobotni.Tych którzy nie chcą się przekwalifikowywać aby odciążyć tych którym z ich składek brakuje na emerytury dla innych.Przykładów można mnożyć chociażby gorący temat sprawa zadłużonych na 7 miliardów górników którym z naszych pieniędzy musimy płacić za wyimaginowane roszczenia.Tak że "uczciwy"nie znasz życia to nie pisz bzdur.
2016-04-18 15:52:52
Uczciwość
Jeżeli ktoś jest prywaciarzem, żal mu na odpowiednie składki, to potem są tego efekty. Tak samo jak np. żony marynarzy, które przepracują rok lub kilka lat i na stare lata płacz, że emerytura niska.
2016-04-18 14:21:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy