sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Szybciej na emeryturę?

Szybciej na emeryturę?

Szybciej na emeryturę?
Data publikacji: 2015-09-21 19:08
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-22 12:03
Wywietleń: 236 22803


Niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - zakłada projekt ustawy, który wczoraj skierował do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wskazała, że obecny Sejm nie ma możliwości zająć się projektem.

- Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, (...) tzn., że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo.(...) To będzie jego swobodna decyzja - powiedział prezydent Andrzej Duda przed podpisaniem projektu.

Wyraził nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, bo - jak mówił - koalicja rządząca pokazała, że potrafi bardzo szybko uchwalać ustawy.

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że nie ma możliwości, by obecny Sejm zajął się prezydenckim projektem. Izba ma zebrać się jeszcze w tej kadencji w dniach 23-25 września oraz 8-9 października. Dodała, że "poważna ustawa, która ma skutki finansowe nie tylko dla nas, ale też na przyszłość dla naszego państwa, więc ona musi być poważnie analizowana".

Jak wynika z uzasadnienia projektu, łączny koszt obniżenia wieku emerytalnego dla sektora finansów publicznych wyniesie w latach 2016-2019 około 40 mld zł, z czego dla budżetu państwa ok. 30 mld zł.

Ustawa uchwalona w 2012 roku podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat i wprowadziła stopniowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. (pap)

Na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda podpisał projekt reformy ustawy o wieku emerytalnym. Fot. PAP/Paweł Supernak

Więcej we wtorkowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego”.

Komentarze

SZUKANIE... "dziury w calym" ??
A Ja nie rozumiem jednego...po co staramy sie wymyslec COS NOWEGO i INNEGO....(?) co Kraje Zachodnie maja juz od dawna bardzo dobrze dopracowane - od dziesiatek lat ! Wystarczy tylko zobowiazac Polskie Ambasady na Zachodzie, do przeslania informacji o emeryturach w poszczegolnych Krajach... i wyniki mamy juz gotowe ! Pozniej wystarczy tylko wybrac ten najmadrzejszy i najlepszy dla Spoleczenstwa - EMERYTALNY WARIANT... ! !
2015-09-22 09:56:00
W imie rownouprawnienia...,
Co to za Polskie rownouprawnienie ? Na Zachodzie Europy, tak Kobiety jak i Mezczyzni maja taki sam wiek emerytalny tj. PO ukonczeniu 65 lat, gdzie oczywiscie Unia chce by to bylo przy 67 latach ! Chyba ze sami dobrowlnie chca przejsc na wczesniejsza tj. nizsza finansowo emeryture np. PO ukonczeniu juz 61 czy 63 lat... lub moga pracowac dalej dobrowolnie az do 75 lat...oczywiscie w zaleznosci od stanu zdrowia i wykonywanego zawodu ! A do tego Faceci i tak pozniej umieraja wczesniej od Kobiet... o okolo 7-8 lat ! !
2015-09-21 23:39:17
propaganda POległa
@onaa - nie da się wam dogodzić, to was POgonimy. 25 października :))
2015-09-21 19:07:37
onaa
Ae gest, czyste zagranie polityczne przed wyborami, tzw kiełbaska wyborcza ...
2015-09-21 17:39:14
propaganda POległa
No i szczena POwcom opadła, bo miał przecież nie realizować swoich obietnic :))
2015-09-21 17:32:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy