Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Ksiądz Jankowski pozbawiony tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska

Data publikacji: 07 marca 2019 r. 14:23
Ostatnia aktualizacja: 08 marca 2019 r. 16:46
Ksiądz Jankowski pozbawiony tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska
Sesja Rady Miasta Gdańska Fot. PAP/Adam Warżawa  

Rada Miasta Gdańska pozbawiła w czwartek ks. prałata Henryka Jankowskiego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie podczas sesji głosowało 19 radnych – Koalicji Obywatelskiej i klubu Wszystko dla Gdańska. Wstrzymało się od głosu 2 radnych, przeciwko był jeden. Radni PiS nie brali udziału w głosowaniu.

– W związku pojawiającymi się nowymi i nieznanymi informacjami dotyczącymi życiorysu ks. Henryka Jankowskiego, które rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania – Rada Miasta Gdańska utraciła zaufanie do nieskazitelnej opinii o postaci Honorowego Obywatela Miasta Gdańska i postanawia tytułu tego go pozbawić – głosi uzasadnienie uchwały, złożonej przez klub Koalicji Obywatelskiej.

Uchwała RMG weszła w życie z dniem podjęcia.

– Dziś stoicie państwo przed decyzją historyczną, ale decyzją niełatwą – mówiła w czwartek do radnych przed głosowaniem prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dodała, że "widząc to, do czego nieodpowiedzialne podgrzewanie emocji przez różnych ludzi doprowadza, pewnie decyzja może być tylko jedna". – Dla mnie bolesna także jako matki, matki 11-letniej córki. Kiedy myślimy o możliwej krzywdzie dzieci, jest czymś dla nas bardzo jasnym, że zawsze trzeba stawać po stronie ofiar, ale tutaj nie mamy jednoznaczności. Naprawdę, mimo apeli pana prezydenta Adamowicza, apeli wielu środowisk, organizacji prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się prawdy, bo główny zainteresowany nie żyje.

Stwierdziła, że apele o powołanie komisji kościelnej lub mieszanej padają z różnych stron.

– Ja jako prezydent miasta nie mam narzędzi komisji śledczej czy jakiejkolwiek innej, by tę sprawę wyjaśnić. To państwo radni dzisiaj stoicie przed decyzją, to państwo radni od grudnia zajmujecie się tym tematem. Dziś przychodzi taki moment, że należy podjąć ostateczną decyzję. Moje zdanie jest takie: nikt nie może łamać prawa – powiedziała.

Przypomniała, że z wykształcenia jest prawnikiem i "bardzo bliska jest jej zasada domniemania niewinności".

– Ale widząc poziom emocji, widząc to, do czego nieodpowiedzialne podgrzewanie emocji przez różnych ludzi doprowadza, pewnie decyzja może być tylko jedna – powiedziała Dulkiewicz, dodając, że w sprawie księdza Henryka Jankowskiego otrzymuje bardzo dużo korespondencji, listów od gdańszczan i nie tylko.

Zacytowała słowa papieża Franciszka z 28 grudnia 2018 roku: "Także dzisiaj są liczni, namaszczeni przez Pana, którzy nadużywają słabych, dopuszczają się obrzydliwości i dalej sprawują posługę".

(pap)

Na zdjęciu: Sesja Rady Miasta Gdańska

Fot. PAP/Adam Warżawa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ubawiłem sie czytając
2019-03-08 16:24:48
tę jazgotliwą obronę pedofila Polańskiego... (który powściągliwie ale jednak broni Polski przed swoimi ziomkami). Swoja droga jak się powiedziało A to teraz trzeba powiedzieć B - kiedy zarzuty prokuratorskie dla Niezabitowskiej, Friszkego i innych ukrywających pedofilstwo Jankowskiego czyli odpowiedzialność z Art. 240. Kodeksu Karnego?
cdn
2019-03-07 17:36:08
Ty caly ubawie jestes ubawem.NIe zamierzaam bronic zadnego pedofila nawet jak jest zydem i znanym tworca filmow.Ten caly pralat to nie moja bajka.TYlko dlaczego jak zyl pokrzywdzeni juz dorosli ludzie nie oskarzali jego o niecne czyny.
Ubaw
2019-03-07 16:41:31
Kwik obrońców pedofila poniżej bezcenny. Wasze pisowskie bezprawie się kończy. Dziś Gdańsk, jutro cała Polska
cdn
2019-03-07 16:19:34
Jak sie spojrzy na marionetke wybrana na prezydenta wolnego miasta tosie docenia naszego.Grzegorz Braun Intelektualnie przerasta matke corki ,,budynia''o lata swietlne.Oj bedzie wesolo w polskim Palermo.
Bezprawie lewaków.
2019-03-07 15:40:11
Lewacy i komuniści z PO , SLD , TVN i Wyborczej zawsze krzyczą , jak ktoś od nich jest oskarżany , że dopóki nie ma prawomocnego wyroku sądu to domniemany sprawca jest niewinny. Tu komuniści poszli na całość po artykule w Wyborczej. Artykuł w piśmie Michnika zdecydował. To nowe standardy lewactwa. Pamiętajcie towarzysze , że to działa w dwie strony. Zaboli was to nie raz. A w lewacko-komunistycznej Łodzi pedofil i Żyd Polański jest nadal honorowym obywatelem.
krotko
2019-03-07 15:12:30
W polskim Palermo w miejscu pomnika Jankowskiego -spowiednika noblisty bolka powinien stanac pomnik budynia ,ktory zarzadzal mafijnym ukladem przy pomocy wesolej wdowki dluzej niz Putin.Teraz wesola wdowka bedzie z listy parti oszustow wybrana do eurokolchozu i majateczek bedzie chroniony.Nowa wybrana prezydent to tylko kukielka wykonujaca rozkazy mocodawcow.
Katol
2019-03-07 15:07:43
To kiedy w Łodzi pozbawią Polańskiego honorowego obywatelstwa ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA