wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Kraj > Trzej mężczyźni przewrócili pomnik ks. Jankowskiego

Trzej mężczyźni przewrócili pomnik ks. Jankowskiego [FILM]

Trzej mężczyźni przewrócili pomnik ks. Jankowskiego
Data publikacji: 2019-02-21 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-26 11:03
Wywietleń: 945 376767

Trzech mężczyzn przewróciło w nocy ze środy na czwartek pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Zostali zatrzymani przez policję - poinformowało Oko.press. Nagranie filmowe z tego zdarzenia udostępnił na portalu społecznościowym dziennikarz Tomasz Sekielski.

– W nocy z 20 na 21 lutego 2019 r., ok. 3 nad ranem, trzej aktywiści (...) powalili pomnik ks. Henryka Jankowskiego, stojący niedaleko kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Ujawnione po latach zbrodnie zmarłego w 2010 roku prałata stały się ostatnio wstrząsającym dowodem na zjawisko pedofilii w Kościele katolickim i bezkarność tej zbrodni – podał portal.

Mężczyźni założyli najpierw na szyję figury pętlę, podważyli cokół i ciągnęli, aż pomnik upadł na przygotowane wcześniej opony. Miały zapobiec zniszczeniu pomnika, bo, jak zadeklarowali aktywiści, ich "celem jest rozbicie fałszywego i ohydnego mitu Henryka Jankowskiego, nie zaś – materii jego pomnika".

Następnie, na leżącym pomniku, który oddzielił się od cokołu, ale nie rozpadł, ułożyli strój ministranta wraz i dziecięcą bieliznę. Ma to być symbol cierpienia molestowanych przez prałata dzieci.

"Podejmujemy działanie, którego celem jest symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego. Tak wyraża się nasza obywatelska niezgoda na obecność w przestrzeni publicznej zła, pogardy dla drugiego człowieka i jego uprzedmiotowienia, gwałtu na jego wolności i prywatności, braku szacunku dla bólu i gniewu ofiar, wreszcie też – mowy nienawiści. A także bałwochwalczego kultu osób będących sprawcami podobnych czynów" – napisali aktywiści w manifeście, który przekazali redakcji OKO.press. 

Jak podał OKO.press na miejsce zdarzenia przyjechała policja. Aktywiści zostali wylegitymowani przez funkcjonariuszy, a następnie przewiezieni na komendę.

– Nie ma miejsca dla pomnika ks. Henryka Jankowskiego w przestrzeni publicznej Gdańska. Powinien być on usunięty zgodnie z prawem – takie stanowisko przedstawiła w czwartek w imieniu p.o. prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz jej rzecznik Magdalena Skorupka-Kaczmarek. W oświadczeniu Dulkiewicz przypomniała, że już w grudniu 2018 r. prezydent Gdańska śp. Paweł Adamowicz uznał, że nie ma miejsca dla pomnika Ks. Henryka Jankowskiego w przestrzeni miejskiej. Tym samym stanął on po stronie ofiar prałata.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Gadomski 

Trzej mężczyźni przewrócili pomnik ks. Jankowskiego Trzej mężczyźni przewrócili pomnik ks. Jankowskiego Trzej mężczyźni przewrócili pomnik ks. Jankowskiego

Komentarze

teść pasierba
"W sobotę rano z udziałem kilkudziesięciu stoczniowców Stoczni Gdańskiej postawiono na nowo na cokół pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego – poinformował wiceprzewodniczący zakładowej „Solidarności”, pomorski radny PiS Karol Guzikiewicz. Ponownemu ustawieniu pomnika sprzeciwiły się w specjalnym oświadczeniu p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak."...Lechu będzie głosował jesienią za "p.o. prezydenta" czy za "pisiorami"?
2019-02-24 10:02:30
Jesienią nadejdzie Wiosna
i trawka będzie rosła...Dwa pedały to nie rower do jeżdżenia, musicie mieć program, a Palikot dać pieniądze....Już KOD-owaliżcie i "mateuszek" zrobił to co zrobił.
2019-02-22 18:34:16
@ do PO_niższego
Jesienią nadejdzie Wiosna, a reżim odejdzie w zapomnienie
2019-02-22 14:46:03
Anna
Szacunek dla tych trzech osób za odwagę. Nie wolno się bać walczyć ze złem.
2019-02-22 14:33:22
do PO_niższego
- "sprawiedliwość dziejowa" to była już w 2015 roku gdy "przejechaliście ciężarną zakonnicę na przejściu"....Będzie także jesienią.
2019-02-22 13:31:11
prawidłowo
to się nazywa sprawiedliwość dziejowa
2019-02-22 10:49:02
daro
Pedofil na pomniku w miejscu publicznym? To dopiero jest skandal!
2019-02-22 10:25:04
do @ obserwator
- jeszcze grubszy siedzi przed "kompem" i klepie w klawiaturę, o "Bolku" mowa.
2019-02-22 06:33:49
do @ Miś II
"Na miejscu pojawiły się miejskie służby, które chciały zabrać zniszczony pomnik do magazynu. Zablokowali to jednak członkowie „Solidarności”. Miasto postanowiło więc oddać pomnik społecznemu komitetowi, by, jak poinformował wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, nie zaogniać konfliktu."...Należy zapytać "mędrca Europy" co z tym "komandorem" zrobić.
2019-02-22 06:29:06
Bury, ty już od dawna dla Szwabów pracujesz. Tylko może jeszcze o ty nie wiesz.
No to się dowiedziałeś. Mam nadzieję, że jak już znasz swoje miejsce, to teraz jest ci lepiej, he, he
2019-02-21 20:44:18
PK
Religia to nie są pomniki duchownych, tylko się o tym zapomina - a potem takie są reakcje ; Od masowego stawiania pomników duchownym ludzie nie bedą lepsi a Kościół dostanie za swoją pyszałkowatość; Jest pytanie czy Jankowski rzeczywiście to zło czynił - czy raczej masoneria próbuje niszczyć religię?
2019-02-21 17:33:20
janek bury
Ten Gdansk to dziwne miejsce;noblista tw /udowodnione/,byly prezydent liczne przekrety/7 apartamentow,37kont/wesola wdowka w kaliforni odpoczywa po wywiadach w tvn/cala prawda cala dobe/i w eurokolchozie.bedzie startowala w wyborach do eurokolchozu.proponuje w miejsce jankowskiego ,,tw bolk'' lub najlepszego samorzadowca,ktory oddal szwabom wodociagi,cieplownictwo za bezcen.
2019-02-21 15:51:51
Miś II
Jak juz pomnik został zdemontowany , to już go nie stawiać . Jego ponowne postawienie świadczy o polityce KK , która faktycznie broni pedofili w swoich szeregach !
2019-02-21 15:30:47
fjdhgdk
Czekałem i szybko prawica odpowiedziała: jeden i drugi obserwator wypowiada się nie na temat, jest za to mowa nienawiści. jak zwykle, wobec wolnego dziennikarstwa!
2019-02-21 14:17:16
obserwator
tego grubasa sekielskiego trzeba odchudzić!!!!!!!!!!!!
2019-02-21 14:12:54
Edmund
Pamietam teź ten plebs gdy w przerwie miedzy piwem a salcesonem wył dziko gdy obalono pomnik Dzierźynskiego.
2019-02-21 14:06:29
;
Skoro ktoś udostępnia nagranie, więc wiadomo, kogo również pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Temat zastępczy, za to szumny, bo pobudza najniższe instynkty, a plebs to uwielbia - w przerwie między piciem piwa, a salcesonem.
2019-02-21 13:33:22
fjdhgdk
Gdzie twój komentarz, prawico?
2019-02-21 12:53:09
Vera
To doskonała okazja by usunąć ten pomnik na zawsze z przestrzeni publicznej.
2019-02-21 12:11:09
:)
Ci ludzie nie powinni odpowiadać karnie za sprzeciw wobec stawiania pomnika pedofilowi