Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

„Koniec z dziadowskimi pensjami”. Wiosna obiecuje wyższą płacę minimalną i emeryturę

Data publikacji: 01 maja 2019 r. 19:55
Ostatnia aktualizacja: 02 maja 2019 r. 23:00
„Koniec z dziadowskimi pensjami”. Wiosna obiecuje wyższą płacę minimalną i emeryturę
Fot. PAP/Piotr Nowak  

Podwyższenie płacy minimalnej do co najmniej 2,7 tys. zł, najniższej emerytury do 1,6 tys. zł i 3,5 tys. zł na start dla początkującego nauczyciela, a także zniesienie kontroli skarbowych w małych przedsiębiorstwach – to niektóre propozycje Wiosny w ramach pakietu dla pracowników i pracodawców przedstawione w środę przez lidera ugrupowania Roberta Biedronia.

Biedroń na konwencji Wiosny w Warszawie przedstawił pakiet rozwiązań mających poprawić sytuację pracowników i pracodawców. Z myślą o pracownikach ugrupowanie obiecuje podwyższenie płacy minimalnej do 2,7 tys. zł i 10-letni program kształtowania tejże płacy, podwyżki w budżetówce, prawo do urlopu dla wszystkich pracowników, w tym na tzw. umowach śmieciowych i wsparcie na rynku pracy dla kobiet oraz minimalną emeryturę w wysokości 1,6 tys. zł.

Z kolei podstawą pakietu Wiosny dla pracodawców ma być "rozplątanie gąszczu niezrozumiałych i ciągle zmieniających się przepisów". Biedroń mówił, że Polska ma najczęściej zmieniające się prawo w UE. Pakiet Wiosny dla przedsiębiorców zakłada: uproszczenie i stabilizację prawa, minimum 6, a w niektórych przypadkach 12 miesięcy na przystosowanie się do zmieniających się przepisów, jednolite interpretacje podatkowe dla całego kraju, zniesienie kontroli skarbowych w małych przedsiębiorstwach oraz likwidację numeru REGON i pieczątek. Lider Wiosny obiecał również ustalenie jednolitych interpretacji podatkowych dla całego kraju i "ukrócenie niepotrzebnej biurokracji".

Biedroń mówił na konwencji, że przez ostatnie 15 lat od wstąpienia do UE Polska inwestowała w stadiony i autostrady "i całkiem nieźle nam to wyszło".

Ale dzisiaj nadszedł najwyższy czas, żeby zainwestować w człowieka. Żebyśmy byli równi i prawdziwie wolni, musimy wszyscy zacząć godnie zarabiać, w każdym zawodzie bez wyjątku – zaznaczył. – Nie ma mowy o demokracji, jeśli zbyt wiele grup nadal pozostawionych jest z tyłu. Nie ma mowy o społeczeństwie równych szans, jeśli będziemy nadal stawiali na infrastrukturę stadionów i autostrad, a nie postawimy na życie zwykłego człowieka i jego pracę.

Podkreślał, że praca musi być wszędzie w Polsce doceniona, dlatego Wiosna proponuje podwyżkę płacy tak, żeby płaca minimalna od przyszłego roku wynosiła co najmniej 2700 zł. Zapowiedział, że Wiosna proponuje przejrzystą, 10-letnią strategię podnoszenia płacy minimalnej.

– Jeśli Polska chce dołączyć do czołówki krajów rozwijających się, musimy także zacząć doceniać, inwestować w pracowników budżetówki. Można dziś oszczędzać (…) na limuzynach, na bezsensownych pomnikach władzy, jak Centralny Port Lotniczy w Baranowie, jak budowa elektrowni Ostrołęka C (...), ale nigdy nie można (...) oszczędzać na edukacji, służbie zdrowia i wymiarze sprawiedliwości. Dlatego koniec z dziadowskimi pensjami nauczycieli, pielęgniarek i pracowników sądu – mówił.

Wiosna proponuje, aby początkujący nauczyciele otrzymali na starcie 3,5 tys. zł "tak, żeby zawód nauczyciela nie był wiecznym wolontariatem, a elitą wśród zawodów".

Biedroń mówił też, że każdy pracownik musi mieć też prawo do odpoczynku.

– Osoby zatrudnione na umowach śmieciowych nie mogą być w tym zakresie gorzej traktowane – to ponad 1,5 mln ludzi. I dlatego wszyscy pracujący, niezależnie od umowy, będą mieli prawo do minimum dwóch dni urlopu w miesiącu i do urlopu rodzicielskiego, równego urlopu rodzicielskiego dla taty i dla mamy – powiedział Biedroń.

Polityk chce też podwyższenia najniższej emerytury.

– Sprawimy, że najniższa emerytura w Polsce w końcu będzie wynosić godnie – 1,6 tys. zł miesięcznie. I ten poziom wprowadzimy – zadeklarował.

(pap)

Fot. PAP/Piotr Nowak

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Eweliny
2019-05-02 22:58:59
- Robert nie potrzebuje robić końca, on ma już inny koniec....Ewelina nie ważne z jakim końcem facet zaczyna , ważne jak kończy....Poczekamy, zobaczymy.
Ewelina
2019-05-02 18:51:35
Nareszcie ktoś się troszczy o obywateli. Przystojny, wykształcony,elokwenty i chce zmieniać świat.Chcemy aby nastąpił koniec z dziadowskimi emeryturami,Robert zrób ten koniec!
jeszcze tylko
2019-05-02 16:56:46
- dam wam po sto miilionów i zaczne się "ruch społeczny" pod przewodnictwem....Ten uprawiając seks inaczej przebija wszystkich "dających" w Najjaśniejszej.
Wiosna nadchodzi
2019-05-02 06:19:06
Pan Premier Robert Biedroń otwiera okno na oścież w zatęchłym drobnomieszczańskim świecie dotychczasowych politykierów. Aborcja na żądanie, eutanazja na żądanie i nad nami wszystkimi tęczowa flaga równości. Będziemy tak postępowi że szczęka Europie opadnie gdy będzie spotkanie małżonków premierów.
Pomyliłeś nika. jesteś WYPISIANKA
2019-05-02 01:20:14
Jaki to wstyd popierać tak prymitywną formację. Że ciebie jeszcze rodzina i znajomi tolerują.
"kolejne" Biedron-kowe...
2019-05-01 21:41:42
"Obiecanki i Cacanki" ale tylko przez Wyborami ? A PO Wyborach, od nowa PO Staremu Lewackiemu jak wpierw PO-dziela na... Moje, Twoje i Nasze - jak to mialo miejsce az przez 70 lat...tj. do dnia 25.10.2015 roku !!
w-PiS-anka
2019-05-01 21:26:24
A dlaczego tego nie PO-robiliscie az przez 70 lat... tj. w latach 1945-2015 ?? Prawica zrobila Duzo Wiecej przez 3,5 roku - jak Wy przez Cale 70 lat !! A wiec: Brawo PiS i tylko tak dalej trzymac...
Antypisior i antyklecha
2019-05-01 20:31:17
Moja rodzina i ja poprzemy w wyborach jego partię ponieważ jako jedyny chce rozdzielić tron z ołtarzem i stąd pozyskać kasę od sukienkowych okupantów z Watykanu!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA