poniedziałek, 14 października 2019.
Strona główna > Kraj > „Koniec z dziadowskimi pensjami”. Wiosna obiecuje wyższą płacę minimalną i emeryturę

„Koniec z dziadowskimi pensjami”. Wiosna obiecuje wyższą płacę minimalną i emeryturę

„Koniec z dziadowskimi pensjami”. Wiosna obiecuje wyższą płacę minimalną i emeryturę
Data publikacji: 2019-05-01 19:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-02 23:00
Wywietleń: 918 388576

Podwyższenie płacy minimalnej do co najmniej 2,7 tys. zł, najniższej emerytury do 1,6 tys. zł i 3,5 tys. zł na start dla początkującego nauczyciela, a także zniesienie kontroli skarbowych w małych przedsiębiorstwach – to niektóre propozycje Wiosny w ramach pakietu dla pracowników i pracodawców przedstawione w środę przez lidera ugrupowania Roberta Biedronia.

Biedroń na konwencji Wiosny w Warszawie przedstawił pakiet rozwiązań mających poprawić sytuację pracowników i pracodawców. Z myślą o pracownikach ugrupowanie obiecuje podwyższenie płacy minimalnej do 2,7 tys. zł i 10-letni program kształtowania tejże płacy, podwyżki w budżetówce, prawo do urlopu dla wszystkich pracowników, w tym na tzw. umowach śmieciowych i wsparcie na rynku pracy dla kobiet oraz minimalną emeryturę w wysokości 1,6 tys. zł.

Z kolei podstawą pakietu Wiosny dla pracodawców ma być "rozplątanie gąszczu niezrozumiałych i ciągle zmieniających się przepisów". Biedroń mówił, że Polska ma najczęściej zmieniające się prawo w UE. Pakiet Wiosny dla przedsiębiorców zakłada: uproszczenie i stabilizację prawa, minimum 6, a w niektórych przypadkach 12 miesięcy na przystosowanie się do zmieniających się przepisów, jednolite interpretacje podatkowe dla całego kraju, zniesienie kontroli skarbowych w małych przedsiębiorstwach oraz likwidację numeru REGON i pieczątek. Lider Wiosny obiecał również ustalenie jednolitych interpretacji podatkowych dla całego kraju i "ukrócenie niepotrzebnej biurokracji".

Biedroń mówił na konwencji, że przez ostatnie 15 lat od wstąpienia do UE Polska inwestowała w stadiony i autostrady "i całkiem nieźle nam to wyszło".

Ale dzisiaj nadszedł najwyższy czas, żeby zainwestować w człowieka. Żebyśmy byli równi i prawdziwie wolni, musimy wszyscy zacząć godnie zarabiać, w każdym zawodzie bez wyjątku – zaznaczył. – Nie ma mowy o demokracji, jeśli zbyt wiele grup nadal pozostawionych jest z tyłu. Nie ma mowy o społeczeństwie równych szans, jeśli będziemy nadal stawiali na infrastrukturę stadionów i autostrad, a nie postawimy na życie zwykłego człowieka i jego pracę.

Podkreślał, że praca musi być wszędzie w Polsce doceniona, dlatego Wiosna proponuje podwyżkę płacy tak, żeby płaca minimalna od przyszłego roku wynosiła co najmniej 2700 zł. Zapowiedział, że Wiosna proponuje przejrzystą, 10-letnią strategię podnoszenia płacy minimalnej.

– Jeśli Polska chce dołączyć do czołówki krajów rozwijających się, musimy także zacząć doceniać, inwestować w pracowników budżetówki. Można dziś oszczędzać (…) na limuzynach, na bezsensownych pomnikach władzy, jak Centralny Port Lotniczy w Baranowie, jak budowa elektrowni Ostrołęka C (...), ale nigdy nie można (...) oszczędzać na edukacji, służbie zdrowia i wymiarze sprawiedliwości. Dlatego koniec z dziadowskimi pensjami nauczycieli, pielęgniarek i pracowników sądu – mówił.

Wiosna proponuje, aby początkujący nauczyciele otrzymali na starcie 3,5 tys. zł "tak, żeby zawód nauczyciela nie był wiecznym wolontariatem, a elitą wśród zawodów".

Biedroń mówił też, że każdy pracownik musi mieć też prawo do odpoczynku.

– Osoby zatrudnione na umowach śmieciowych nie mogą być w tym zakresie gorzej traktowane – to ponad 1,5 mln ludzi. I dlatego wszyscy pracujący, niezależnie od umowy, będą mieli prawo do minimum dwóch dni urlopu w miesiącu i do urlopu rodzicielskiego, równego urlopu rodzicielskiego dla taty i dla mamy – powiedział Biedroń.

Polityk chce też podwyższenia najniższej emerytury.

– Sprawimy, że najniższa emerytura w Polsce w końcu będzie wynosić godnie – 1,6 tys. zł miesięcznie. I ten poziom wprowadzimy – zadeklarował.

(pap)

Fot. PAP/Piotr Nowak

Komentarze

do Eweliny
- Robert nie potrzebuje robić końca, on ma już inny koniec....Ewelina nie ważne z jakim końcem facet zaczyna , ważne jak kończy....Poczekamy, zobaczymy.
2019-05-02 22:58:59
Ewelina
Nareszcie ktoś się troszczy o obywateli. Przystojny, wykształcony,elokwenty i chce zmieniać świat.Chcemy aby nastąpił koniec z dziadowskimi emeryturami,Robert zrób ten koniec!
2019-05-02 18:51:35
jeszcze tylko
- dam wam po sto miilionów i zaczne się "ruch społeczny" pod przewodnictwem....Ten uprawiając seks inaczej przebija wszystkich "dających" w Najjaśniejszej.
2019-05-02 16:56:46
Wiosna nadchodzi
Pan Premier Robert Biedroń otwiera okno na oścież w zatęchłym drobnomieszczańskim świecie dotychczasowych politykierów. Aborcja na żądanie, eutanazja na żądanie i nad nami wszystkimi tęczowa flaga równości. Będziemy tak postępowi że szczęka Europie opadnie gdy będzie spotkanie małżonków premierów.
2019-05-02 06:19:06
Pomyliłeś nika. jesteś WYPISIANKA
Jaki to wstyd popierać tak prymitywną formację. Że ciebie jeszcze rodzina i znajomi tolerują.
2019-05-02 01:20:14
"kolejne" Biedron-kowe...
"Obiecanki i Cacanki" ale tylko przez Wyborami ? A PO Wyborach, od nowa PO Staremu Lewackiemu jak wpierw PO-dziela na... Moje, Twoje i Nasze - jak to mialo miejsce az przez 70 lat...tj. do dnia 25.10.2015 roku !!
2019-05-01 21:41:42
w-PiS-anka
A dlaczego tego nie PO-robiliscie az przez 70 lat... tj. w latach 1945-2015 ?? Prawica zrobila Duzo Wiecej przez 3,5 roku - jak Wy przez Cale 70 lat !! A wiec: Brawo PiS i tylko tak dalej trzymac...
2019-05-01 21:26:24
Antypisior i antyklecha
Moja rodzina i ja poprzemy w wyborach jego partię ponieważ jako jedyny chce rozdzielić tron z ołtarzem i stąd pozyskać kasę od sukienkowych okupantów z Watykanu!!
2019-05-01 20:31:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie