piątek, 20 września 2019.
Strona główna > Kraj > Komisja Krajowa zadecydowała o odebraniu logotypu Solidarności z Medalu Wdzięczności ECS

Komisja Krajowa zadecydowała o odebraniu logotypu Solidarności z Medalu Wdzięczności ECS

Komisja Krajowa zadecydowała o odebraniu logotypu Solidarności z Medalu Wdzięczności ECS
Data publikacji: 2019-09-03 21:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 11:23
Wywietleń: 486 412623

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" podjęło decyzję o odebraniu logotypu Solidarności z Medalu Wdzięczności przyznawanego przez Europejskie Centrum Solidarności - poinformował we wtorek szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

To reakcja na uhonorowanie tym medalem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

We wtorek Piotr Duda uczestniczył w obchodach 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Podczas uroczystości szef NSZZ "Solidarność" skomentował wyróżnienie Timmermansa Medalem Wolności przyznawanym przez Europejskie Centrum Solidarności.

- Mieliśmy wielką nadzieję, ze Europejskie Centrum Solidarności będzie taką instytucją, która będzie otaczać opieką wszystkich, bez wyjątku. Niestety tak się nie stało. Dzisiaj nazywam tę instytucję Miejskim Centrum Bez Solidarności, bo tam już Solidarności nie ma, a tym bardziej po tym, co stało się przedwczoraj, że wręczono Medal Wdzięczności osobie, która na ten medal nie zasługuje- powiedział P. Duda.

Poinformował, że Prezydium Komisji Krajowej podjęło decyzję o odebraniu logotypu Solidarności z tego medalu, "bo został wręczony niezgodnie z przeznaczeniem i decyzją Komisji Krajowej".

Przypomniał, że podczas obchodów 39. rocznicy Sierpnia’80 w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano umowę powołującą Instytut Dziedzictwa Solidarności, jako wspólne przedsięwzięcie NSZZ "Solidarność" i MKiDN.

Szef "S" wskazał, że powołanie tego Instytutu ma być "prawdziwym działaniem i >niegumkowaniem< nikogo: ani Lecha Wałęsy, ani Anny Walentynowicz, ani wielu innych osób, które zasłużyły się dla polskiej wolności". - I będziemy to jako związek zawodowy Solidarność wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego krzewić i rozwijać, i pamiętać - dodał.

Medal Wdzięczności to nagroda ustanowiona przez ECS w 30. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Jak wyjaśnia Centrum, medal służy wyróżnieniu tych "obcokrajowców, którzy wspomagali Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację w czasie komunistycznej dyktatury, badają i popularyzują na świecie historię antykomunistycznej, demokratycznej opozycji w Polsce, a także w duchu ideałów Solidarności stają w obronie uniwersalnych praw człowieka, angażują się na rzecz promocji idei solidarności jako podstawy europejskiego porządku, działają na rzecz porozumienia między narodami, a ład społeczny i moralny budują na dialogu".

(PAP)

Fot. ECS

Komisja Krajowa zadecydowała o odebraniu logotypu Solidarności z Medalu Wdzięczności ECS

Komentarze

Związek zawodowy ,,reprezentujący niedobitki”, wiec niedługo nie będzie związku, bo kto pozostanie
po niedobitkach niedobitków. I dobrze, bo po co komu taki pisowski związek.
2019-09-07 03:34:19
Prawdziwa Solidarnosc z 1980 roku - nie jest juz jedyna ?
Gdzie w samym tylko Szczecinie sa juz 3 rodzaje... "Solidarnosci" by "wyglupic" mieszkancow Miasta i regionu do reszty !!! Pytanie wiec: Kto do tego dopuscil... i dalej na to PO-zwolil... a PO/Odznaczanych jest juz ze: Ho, Hoo, Hooo ???
2019-09-06 23:19:58
Odpowiem wam Adamem Michnikiem
"odpiep*** się od Solidarności" Jest to w tej chwili jedyny związek zawodowy reprezentujący niedobitki tych których z taką zajadłością niszczyli ludzie pokroju Balcerowicz i inne ścierwojady. Kim byliście wtedy gdy SBecy których teraz bronią sady mordowali robotników i działaczy Solidarności...? Po plecach robotników do władzy w IIIRP dorwali się potomkowie zbrodniarzy komunistycznych.
2019-09-06 20:59:55
teść pasierba do @ Solidarność nie jest już związkiem niezależnym,
- Solidarność były od powstania "przybudówką" firmy pozwalającej "wygrywać w Toto-Lotka".
2019-09-06 09:36:24
Lepiej juz PiS-owskimi...
Jak dalej jeszcze PO-st/KO-munistycznymi i Lewackimi ???
2019-09-06 01:01:36
Liderzy Solidarności, w tym Duda
Są pisowskimi politykami. Hańba. To jest niezależny samodzielny związek zawodowy? Oni decydują już tylko o swoich karierach i o logotypie, który do nich nie powinien należeć.
2019-09-05 02:06:41
Odp... do godz. 19:16:01
Bo obecnie tak Solidarnoscia na Kaszubskiej, jak i ta 2-ga na Wojska Polskiego - rzadza byli PZPR-owcy !! A ciekawe... jak to obecnie wyglada przy ul. Dworcowej ?
2019-09-04 23:55:04
Do @do: Solidarność nie jest już....
Solidarność była organizacją, która walczyła o uwolnienie Polski od rządów komunistów. Teraźniejsza Solidarność nie jest nawet cieniem tej pierwszej, jej władze dbają o bardzo wąsko pojętą, wybiórczo potraktowaną tożsamość historyczną, wspierają tylko 'pasujące' im i rządzącej partii środowiska. A w Szczecinie Solidarność chyba nawet nie stara się zająć zachowaniem takich 'śladów' historycznych dawnej Solidarności i porozumień sierpniowych jak świetlica stoczniowa.
2019-09-04 19:16:01
Panie Piotrze Duda
A co z Logotypem i nazwa tej "2-ej Solidarnosci" - ktora PO-wstala 8-9 lat pozniej... czyli dopiero przy/PO Okraglym Stole w latach 1989/90 !! Co wiec i na to tak Pan jak i Komisja Krajowa NSZZ Solidarnosc 1980 - oraz dzisiejsze Prawo... i Sprawiedliwosc ??/!!
2019-09-04 13:52:09
do: Solidarność nie jest już....
Solidarność jest organizacją, która walczyła o wolność Polski, a dzisiaj walczy o pielęgnowanie tożsamości historycznej Polski i wspieranie wszystkich środowisk, którym zależy na Polsce, polskości i wartościach, dzięki którym ten kraj istnieje. Piszesz bzdury rodem z antypolskich stacji telewizyjnych i gazet, więc pomyśl (jeśli samodzielnie potrafisz), a dopiero potem pisz.
2019-09-04 07:27:18
Solidarność nie jest już związkiem niezależnym,
ale nadworną przybudówkà partii rządzącej. Dlatego raczej Dudzie powinno się odebrać prawa do logotypu związku, bo przynosi tylko wstyd historycznej Solidarności.
2019-09-03 23:35:50