Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Rada Europejskiego Centrum Solidarności odrzuca propozycje Ministerstwa

Data publikacji: 2019-02-02 16:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-05 08:40
Rada Europejskiego Centrum Solidarności odrzuca propozycje Ministerstwa
 

Wiązanie wysokości dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności z żądaniem podziału instytucji i wyodrębnienia specjalnej części podlegającej MKiDN prowadzić musi do rozbicia i zniszczenia jedynej instytucji będącej pomnikiem wspólnego dzieła Polaków - głosi przyjęta w sobotę uchwała Rady ECS.

- Rada ECS oświadcza, że propozycje MKiDN przekazane w rozmowach z pełniącą funkcję prezydenta miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem naruszają zasady leżące u podstaw umowy założycielskiej z 2007 r. oraz obowiązujące przepisy i statut ECS - głosi przyjęta uchwała przyjęta w sobotę na nadzwyczajnym posiedzeniu rady ECS.

- Rada ECS odrzuca przedstawione przez ministra propozycje. Wiązanie wysokości dotacji z żądaniem podziału instytucji i wyodrębnienia specjalnej części podlegającej ministrowi prowadzić musi do rozbicia i zniszczenia jedynej instytucji będącej pomnikiem wspólnego dzieła Polaków - oceniono w dokumencie.

W uchwale napisano ponadto, że ECS powstało jako pomnik i świadectwo działania największego w polskich dziejach pokojowego ruchu społecznego - "Solidarności". Dzięki niemu - jak dodano - mogło powstać niepodległe i demokratyczne państwo, a "Solidarność" zmieniła oblicze świata.

- Dokumenty, które powołały w Gdańsku - kolebce związkowego ruchu społecznego - Europejskie Centrum Solidarności podpisane były przez przedstawicieli różnych sił politycznych i zostały tak skonstruowane, aby żadna organizacja nie mogła wpływać na niezależne działanie instytucji - podkreślono. Jak dodano, ECS z założenia ma reprezentować pamięć, ale też głosić podstawowe wartości i zasady związkowego ruchu społecznego - ideały demokratycznego społeczeństwa i państwa prawa, opartego na prawach człowieka i obywatela.

W uchwale podkreślono ponadto, że "Solidarność" była ruchem ku wolności dla każdego obywatela, którego godności strzegą obyczaje szacunku i tolerancji. "ECS i jego wystawa nie tylko ukazuje te wartości, ale także daje im świadectwo poprzez działanie w kraju, w Europie i na świecie. Ukazuje, jak wielomilionowy i zróżnicowany związek potrafił dzięki zasadom debaty, wymagającym szacunku dla każdego, współpracować dla wspólnego dobra" - zaznaczono. Jak dodano, politycy powinni skupiać się na trosce o wspólną przyszłość obywateli, a nie na poprawianiu obrazu przeszłości.

- "Solidarność" była ruchem obywateli. Powierzamy więc świadomym obywatelom troskę o wyjątkowe świadectwo dzieła "Solidarności". Obowiązkiem rady ECS jest stać na straży wartości i zasad, które narodziły się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1989 r." - oświadczono.

***

Zbiórka na Europejskie Centrum Solidarności pokazuje, że ten rząd jest nam niepotrzebny - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) po posiedzeniu rady ECS. Jednocześnie zaapelował do rządu, by zmienił stosunek do ECS.

Na konferencji prasowej, która odbyła się po nadzwyczajnym posiedzeniu rady Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku poinformowano, że rad odrzuca propozycje resortu kultury.

Bogdan Borusewicz powiedział, że podczas zbiórki na działalność ECS zebrano ponad 3 mln zł, z czego prawie 2,4 mln na Facebooku, zaś 700 tys. wpłynęło na konto ECS.

- Naprawdę to pokazuje, że rząd jest nam niepotrzebny, ten rząd - stwierdził Borusewicz. Jednocześnie zaapelował do rządu żeby zmienił stosunek do ECS i "przyjął do wiadomości, że to jest dziedzictwo wszystkich Polaków". Dodał, że pieniądze wydawane przez rząd pochodzą z podatków i nie mogą być "wydawane ideologicznie".

Członek rady ECS Władysław Frasyniuk odnosząc się do przedstawionej przez MKiDN propozycji powiedział, że jest ona "obraźliwa" i nawiązuje "do tradycji partii bolszewickich". "Tradycji, która mówi, że z każdym jesteśmy się w stanie dogadać pod warunkiem, że mamy jeden głos więcej. Pamiętamy to i nie pozwolimy na to" - dodał.

Szef ECS Basil Kerski podkreślił, że ECS "to jest miejsce otwarte dla każdego". "Ale też musimy bronić wartości (...) nie możemy przekroczyć pewnej granicy. Ta granica jest na wystawie stałej. To jest godność każdego człowieka, to są uniwersalne prawa człowieka, które Solidarność musiała bronić, odważnie bronić" - powiedział.

Z kolei p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała za uczestnictwo w spotkaniu przedstawicielom resortu kultury oraz komisji krajowej NSZZ "Solidarność".

- Trudno mi ukryć wzruszenie widząc dzisiaj tylu państwa odwiedzających ECS. Myślę, że to jest najważniejsze, że jesteście tutaj dzisiaj - dodała.

(PAP)

Fot. PAP/Adam Warżawa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Janek bury pisze.ak dobrze znasz bliskie tobie środowiska
2019-02-05 03:07:29
Można pozazdrościć tobie orientacji w terenie.
@
2019-02-04 09:09:07
cdn to rosyjski troll, on nie zna polskiego
@poszli na szczaw
2019-02-04 00:42:35
Przy okrągłym stole toasty wznosił także Kaczyński.
cdn - a ty ciagle kaleczysz jezyk ojczysty
2019-02-04 00:40:23
Nie wstyd ci? Może kończyłeś rydzykowe Alma mater?
janek bury
2019-02-03 01:06:17
ecs to zaplecze,/po/parti oszustow/,kodu,lgbt idawnych funkcjonariuszy sb.stpp z dotacjami.
teść pasierba do @ Jakób
2019-02-03 00:05:54
- można podyskutować co to są "pieniądze podatnika" i komu się należą...Mnie zastanawia cyrk z "centrum" w Gdańsku, widać kto w kogo nap..la i kto płaci w Gdańsku "pieniędzmi podatnika"...Poczytaj sobie o cyrku z "noblistą", który musiał z dziećmi siedzieć na korytarz "bo mu wygumkowali"...Pisze "noblista";(https://konkret24.tvn24.pl/polityka,112/czy-lechowi-walesie-nie-uzyczono-sali-do-spotkania-z-dziecmi-w-szkole,905999.html) "Przyszło mi spotkać sie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdańsku na korytarzu. Lekcji prawdziwej historii Solidarności i Demokracji innego miejsca nie użyczono. Dobrze ze jeszcze „wiszę „ na ścianie i nie zdążono mnie z niej zdjąć w ramach „gumkowania” (pisownia oryginalna) - taki opis do fotografii pojawił się na koncie byłego prezydenta w portalu Facebook i Twitter.Za "noblistą" zaszczekał Lisek-chytrusek;Tomasz Lis @lis_tomasz "I to mi się podoba. Lech Wałęsa nie obraził się, że mu nie użyczyli sali i spotkał się z młodymi ludźmi na korytarzu. Wstyd dla szkoły, chwała Lechowi....Dołożył:Adam Mazguła @amazgula· 1 lut 2019 "Noblista i bohater Wolnej Polski Lech Wałęsa prowadzi lekcję odkłamywania historii pisanej przez PiS na korytarzu. Podobno nie było innego miejsca. Gdańsk, Szkoła Podstawowe nr 21. Szacunek Panie Prezydencie, tak trzeba robić!"...No i PO_szły konie PO betonie - jazgot na całego.....Kasa Misiu, kasa nawet ten baran nie raczył podać iż "nobel" siedzał na koryrarzu w "centrum", a nie jak kłamał w szkole podstawowej....Widzisz iż nawet "pieniądze podatnika" rozdawane w Gdańsku ogłupiają obdarowanego - siedzi tam ponieważ "jego" instytut ma "przejściowe trudności".Nawet dyrektor "instytutu noblisty" MUSIAŁ przyznać; "- Sytuacja miała miejsce w ECS przed biurem prezydenta, a nie w szkole. To jakieś nieporozumienie. Nie było żadnego problemu - wyjaśnia Domiński. (dyrektor Instytutu Lecha Wałęsy) - Dzieci chciały odwiedzić pana prezydenta ze spontaniczną wizytą."
cdn
2019-02-02 23:40:39
pseudo marszalek borusewicz nakoszt podatnikow odbyl 2oo lotow do gdanska ,zeby wyprowadzic psa,frasyniuk-grzyb za popychanie policjanta w usa bylby zastrzelony aw uk skazany na wieloletnie wiezienie.razem piniorem zagrabili kupe kasy pinior ciagle na wolnosci.zalosne towarzystwo chcace stworzyc tak jak adamowicz wolne miasto gdansk.
poszli na szczaw
2019-02-02 21:54:42
Tamtej SOLIDARNOŚCI już nie ma . Sprzedano ją przy okrągłym stole i opito wódą ! Ci goście , którzy tam rządza , opluli większość byłych członków SOLIDARNOŚCI i patrzą tylko skąd jeszcze kasę doić !To jest geszeft cwaniak , nie solidarność . No chyba ,że jewropejska !
Jakób
2019-02-02 19:37:49
@ teść pasierba Prawda, kto płaci ten ma rację - ale niech płaci z własnych pieniędzy, a nie pieniędzy podatników.
teść pasierba
2019-02-02 19:14:52
"Wiązanie wysokości dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności z żądaniem podziału instytucji i wyodrębnienia specjalnej części podlegającej MKiDN prowadzić musi do rozbicia i zniszczenia jedynej instytucji będącej pomnikiem wspólnego dzieła Polaków - głosi przyjęta w sobotę uchwała Rady ECS."......Popatrz się pan jak to z tym "wiązaniem" jest - jaja po prostu. EU "wiąże" dotacje z oceną tzw. demoktacji, a w/w nie zauważają iż to "prowadzić musi do rozbicia i zniszczenia jedynej instytucji (EU) będącej pomnikiem wspólnego dzieła także Polaków, którzy zwalczyli komunę....Kasa, Misiu, kasa - kto płaci ten ma rację.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA