Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Piotr Duda przewodniczącym NSZZ „Solidarność” na kolejną kadencję

Data publikacji: 2018-10-25 19:50
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-05 11:19
Piotr Duda przewodniczącym NSZZ „Solidarność” na kolejną kadencję
Szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda Fot. PAP/Waldemar Deska  

Piotr Duda pozostanie przewodniczącym Solidarności. Na kolejną kadencję wybrali go w czwartek uczestnicy odbywającego się w Częstochowie XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów związku. Dotychczasowy szef "S" nie miał kontrkandydatów. W tajnym głosowaniu poparło 248 spośród 267 głosujących.

- Delegaci obdarzając mnie takim zaufaniem pokazali, że ta kadencja, która za nami, była dobrą nie tylko dla mnie. Ja sam nic nie znaczę, wszyscy związkowcy, wszyscy delegaci tworzymy jedną wspaniała rodzinę solidarności. Sam Piotr Duda nic by nie zrobił, nic nie znaczy, jestem tylko wybrany jako szef komisji krajowej - powiedział po wyborze Duda.

Będzie to już trzecia kadencja Dudy, który jest szefem Komisji Krajowej "S" od ośmiu lat. Jego kandydaturę w tegorocznych wyborach zgłosił szef śląsko-dąbrowskich struktur związku Dominik Kolorz. Po ogłoszeniu wyników uczestnicy zjazdu skandowali "Piotrek Duda!", odśpiewali też przewodniczącemu "Sto lat".

- Jestem bardzo wzruszony - powiedział szef "S". W programie zjazdu jest także wybór kilkudziesięciu członków Komisji Krajowej. W skład tego ponad 100-osobowego gremium z urzędu wchodzą m.in. szefowie 33 regionów związków oraz sekretariatów branżowych.

Priorytety i sukcesy

Po ogłoszeniu wyniku wyborów przewodniczący był pytany przez dziennikarzy o priorytety na nadchodzącą kadencję. Odpowiedział, że wszyscy dowiedzą się o szczegółach w piątek, kiedy zjazd krajowy będzie przyjmował najważniejszy dokument, czyli uchwałę programową.

- Tam głównym priorytetem są zakładowe i ponadzakładowe układy zbiorowe pracy - powiedział. Dodał, że priorytetem na najbliższą kadencję będzie również kwestia emerytur.

- Żyjemy w dynamicznych czasach, dlatego będziemy musieli reagować na bieżąco, jeśli chodzi o związkowe sprawy. Związek zawodowy "Solidarność" jest najsilniejszy, najlepszy, najskuteczniejszy i jest wyrazisty, wie czego chce. Możecie się państwo spodziewać samych dobrych rzeczy - oświadczył.

Kilka godzin przed wyborem Duda, podsumowując poprzednią czteroletnią kadencję Komisji Krajowej, do głównych sukcesów zaliczył przywrócenie wieku emerytalnego i wprowadzenie ograniczeń handlu w niedzielę. Wśród priorytetów "S" na kolejne lata wymieniał m.in. działania na rzecz poprawy sytuacji pracowników państwowej sfery budżetowej. 

Poparcie większości

Komentując wielkość udzielonego mu poparcia szef "S" wyraził zadowolenie, zaznaczył jednak, że nie postrzega tej sprawy jedynie przez pryzmat ilości głosów.

- Swoją codzienną pracą chcę pokazać, że zasługuję na zaufanie i poparcie członków związku i delegatów -  powiedział Duda. - Nigdy nie robiłem żadnych kampanii wyborczych. Moja kampania wyborcza rozpoczyna się już teraz i kończyć się będzie za cztery lata - tak to powinno wyglądać, w przeciwieństwie do tego, co robią politycy.

Podziękowania prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podczas zjazdu Solidarności dziękował związkowcom, że jako ruch robotniczy, ruch ludzi pracy – sprawują kontrolę nad funkcjonowaniem państwa i władzy.

- Pilnujecie tego, żebyśmy byli Zachodem - mówił. - To właśnie Solidarność, właśnie wy, ruchem pokojowym, spokojnie domagającym się przestrzegania praw ludzi pracy, przestrzegania praw człowieka, przestrzegania i dostrzegania elementarnych wartości, doprowadziliście do wolnej Polski.

(pap)

Fot. PAP/Waldemar Deska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2018-10-28 13:12:21
Została tylko wydmuszka ze znaczkiem:"S".... Różnych dudków mamy powyżej uszu....
Jarun
2018-10-27 16:30:10
To nie jest przewodniczący związku zawodowego, tylko zwykłe pisowskie popychadło. Swoją posturą obraża "Solidarność".
Ojj... Jarun-ku
2018-10-26 23:24:57
A myslisz, ze lepiej bylo by dla Wiekszosci Polakow... by sluzyl, w sumie juz 70-letnim (1945-2015) Komunisto/PO-stkomunistom i Nowoczesnie za-KOD-owanym oraz znow "PO-przestawianym Literkowo" KO-com !/??
Jarun
2018-10-26 19:06:30
Duda z tą swoją służalczością wobec PiS-u jest żałosny.
Do... Jarun-ka
2018-10-26 17:48:13
A Twoim Lewackim zdaniem... ta z Sierpnia 1980 roku, z Siedziba przy ul. Kaszubskiej 30 w Szczecine - to Co To...??
4 x A...
2018-10-26 17:39:36
A dlaczego 19 Czlonkow nie byla Za...? Czyzby "Cos innego" slyszeli i wiedzieli... ? A PO-wska Solidarnosc, PO-wstala PO Okraglym Stole w 1989 roku - tez w ta Sierpniowa Solidarnosc z 1980 roku..."juz wchodzi" ?? A jak bedziecie "Zadac" za Duzych PO-dwyzek to Polska, Nie bedzie Atrakcyjna dla Firm Zagramaniczych i beda szukac sobie miejsca w innych i tanszych... Krajach !! A wiec: tak "Srednio" zawsze Najlepiej !!!
Jarun
2018-10-26 10:03:16
"Solidarności" dawno już nie ma. A teraz jest to pisowska przybudówka, odskocznia do dalszej kariery jaką zrobił np. Śniadek w biznesie.
PRLowiec
2018-10-26 05:43:27
Nareszcie, znów czuje się dobrze jak ryba w wodzie, do związku wrócił stary dobry PRL, trzy kadencja DUDA, jescze więcej JUREK. CRZZ bis na czele z tow Szydlakiem. Związek z partią, partia z narodem. hurra hurra i tu burzliwe oklaski
Myśl
2018-10-25 23:07:49
Jeden pan Duda mówi jakieś dziwne rzeczy myląc dawną wielką Solidarność i aktualną Solidarność.pis. Drugi pan Duda tak walczy o prawa ludzi pracy, że aż dowodzony przez niego związek jest łamistrajkiem w LOT, gdzie ludzie walczą o normalne umowy pracy w miejsce śmieciowych. Taka Solidarność w sosie własnym z domieszką PIS i kościoła.
Wstyd
2018-10-25 22:00:39
Solidarność jest tylko prorządowa rzystawką
masakra
2018-10-25 20:25:11
samozadowolenie, marazm

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA