Musimy zacząć się przygotowywać do przeżycia tej uroczystości, jeszcze bliższego przypomnienia sobie i poznania osoby kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział kard. Kazimierz Nycz na poniedziałkowym briefingu po ogłoszeniu daty i miejsca beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na pl. Piłsudskiego. Jego beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu – poinformował w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz.
3 października papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Wcześniej też informowano, że niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.
Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 r. komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.
Kard. Nycz dodał, że wiele instytucji, w tym też media, mają wielką pracę do spełnienia. Dodał, że bogactwo materiałów radiowych i telewizyjnych poświęconych kardynałowi sprawia, że ich wykorzystanie w ciągu siedmiu miesięcy (do 7 czerwca 2020 r.) może nam przybliżyć osobę Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia.
- To jest potrzebne, żeby go poznać, naśladować i przez jego wstawiennictwo modlić się do Pana Boga. I to mamy do zrobienia wszyscy, tj. wszystkie diecezje w Polsce, ponieważ kard. Wyszyński był prymasem Polski - podkreślił kard. Nycz.
28 dnia każdego miesiąca, czyli w dniu śmierci kard. Wyszyńskiego (28 maja 1981 r.), w katedrze warszawskiej będzie odprawiana msza św., do której sprawowania będą zapraszani biskupi z różnych diecezji. Po każdej mszy będzie półgodzinny wykład o kard. Wyszyńskim.
(pap)
Fot. Wikipedia/Janusz Trocha