poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Polscy misjonarze beatyfikowani

Polscy misjonarze beatyfikowani

Polscy misjonarze beatyfikowani
Data publikacji: 2015-12-06 21:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:47
Wywietleń: 1373 45693

Dwaj polscy misjonarze męczennicy o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali beatyfikowani podczas sobotniej mszy św. w Peru. Nabożeństwu przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.

Odczytał on list papieża Franciszka wynoszący beatyfikowanych na ołtarze. Papież napisał w nim, że „męczennicy złożyli świadectwo wiary, poświęcili swoje życia dla Chrystusa”, dlatego zostają ogłoszeni błogosławionymi i będą otaczani czcią w Kościele. Kardynał Amato mówił w homilii, że życie i śmierć męczenników są dowodem na to, iż miłość zawsze zwycięży zło. Podczas mszy razem z Polakami beatyfikowano włoskiego księdza. Alessandro Dordi został zabity kilkanaście dni po nich. Jak zaznaczył Amato, choć trzej męczennicy pochodzili z odległych krajów, władali odmiennymi językami - polskim i włoskim, "mówili językiem miłości Boga, bo miłość pokonuje nienawiść i chęć zemsty".

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 r. Mimo świadomości zagrożenia ze strony terrorystów swoją opieką i modlitwą otaczali najbardziej potrzebujących: biednych i chorych. Nie chcieli opuścić tego miejsca. Zostali porwani 9 sierpnia 1991 r. Terroryści maoistowskiej organizacji Świetlisty Szlak związali ich i wywieźli samochodem za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili trzydziestokilkuletnich zakonników. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1996 r., a od 2002 r. toczyło się postępowanie w Watykanie. Są oni pierwszymi męczennikami w historii Peru i pierwszymi polskimi błogosławionymi misjonarzami męczennikami. (pap)

 

Na portrecie od lewej: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski 

Fot. STR

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy