sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Polscy misjonarze beatyfikowani

Polscy misjonarze beatyfikowani

Polscy misjonarze beatyfikowani
Data publikacji: 2015-12-06 21:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2177 45693

Dwaj polscy misjonarze męczennicy o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali beatyfikowani podczas sobotniej mszy św. w Peru. Nabożeństwu przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.

Odczytał on list papieża Franciszka wynoszący beatyfikowanych na ołtarze. Papież napisał w nim, że „męczennicy złożyli świadectwo wiary, poświęcili swoje życia dla Chrystusa”, dlatego zostają ogłoszeni błogosławionymi i będą otaczani czcią w Kościele. Kardynał Amato mówił w homilii, że życie i śmierć męczenników są dowodem na to, iż miłość zawsze zwycięży zło. Podczas mszy razem z Polakami beatyfikowano włoskiego księdza. Alessandro Dordi został zabity kilkanaście dni po nich. Jak zaznaczył Amato, choć trzej męczennicy pochodzili z odległych krajów, władali odmiennymi językami - polskim i włoskim, "mówili językiem miłości Boga, bo miłość pokonuje nienawiść i chęć zemsty".

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 r. Mimo świadomości zagrożenia ze strony terrorystów swoją opieką i modlitwą otaczali najbardziej potrzebujących: biednych i chorych. Nie chcieli opuścić tego miejsca. Zostali porwani 9 sierpnia 1991 r. Terroryści maoistowskiej organizacji Świetlisty Szlak związali ich i wywieźli samochodem za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili trzydziestokilkuletnich zakonników. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1996 r., a od 2002 r. toczyło się postępowanie w Watykanie. Są oni pierwszymi męczennikami w historii Peru i pierwszymi polskimi błogosławionymi misjonarzami męczennikami. (pap)

 

Na portrecie od lewej: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski 

Fot. STR

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie