Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Polscy misjonarze beatyfikowani

Data publikacji: 2015-12-06 21:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Polscy misjonarze beatyfikowani
Na portrecie od lewej: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski Fot. STR  

Dwaj polscy misjonarze męczennicy o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali beatyfikowani podczas sobotniej mszy św. w Peru. Nabożeństwu przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.

Odczytał on list papieża Franciszka wynoszący beatyfikowanych na ołtarze. Papież napisał w nim, że „męczennicy złożyli świadectwo wiary, poświęcili swoje życia dla Chrystusa”, dlatego zostają ogłoszeni błogosławionymi i będą otaczani czcią w Kościele. Kardynał Amato mówił w homilii, że życie i śmierć męczenników są dowodem na to, iż miłość zawsze zwycięży zło. Podczas mszy razem z Polakami beatyfikowano włoskiego księdza. Alessandro Dordi został zabity kilkanaście dni po nich. Jak zaznaczył Amato, choć trzej męczennicy pochodzili z odległych krajów, władali odmiennymi językami - polskim i włoskim, "mówili językiem miłości Boga, bo miłość pokonuje nienawiść i chęć zemsty".

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 r. Mimo świadomości zagrożenia ze strony terrorystów swoją opieką i modlitwą otaczali najbardziej potrzebujących: biednych i chorych. Nie chcieli opuścić tego miejsca. Zostali porwani 9 sierpnia 1991 r. Terroryści maoistowskiej organizacji Świetlisty Szlak związali ich i wywieźli samochodem za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili trzydziestokilkuletnich zakonników. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1996 r., a od 2002 r. toczyło się postępowanie w Watykanie. Są oni pierwszymi męczennikami w historii Peru i pierwszymi polskimi błogosławionymi misjonarzami męczennikami. (pap)

 

Na portrecie od lewej: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski 

Fot. STR

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA