Piątek 17 września 2021r. 
REKLAMA

Kaczyński: Euro w Polsce, gdy Polacy osiągną europejski poziom życia

Data publikacji: 2019-04-17 14:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-19 11:18
Kaczyński: Euro w Polsce, gdy Polacy osiągną europejski poziom życia
 

Europejska waluta może być w naszym kraju wprowadzona dopiero wówczas, gdy Polska gospodarczo będzie na poziomie największych krajów UE, a Polacy osiągną europejski poziom życia – głosi deklaracja podpisana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, skierowana do Grzegorza Schetyny i Pawła Kukiza.

Prezes PiS skierował w środę do lidera Koalicji Europejskiej Grzegorza Schetyny i do lidera ruchu Kukiz'15 Pawła Kukiza projekt "Deklaracji zabezpieczenia interesów finansowych państwa polskiego i jego obywateli". W dokumencie wskazano, że na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat dystans między Polską a rozwiniętymi krajami Europy Zachodniej ulega sukcesywnemu zmniejszaniu. Jak oceniono, jest to "zasługa ciężkiej pracy naszych rodaków oraz strategicznych decyzji o uczestnictwie Polski w europejskich strukturach gospodarczych".

"Wspólnie zabiegaliśmy o to, by Polska była w Unii Europejskiej, wspólnie też musimy zadbać o jej bezpieczeństwo i dalszy dynamiczny rozwój. W tak ważnej kwestii, jak przyszłość polskiej waluty, polskiego złotego, wszyscy musimy zadeklarować się jednoznacznie. Tego wymaga odpowiedzialność za przyszłość Polski i jej obywateli" – napisano w deklaracji. "Dlatego, ponad politycznymi podziałami, deklarujemy, że wspólna europejska waluta może być w naszym kraju wprowadzona dopiero wówczas, gdy Polska gospodarczo będzie na poziomie największych krajów UE, a Polacy osiągną europejski poziom życia, którego głównym wyznacznikiem będzie wysokość płac Polaków, porównywalna z zarobkami w najbardziej rozwiniętych krajach Unii Europejskiej".

– Wysłałem przed chwilą do przywódców najważniejszych formacji parlamentarnych - tzn. do przywódcy Koalicji Europejskiej pana (Grzegorza) Schetyny i do pana (Pawła) Kukiza – projekt deklaracji, którą sam już podpisałem – powiedział Kaczyński. – Chodzi o to, żeby wszystkie te formacje, łącznie z naszą, zagwarantowały, że w Polsce nie będzie wprowadzone euro, zanim Polska nie osiągnie poziomu gospodarczego państw, które leżą na zachód od naszych granic. Tutaj punktem odniesienia są przede wszystkim Niemcy.

Jak mówił Kaczyński, jest to deklaracja partii i koalicji ponad podziałami politycznymi, ponieważ odnosi się do interesów finansowych państwa i polskich obywateli.

– Mam nadzieję, że ta deklaracja pokaże jednak dojrzałość polskiej kasy politycznej, bo w tym wypadku chodzi o oczywisty interes naszego kraju i jego obywateli. Ten interes jest tutaj całkowicie spójny – podkreślił lider PiS. Stwierdził, że "złotówka chroni nas przed wstrząsami, zapewnia szybszy rozwój i umożliwia podwyższanie stopy życiowej, zarówno poprzez rozwój gospodarczy, jak i właściwą politykę państwa". Według niego "sfera euro, to jest dzisiaj sfera stagnacji".

(pap)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paweł
2019-05-19 11:08:08
Czyli nigdy
Kaczyński nie ma nawet konta w złotówkach, a mówi o euro, he, he
2019-04-22 22:44:55
Dyletant.
@propozycja & Pro EUR
2019-04-20 13:46:58
Niemcy płaca mniej bo to np Gdańsk sprzedał swoją energetykę cieplna niemieckiemu miastu a nie na odwrót - ceny musiały wzrosnąć by Adamowicz mógł dostać kasę. Sprywatyzowana wodociągi, wywóz śmieci, energetykę cieplna, infrastrukturę teletechniczną gdy na zachodzie to wszystko jest ścisłą domeną administracji centralnej i samorządowej z czasem tzw partnerstwem prywatno-publicznym ale takim w którym prywatny inwestor ma zwrot inwestycji liczony w wielu latach (czasem 20 - 25) - w Polsce firma budującą system poboru opłat drogowych miała zwrot inwestycji w 11 miesięcy...! Ale skoro chcecie za to płacić to nie narzekajcie że żyje się wam drożej. Co do cen w krajach Euro i żalu - wystarczy mieszkać dłuższy czas za granica by wiedzieć że ludzie chcą powrotu do swoich walut narodowych, często jest to jeden z postulatów wyborczych - w Niemczech wiele produktów jest w niższej cenie nie dlatego że są w Euro ale dlatego ze niemiecki klient chroniony jest przed "strzyżeniem" podobnie w innych krajach UE - to w Polsce obowiązują inne standardy i zachodnie sieci handlowe (a to one opanowały w dominujący sposób handel) narzucają własne ceny, często artykuły przeliczane są wg kursu 1E=10zł (np Lidl) - to autonomiczna decyzja sieci handlowej - dlatego płacicie więcej za produkty (często gorszej jakości), gorsze usługi (telekomunikacja).. sami tego chcieliście gdy popieraliście obłąkańczy plan Balcerowicza pauperyzacji Polaków i uczynienia z Polski rezerwuaru taniej, wykwalifikowanej siły roboczej. Nie narzekajcie że wasza praca ma niską wartość - na tyle wycenia was wasz zachodni pracodawca a jak zaczniecie fikać to przeniesie fabrykę do Rumunii czy na Ukrainę (do Chin nie bo koszty pracy w Chinach są wyższe niż w Polsce).
EU-ro
2019-04-19 22:59:54
Na razie jeszcze nie - a PO-tem juz Nie bedzie PO-trzebne czyli... wcale !!
Odezwał się nie tylko Wielki Ekonomista,
2019-04-18 21:43:07
ale takźe Król Słońce, który decyduje kiedy będą przypływy i odpływy mórz, kiedy wschodzi i zachodzi Słońce, kiedy kobiety maja wsiąść na traktory, kiedy do niego ma przyjechać Premier, a kiedy prezes NBP. On sprawia, źe gleba jest bardziej żyzna. To Wielki człowiek, choć małego wzrostu.
Pyt. do... Pro EUR
2019-04-18 11:36:11
UNIA istnieje juz tyle lat... i dlaczego pewne Bogatsze Kraje Europy Zachdniej - to Euro jednak jeszcze Nie przyjely ? Ciekawe wiec: czy zwykly Obywatel Niemiec jest z tego Euro "az tak bardzo zadowolniny"...?? PO-litycy oczywiscie tak a reszta...???
Pro EUR
2019-04-18 09:55:31
Ile nieprawdy ; - Czy Słowacja , Litwa , Estonia ŻAŁUJĄ / NIE to tam lgną inwestycje a nie do Polski ... - EUR jest tańsze - nie ma procentowania tak wysokiego jak w Polsce - w banku w Schwedt koszt kredytu na mieszkanie to ok 1,5-2,5 %(u nas 4-5%) a gotówkowego ok 4-5 % ( u nas ponad 10% nawet do 19%); - niektóre ceny są u nas wyższe niż np w Portugalii czy w Hiszpanii (wczasy tam są tańsze niż w Międzyzdrojach); - tam gdzie nie ma EUR ceny są wyższe / jak nie najwyższe - np Szwecja czy Wlk.Brytania (nie mówiąc o poza-unijnych Szwajcarii czy Norwegii...) Dościgniemy Niemcy ??? pewnie nigdy !!! To najbogatsi w Europie zrezygnowali z marek , franków , peset czy lirów - w imię jakieś tam solidarności waluty EUR ..... a my (tylko z Węgrami) mówimy nigdy !!! tworząc z tego jeszcze hasło wyborcze . Jakby wszystkie biedniejsze kraje tak postępował - to Unie by się rozwaliła już dawno. Z zazdrością patrzę na na kraje nadbałtyckie , Maltę , Cypr , Portugalię , Irlandię .... które korzystają z EUR Jestem za EUR
I inna... Propozycja
2019-04-18 00:42:49
Bo w Polsce gdzie jest 2 Polakow - tam musza juz byc 3 Partie...!!!
A moze
2019-04-18 00:37:33
W koncu... lepiej bedzie Oplacalo sie wprowadzic Polexit - jak Euro !/? Reasumujac: czas pokaze...
Krzysio
2019-04-17 22:29:29
Czyli nigdy... może i lepiej
Dojna Zmiana
2019-04-17 15:36:37
A za "Srebrną" nie zapłacił. Obniżyć czynsze i zmniejszyć ilość urzędników. Uprościć prawo !
Propozycja
2019-04-17 14:59:34
Panie Prezesie, proszę obniżyć ceny w sklepach, żeby było tak jak w Niemczech. Oraz ceny prądu, gazu i wody – Niemcy za to płacą mniej niż my Od tego zacznijmy.
hgfdhd
2019-04-17 14:48:20
Odezwał się WIELKI EKONOMISTA...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ