Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

J. Kaczyński o reparacjach wojennych od Niemiec: to operacja na dłuższy czas, być może nawet na całe pokolenie

Data publikacji: 2022-07-29 22:37
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-03 14:08
J. Kaczyński o reparacjach wojennych od Niemiec: to operacja na dłuższy czas, być może nawet na całe pokolenie
Fot. PAP  

Liczę, że operacja dotycząca reparacji wojennych od Niemiec powinna przynieść rezultaty, chociaż zdaję sobie sprawę, że może to potrwać nawet całe pokolenie, ale kiedyś trzeba zacząć, nie wolno z tego rezygnować - powiedział PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W środę lider PiS spotkał się z przebywającym w Warszawie szefem CDU Friedrichem Merzem. Jednym z głównych tematów była kwestia niemieckich reparacji wojennych.

- Pan Merz jest bardzo wyrobionym politykiem i jak sądzę na jego umiejętność prowadzenia rozmowy wpływa jego zawód, w którym odnosił wielkie sukcesy, czyli zawód adwokata - mówił Kaczyński pytany o przebieg rozmowy.

- Jeżeli chodzi o reparacje, to stwierdził, że w tej chwili żaden rząd niemiecki się na to nie zgodzi. Ja odpowiedziałem, że historia jest dynamiczna i my tę sprawę będziemy stawiali, bo to jest sprawa mająca wymiar materialny, a także wymiar godnościowy. Niby dlaczego nam mieliby nie zapłacić, skoro zapłacili 70-ciu państwom - mówił PAP szef PiS.

Podkreślił jednocześnie, że sprawa reparacji będzie stawiana na wszystkich możliwych forach. "Oczywiście sprawa rządu niemieckiego na razie jest - wydaje się - jasna, ale czy nie będzie z czasem ewoluowała, zobaczymy" - zaznaczył.

Kaczyński pytany o raport dotyczący reparacji podtrzymał, że zostanie on opublikowany po wakacjach. - 1 września to termin ustalony z premierem Mateuszem Morawieckim, nawet on to zaproponował podczas jednej z naszych rozmów. Tego dnia zostanie opublikowany pierwszy, najważniejszy tom tego raportu, ale będzie ich więcej - powiedział.

- Chcemy je wydać w kilku obcych językach, bo to jest kwestia też wiedzy, co naprawdę się działo w Polsce, bo podczas różnych rozmów z politykami z Zachodu zorientowałem się, że ta wiedza jest mniej niż minimalna - stwierdził szef PiS.

Kaczyński dodał, że po publikacji raportu nastąpią "dalsze kroki w odpowiedniej kolejności i zgodnie z pewnym planem".

- To będzie duża operacja. Liczę, że z czasem powinna przynieść rezultaty, chociaż zdaję sobie sprawę, że to jest dłuższy czas, być może nawet całe pokolenie minie - ja mogę tego nie dożyć, ale kiedyś trzeba zacząć. Nie wolno z tego rezygnować, bo nie ma żadnych powodów, abyśmy ciągle się uznawali za tych, których można traktować gorzej niż innych - powiedział Kaczyński.

Raport dotyczący reparacji został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 roku - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, przygotowywał raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej i wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Powstanka
2022-08-03 14:01:22
Wanda Traczyk Stawska w wywiadzie dla TVN24 wypowiedziala się dość zdecydowanie że to nie Niemcy ale Polacy powinni płacić ofiarom IIWŚ. Zdradziła też że jej zdaniem kanclerz Niemiec klęcząc pod pomnikiem powstania w getcie warszawskim przeprosił Żydów więc Niemcy już nie muszą przepraszać Polaków i to Polacy powinni przepraszać Niemców. Na koniec zaś stwierdziła że została zaproszona przez Niemców jako konsultantka przy budowie bardzo kontrowersyjnego muzeum wypędzonych w Niemczech. Ciekawe...
@do @Żal ...
2022-08-02 09:39:37
Widać i czuć żeś niemądry. Twój wpis atakuje mnie jako sympatyka PiS gdy ja PiS krytykuję tylko nie tak jak ty bo uważam że dla władzy krzywdzenie Polski i Polaków to świństwo. Wy uważacie że demokracja jest tylko wtedy gdy wy rządzicie. Z mojego punktu widzenia jesteście tak samo szkodliwi dla Polski jak PiS. Reparacje niemieckie to elementarna praworządność, Niemcy w żaden sposób nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności za to co zrobiły w Polsce i każdy Polak powinien domagać się reparacji
@ Mirek KOD
2022-07-31 23:57:45
To jeszcze do kompletu jedź zbierać szparagi.
@ Żal
2022-07-31 23:54:21
A ty te swoje teksty to z Berlina piszesz ?
@ kamrat
2022-07-31 23:48:38
Spakuj tornister i zapisz się na korepetycje z historii. Nie było i nie ma takiego państwa jak Naziści. Były i są Niemcy którzy 1-go września 1939r. napadli na Polskę i wywołali II wojnę światową. Zatem to Niemcy za swe "czyny" ponoszą odpowiedzialność prawną i moralną. Doucz się trochę, bo inaczej zaczniesz pisać historię na nowo.
antypisior
2022-07-31 16:27:49
Gdy w 2016 roku poseł Stanisław Piotrowicz, działacz PZPR i prokurator PRL-owskiego systemu, krzyczał z mównicy sejmowej „Precz z komuną!”, czuliśmy, że to groteska. Piotrowicz pozostaje pieszczochem PiS-owskiej władzy, obecnie jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego.Dla widzów telewizji publicznej i innych prorządowych mediów PiS jest jednak partią głęboko antykomunistyczną, ale jak w przypadku Piotrowiczowego okrzyku to tylko słowa i gesty.
do @Żal ...
2022-07-31 15:54:18
Widać i czuć ,żeś oczadzony PISem i Kaczą teorią sPISkową PISzesz dyrdymały przy okazji wychwalając podręcznik stworzony przez absolwenta Radia Maryja Czarnka ....Nie pogrążaj się proszę , bo miałeś szansę milczeć ... Wynik zobaczycie przy urnie wyborczej :))
@Żal ...
2022-07-31 09:57:59
Gdyby. Niemcy nie zaczęły przegranej przez siebie wojny to byłoby Stettin i Breslau a tak my mamy Szczecin i Wrocław a ty ból polinskiego tyłka. Obszarowo Polska jest mniejsza po wojnie niż przed wojną i za to Niemcy powinny też zapłacić, nie wolno też zapomnieć że straciliśmy 11 mln obywateli w wyniku wojny wykonanej przez Niemcy. I teraz jasne jest dlaczego należy popierać wprowadzenie przedmiotu HiT do programu szkolnego. Jesteś tego dowodem.
FIGO
2022-07-31 07:27:10
Co do dotacji . Owszem, za TUSKA dostaliśmy najwięcej od UE . Co to dało jak z każdego danego EURO ok 85 % WRACAŁO do zachodnich Firm ( czytaj Niemców ). Te 15 % , to na robociznę za 5-/godz. , niewolniczą płacę . Jeszcze z tego niejeden " cwaniak " okradł podwykonawcę nie płacąc mu za faktury . Teraz mamy Rząd , który nie da się wykiwać i dlatego nie ma dotacji .Niczego nie ma za darmo . Dostaniesz, jak dasz się wydymać !
FIGO
2022-07-31 07:10:55
Niczego nie dostaliśmy od Niemców, chyba że nadmiar ołowiu między oczy lub gazu do oddychania ! Inny wielki złodziej niejaki Stalin, najpierw otumanił niejakiego Trumana ,aby "zajumać" nam część Ukrainy i Wilno. Potem łaskawie "dał" nie ze swojego . Niemcy obecnie uprzemysłowiony niegdyś Szczecin przez idiotów typu " pływające ogrody " szykują sobie na sypialnię dla Berlina . Trochę lat i Szczecin będzie niemiecki ( jak będzie rządzić Tusk ) . Co do Wrocławia się nie wypowiadam , bo nie wiem !
dojcze media
2022-07-30 22:43:29
Dojcze media już piszą o Polsce jako o wiecznym wierzycielu. No chyba warto przypomnieć coś o wiecznym agresorze który robił Drang nach Ost i Kulturkampf, wywołał 2 wojny światowe z milionami ofiar i gazował a potem palił nawet niemowlęta. Ze skóry ofiar robił abażury a z tłuszczu mydło. Warto o tym przypominać całemu światu bowiem w Niemczech narastają incydenty antysemickie i wiemy jak to jest niebezpieczne
@FIGO
2022-07-30 19:51:53
Może uświadomisz adwersarzy dlaczego od Niemców dostaliśmy Szczecin i Wrocław ?? Za 1 Euro wpłacone dostajemy 4 Euro ??
FIGO
2022-07-30 19:08:24
Mowa o reparacjach, domaganie się ich po latach i wreszcie wyegzekwowanie to znakomity motyw, aby pohamowywać wywoływanie wojen . Teraz jak USA jest tak jakby trochę z Nami , a Niemcy obcyndalają się z pomocą dla Ukrainy jest to jak najbardziej zasadne. Międzynarodowy arbitraż i bezalen !
do @Żal ...
2022-07-30 15:39:05
Może cofnijmy się do czasu Piastów i ówczesnych granic , wtedy Kaczysyn zrealizuje swój chory , ambitny plan ?? Nie pogrążaj się patrz w przyszłość realnie :)) Udanego weekendu i refleksji życzę....
@Żal ...
2022-07-30 13:32:43
Jakiej jesteś narodowości, żeby o Polakach pisać "Polaczki"? Aktualny przebieg granic jest wynikiem konferencji, na których mocarstwa decydowały. Ani Polska, ani Niemcy nie siedzieli przy stole rozmów. Konferencja pokojowa po II WŚ jeszcze się nie odbyła. A co do Szczecina i Wrocławia, to zostały założone przez książąt słowiańskich. Jeśli chciałeś zabłysnąć, to trzeba było spytać, co w nich robili Niemcy (dokładniej, to Prusacy, którzy kupili Szczecin od Szwedów a Wrocław zdobyli od Austriaków).
Jerzy
2022-07-30 12:34:51
Brawo Jarosławie Kaczyński. Jest Pan prawdziwym patriotą i myślii Pan o Polsce na 30 - 40 lat do przodu. Takimi cechami charakteryzują się tylko Mężowie Stanu.W odróżnieniu od partyjniaków z opozycji, którzy myślą na zasadzie "tu i teraz".
Żal ...
2022-07-30 11:00:45
Niech uważa ,żeby Niemcy nie zapytali co robią Polaczki w Stettinie , czy Breslau ?? Co za kompromitacja międzynarodowa ...
@Józek
2022-07-30 10:53:00
PO co pytać prezesa o wrak jak można spytać przyjaciela Putina z molo w Sopocie. Przecież jak to w Moskwie się mówiło o nim że to nasz człowiek w Warszawie to chyba może załatwić wszystko. Przecież dał radę wypchnąć do końca Wielką Brytanię z UE by Niemcom otworzyć drzwi do hegemonii w Europie
@Kiedyś w PIS
2022-07-30 10:41:07
Kiedy ty i tobie pojmiecie że wasze sympatię polityczno-ideologiczne są tak samo szkodliwe jak PiS który w gruncie rzeczy przynależy do tego samego obszaru polityczno-ideologiczne. Nie ma żadnej różnicy w szkodliwości dla Polski w rządach PiS czy rządach po albo innego wynalazku pokrągłostołowego. Was po prostu przeraża możliwość dbania o interes narodowy Polski, jedyne co potraficie to życie na koszt Polaków i płynięcie w nurcie głównego ścieku licząc na jakieś resztki rzucone z pańskiego stołu
Były wyborca PO
2022-07-30 10:28:55
Niemcy wypłacili reparacje wojenne 70 krajom, w tym Włochom którzy byli w osi Berlin-Rzym w czasie 2. wojny światowej. Tylko V kolumna w Polsce za szklane paciorki gotowa jest krzyczeć że nie chcemy reparacji bo chcemy być uśmiechniętymi Europejczykami. Jak się uśmiechać przy zbieraniu szparagów to tego już nie mówią w PO
Kiedyś w PIS
2022-07-30 09:56:18
Ten stetryciały oszołom ciągle myli prawy but z lewym , zegarek zakłada odwrotnie , ale syndrom oblężonej twierdzy musi głosić swoim wyznawcom , aby ich mobilizować żeby głosowali. Najpierw byli islamiści , gender, euro, lgbt, Niemcy, Ruski i chre wizje międzymorza, przekopy mierzei wiślanej , centralny port komunikacyjny w Baranowie , wszędzie obsadzone swoimi ludźmi wiatr po łące hula , ale gruba kasa leci prawda ?? Kiedy wy to pojmiecie wyznawcy kurdupla ??
@Józek
2022-07-30 09:47:42
Rosja zaatakowała nas 17 września więc zachowajmy właściwą kolejność, najpierw reparacje od Niemców a później Rosji.
Von
2022-07-30 09:45:54
Wstyd, nie dość, że Niemcy ani myślą o reparacjach, to jeszcze mają czelność wyciągać łapska po polski gaz! Niektóre nacje nigdy się nie zmienią.
Żaden "polski"
2022-07-30 09:38:51
Ani niemiecki polityk nie przedstawił dowodu że Polsce reparacje się nie należą. To co mnie martwi w odniesieniu do tego tematu to dwie sprawy i obie związane z PiS. Po pierwsze PiS nie traktuje poważnie tej sprawy podobnie zresztą też jak np ludobójstwo Polaków na terenach obecnej Ukrainy, po prostu to temat wrzutka. Po drugie indolencja i nieudacznictwa PiS powoduje że ewentualną kwotą reparacji jaka ma się pojawić może być nawet 10 razy zaniżona i mogłoby to skutkować duża stratą Polski.
Józek
2022-07-30 08:08:19
Spytajcie prezesa kiedy wrak wróci do Polski. Reparacje także od Rosji! A jeśli nie chcą płacić to niech Błaszczak z Sasinem rozpoczynają działania wojenne. Co nam oni nie zapłacili, szablą odbierzemy.
klemens
2022-07-30 07:32:20
Jarek ma więcej takich tematów ? Ogarnij się , chłopie .
Jacek
2022-07-30 06:21:45
Nawet jakby Niemcy chcieliby wypłacić reparacje to Tusk i Hołownia nie zgodziliby się bo to zwiększyloby inflację
mieszkaniec
2022-07-30 06:15:22
Prezes jest już naprawdę stary nie tylko ciałem ale też i myślą....zapomniał o reparacjach od Szwecji za potop.
Oddany
2022-07-30 01:12:17
Oby PIS nigdy nie stracił władzy a będziemy stali jak dolar...
wyborcza gierka
2022-07-30 00:30:34
Czy wielki Izrael, który dostał reparacje od Niemiec nie wiadomo za co, bo nie istniał w latach wojny nie powinien podzielić się połową kwoty z Polską? Naczelnik Kaczyński ma tam zdaje się dobre kontakty, czy nie powinien ich w tej sprawie użyć?
Kamrat
2022-07-30 00:25:11
Już ktoś wcześniej wspomniał że to nie Niemcy nas napadli tylko naziści, ktoś czegoś nie rozumie ?za małe mózgi?od Ukraińców nic nie chce za to że Polaków mordowali?
as
2022-07-29 23:43:22
tu chodzi bardziej o przypomnienie kto był sprawcą wojny , bo coraz bardziej ona nam jest przpisywana
Mirek KOD Szczecin
2022-07-29 23:33:44
Konto mam w niemieckim banku, zakupy robię w niemieckim sklepie, jeżdżę niemieckim samochodem, czytam niemieckie serwisy informacyjne co jeszcze może pójść nie tak?
fin
2022-07-29 23:22:29
chory człowiek , sprawa na całe pokolenie ??? I każdego pierwszego w miesiącu modlitwa w katedrze
itd
2022-07-29 23:10:45
Niemcy przekupili roznymi grantami tzw ''elity'' Tylko czesc spoleczenstwa popiera reparacje,W takiej Grecji wszystkie partie sa zgodne w tym temacieW Polsce mamy targowice iten temat jest wysmiewany przy pomocy polsko jezycznych mediow typu WSI24,DER ONET,SZMATLAWIEC SZECHTERA,Poewentualnym dojsciu do wladzy ryzego/TW OSKAR/Fur DEUTSCHLAND temat upadnie,

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA