niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Kraj > IPN: Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB

IPN: Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB (akt. 2)

IPN: Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB
Data publikacji: 2017-01-31 10:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-02-03 06:00
Wywietleń: 1158 209449

Z opinii biegłych Instytutu Sehna w Krakowie dot. teczek TW "Bolek" wynika, że zobowiązanie do współpracy z SB podpisał Lech Wałęsa – podał we wtorek (31 stycznia) IPN. 

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca opinii biegłych ws. teczki personalnej i teczki pracy TW "Bolek" i zawartych w nich dokumentów z lat 1970–1976. Opinię "z zakresu badania pisma ręcznego" przygotował Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie.

– W naszej ocenie opinia jest kompleksowa, jest jasna, spójna. Wnioski, które są zawarte w tej opinii, są jednoznaczne i one nie pozostawiają, proszę państwa, żadnych wątpliwości. Ze sporządzonej opinii wynika, że odręczne zobowiązanie o podjęciu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa z dnia 21 grudnia 1970 roku zostało w całości nakreślone przez Lecha Wałęsę – poinformował dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca Prokuratora Generalnego Andrzej Pozorski. Mówił też, że autentyczne są podpisy Wałęsy pod 17 odręcznymi pokwitowaniami odbioru pieniędzy za informacje przekazane funkcjonariuszom SB. Pokwitowania te powstały między 5 stycznia 1971 r. a 29 czerwca 1974 r. i opiewały na łączną kwotę 11 700 zł. Ponadto autentyczne okazały się m.in. 29 odręczne doniesienia z podpisem "Bolka".

Dyrektor Instytutu Sehna dr hab. Maria Kała podała, że w aktach "Bolka" brak śladów przerabiania i kopiowania.

– Rękopisy dowodowe były obszerne, zapisy tekstowe też obszerne i liczne podpisy, (w aktach) brak śladów przerabiania lub kopiowania, pismo było naturalne, biegli nie stwierdzili żadnych zaburzeń motorycznych mogących świadczyć o próbie imitacji pisma innej osoby – powiedziała dyrektor Instytutu Sehna. Poinformowała też, że zespół biegłych poddał analizie łącznie 158 dokumentów pochodzących z teczki personalnej i teczki pracy tajnego współpracownika SB "Bolek". Jak dodała, "te wszystkie zapisy odzwierciedlały nawykowe cechy pisma wykonawców". Kała poinformowała, że ekspertyza liczy 235 stron.

Szef pionu śledczego IPN, odpowiadając na pytania dziennikarzy, zaznaczył też, że w związku z upływem ustawowego terminu, nie można już wystąpić o sądową lustrację Wałęsy. Przypomniał, że orzeczenie Sądu Lustracyjnego o prawdziwości oświadczenia lustracyjnego Wałęsy, że nie miał związków z SB, zapadło w 2000 r.

Były prezydent Lech Wałęsa neguje autentyczność dokumentów. Stanowczo też zaprzecza, by kiedykolwiek był tajnym współpracownikiem SB.

– To kłamstwo – powiedział w sobotę były prezydent.

Jak z kolei powiedział we wtorek pełnomocnik Wałęsy prof. Jan Widacki, "opinia Instytutu Ekspertyz Sądowych ws. teczki TW "Bolek" niczego nie wyjaśnia". W jego ocenie, porównywanie obecnego pisma Wałęsy z tym z lat 70. jest bez wartości dla oceny rękopisów. Jak mówił w Polsat News Widacki "w latach 70. Lech Wałęsa był prostym robotnikiem, który niewiele posługiwał się pismem ręcznym. Jego pismo z tego okresu jest pismem bardzo niewyrobionym, typowym dla robotnika fizycznego. Po roku 80. jego pismo z tego okresu jest pismem zupełnie innej klasy.

– Branie tego materiału, jako materiału porównawczego, jest z kryminalistycznego punktu widzenia bez sensu. Pobieranie próbek pisma Lecha Wałęsy dzisiaj – jest dla tego postępowania bez sensu, dlatego Lech Wałęsa odmówił – tłumaczył Widacki. – Te wszystkie wypowiedzi, które teraz padły, te wszystkie stwierdzenia, wychodzą z założenia, że ta opinia Instytut Ekspertyz Sądowych ostatecznie zamyka sprawę. Ostatecznie coś wyjaśnia. Chciałem powiedzieć, że z procesowego punktu widzenia sprawa nie jest zamknięta, opinia nie jest zamknięta. Traktowanie tego, że wszystko zostało wyjaśnione jest po prostu nieuzasadnione, ani w świetle reguł procesu karnego, ani w świetle nauki kryminalistyki.

Poinformował, że pełnomocnicy Wałęsy będą wnosić o przesłuchanie biegłych autorów przedstawionej we wtorek opinii w ich obecności oraz prawdopodobnie o powołanie innych biegłych.

(pap)

Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

Polecamy...
A dla nie-do-PO-informowanych... polecamy dosc dlugi art. na stronie... niezalezna.pl z dnia 2/2 pod tytulem: Tylko u Nas - Slawomir Cenckiewicz obala 14 mitow Walesy...!! Reasumujac: Ojj... "Bolek-Bolek" cos Ty nawywijal...
2017-02-03 01:40:15
Czesc i Chwala... Pani Annie Walentynowicz,
A dla zorientowanych... proponuje oddac glos: na stronie www.niezalezna.pl odnosnie zmiany nazwy Gdanskiego Airport Lotniska !!
2017-02-02 12:15:36
Pani POPO...
Krotka odp. do: @ PO nitce do klebka ! Dobrze ze i Pan, PO tych Akademiach 1-szo Majowych... i Uniwersytetach L + M ... jest choc "jako tako (?) kumaty i czytaty" co rowniez widac i PO PO-nizszym Panskim komentarzu... gdzie PRAWDA - znow rozgrzewa Pana do "Czerwonosci" i niesamowicie "PO-nosi"... !!
2017-02-02 01:00:33
@ PO nitce... do klebka
Pani POPO, pisać to Pani nie umie, bo to ani poprawne stylistycznie ani ortograficznie, a nawet nie umie pani używać polskich czcionek. Czytać też pani zapewne nie umie, bo nic pani z tego nie rozumie o czym tu się mówi.
2017-02-01 18:07:13
andrzej
Chodzi tylko o to,że się do tego nie przyznał i dalej się zapiera.Ciekawe były wczoraj wywody P.Onyszkiewicza i Rulewskiego ,że oni wszyscy o tym wiedzieli ale nie było dowodów współpracy i dlatego nie wierzyli.
2017-02-01 13:30:10
PO nitce... do klebka,
A wg. dzisiejszej z dnia 01/02 informacji na www.niezalezna.pl to "Bolek" w tamtych latach... wg. pewnych Adwokatow, nie PO-rafil za wiele, tzn.: ani mowic... ani pis-ac no i zapewne ani czytac ??? Ot i takiego mielismy PO-zniej jeszcze "Bolka"... jako Prezydenta !!!
2017-02-01 11:57:52
opluwanie legendy naszego kraju
czy to się małym mściwym ludziom podoba czy też nie Lech Wałęsa był, jest i będzie bohaterem Polski i nic tego nie zmieni.
2017-02-01 10:43:39
do IMER
Twoje wpisy świadczą o tym, że robisz je za pieniądze obecnego reżimu i na polecenie jego przedstawicieli.
2017-02-01 08:16:32
zed
a Jarosław Kaczyński to TW Balbina - też podpisał lojalkę z SB
2017-02-01 07:26:03
maxi
Do wert: Hahaha nie zauważyłeś że to sędziowie dokanali zamachu na Polskę! To sędziowie obwołali się wyższą kastą ludzi . Nie ma żadnego zamachu na sądownictwo . Jest oczyszczenie sądów z moralnie złych ludzi. I tyle.
2017-02-01 01:18:24
@Jakób
I co Traugutt zaprzeczał swojemu uczestnictwu w tłumieniu powstania na Węgrzech do końca życia? Pozywał przed sąd ludzi, którzy zgodnie z prawdą o tym uczestnictwie wspominali? Kłamał całe życie o tym wydarzeniu? Doprowadził do wylania z pracy autorów książki o nim? Tak?
2017-02-01 00:04:48
"Bolek" juz PO czasie...
Patrzac na zdjecie to wyraznie widac, ze Facio "Wola jeszcze SOS"... czyli o-PO-zycje o ostatnia PO-moc !! "Bolek" a na zakonczenie, to najlepiej przeskocz jeszcze ten Stoczniowy Wysoki Plot... s-PO-wrotem, pozniej wejdz do Lodki i "odplyn na zawsze"... by nie przynosic Polsce wiecej wstydu... !!!
2017-01-31 23:03:32
IMER
Do wert-a towarzysze w sądownictwie to twoim zdaniem temat ważny? Trzeba oczyścić tą kastę z postkomunistów do korzeni. Ci co dzisiaj tam siedzą to wnuczęta i popłuczyny po towarzyszach kiszczakach, jaruzelskich i innych pomiotach tego pokroju...Taki to tzw.wymiar sprawiedliwości III waszej komuszej PRL-bis.
2017-01-31 21:51:36
IMER
Do Pani Vera.. Pani to wcześniej zdecydowanie i na pewno popierała Zomo i Ormo a teraz zdecydowanie za Platformą i Ubekistanem przez nich popieranym.Zgadza się??:) Oczywistym jest że Wałęsa to TW Bolek. Im bardziej się tłumaczy tym bardziej się pogrąża.Tyle w temacie...
2017-01-31 21:41:35
Jakób
Romuald Traugutt, przywódca Powstania Styczniowego, jako oficer wojsk carskich brał udział w tłumieniu powstania na Węgrzech w 1849 r., kiedy to Rosja przyszła z bratnią pomocą Austrii. W 1863 r. Traugutt został dyktatorem Powstania Styczniowego, do dziś jest bohaterem narodowym, chyba, że IPN zacznie przedstawiać jego życiorys na swój sposób i udowodni, że to co robił w wieku 23 lat jest ważniejsze niż wszystko, czego dokonał później. Dzisiaj ktoś powiedział w telewizji, że jakby PiS rządził przed wojną, to Piłsudski byłby przedstawiany jako komunista a Dmowski jako agent Rosji.
2017-01-31 21:30:28
@vera
A ma dla ciebie znaczenie co robił na przełomie lat 80 i 90? Czy to za trudne?
2017-01-31 19:54:25
vera
Nie ma dla mnie znaczenia co Wałęsa robił w latach siedemdziesiątych. Każdy w młodości popełnia różne błędy. Ważne że teraz stoi po właściwej stronie razem z Polakami przeciwko pisiorskiemu reżimowi.
2017-01-31 18:15:56
Temat zastępczy
To próba odwrócenia uwagi od skoku na sądy
2017-01-31 17:17:06
@Jakób @wert
"eksponowanie teraz sprawy Wałęsy to przykrywka dla procesu likwidacji niezależnego sądownictwa". "eksponowanie sprawy Wałęsy w dniu dzisiejszym jest ewidentnie próbą odwrócenia uwagi od zamachu na polskie sądownictwo". Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha!! Czego? Niezależnego sadownictwa? Ha, ha, ha, ha, ha, ha!! PiS tak konsekwentnie realizuje swój program wyborczy, że za chwilę wam Bolków zabraknie do stękania, że to "dla przykrycia".
2017-01-31 15:55:39
Jakób
Każdy, kto jest bez grzechu, niech rzuci kamień. Jacy mądrzy się wypowiadają. Ciekawe, jakbyście się zachowali w latach 70. ub.wieku na miejscu Wałęsy. Ważne co Wałęsa zrobił później. Liczy się całokształt działalności a nie błędy młodości. Poczytajcie sobie życiorys św. Pawła, który jeszcze jako Szaweł mordował chrześcijan. O ile wiem Wałęsa nikogo nie zamordował. Ma rację "wert" twierdząc, że eksponowanie teraz sprawy Wałęsy to przykrywka dla procesu likwidacji niezależnego sądownictwa. Ponadto trzeba zdyskredytować Wałęsę, żeby na czoło bohaterów narodowych wypchnąć Kaczyńskich.
2017-01-31 14:04:26
Odebrać kłamcy honorowe obywatelstwo Szczecina!
Poszedł na współpracę po egzekucjach robotników w grudniu 70 roku.Donosił na kolegów. Zmarnował wysiłek milionów członków Solidarności. Utrącił narodowe aspiracje. Odebrał majątek narodowi. W zamian dał biedę, bezrobocie, emigrację i rozczarowanie. Zapewnił bezkarność i dostatek komuchom. Hańba mu i jego obrońcom!
2017-01-31 13:57:16
Gargamel
Spokojnie, TW zaraz znajdzie jakieś wytłumaczenie... mniej lub bardziej niedorzeczne, ale znajdzie.
2017-01-31 13:21:26
wert
Przecież eksponowanie sprawy Wałęsy w dniu dzisiejszym jest ewidentnie próbą odwrócenia uwagi od zamachu na polskie sądownictwo. Kogo PiS chce oszukać.
2017-01-31 12:31:15
Oszukać miliony Polaków.
Przecież to było wiadome od lat 80-90-tych, a potwierdziło się, gdy Polacy dowiedzieli się, że "...już w czerwcu 1992 roku Wałęsa pożyczył dokumenty na swój temat, potem uczynił to jeszcze raz. W działaniacvh tych uczestniczyli m.in. ówczesny szef MSW Andrzej Milczanowski...". Wyrywanie kartek to w końcu najskuteczniejsza metoda na pozbywanie się dowodów. Wystarczy jeszcze oddać kasę i Nobla, przeprosić wszystkich Polaków, całkowicie wycofać się z życia publicznego, a będzie można dostać ewentualne rozgrzeszenie, a raczej zadośćuczynienie.
2017-01-31 12:00:36
Szczecinski Sierpien 1980 roku,
No i widzisz "Bolus" co z siebie "ZROBILES"...?? A dodatkowo, to i Norweski Komitet Nagrody Nobla, powinien rowniez odebrac "Bolkowi" przyznana kilkanascie lat temu Nagrode ! Trzeba bedzie rowniez i o to... wystapic teraz do Komitetu Nobla !!
2017-01-31 11:36:03
łżą jak psy
a dokumenty zostały sfabrykowane
2017-01-31 11:32:38
kibic
żaden news.to już od dawna było wiadome.czy poniesie za to konsekwencje?! nie i to jest potwierdzenie,ze dalej wszyscy z układu postkomunistycznego maja sie dobrze.
2017-01-31 10:31:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy