niedziela, 25 sierpnia 2019.
Strona główna > Kraj > IPN umorzył śledztwo ws. podrobienia dokumentów z teczki TW „Bolek”

IPN umorzył śledztwo ws. podrobienia dokumentów z teczki TW „Bolek”

IPN umorzył śledztwo ws. podrobienia dokumentów z teczki TW „Bolek”
Data publikacji: 2018-07-14 10:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Wywietleń: 1412 338336

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku umorzył śledztwo w sprawie podrobienia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa dokumentów umieszczonych w teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”. Przyczyną umorzenia było stwierdzenie, że tego czynu nie popełniono.

Śledztwo w sprawie podrobienia dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa z lat 1970–1976 na szkodę Lecha Wałęsy zostało wszczęte po jego publicznych wypowiedziach, że materiały dotyczące tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek”, odnalezione w domu byłego ministra spraw wewnętrznych PRL Czesława Kiszczaka, zostały sfałszowane.

Jak informuje IPN, ustalono, że 53 dokumenty, w tym zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, pokwitowania odbioru pieniędzy i doniesienia agenturalne, znajdujące się w teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”, są autentyczne. Stwierdzono ponadto, że 6 innych dokumentów dołączonych do teczki pracy TW „Bolek” zostało przerobionych przez esbeków w ten sposób, że doniesienia sporządzone własnoręcznie przez tajnego współpracownika były następnie opatrzone pseudonimem „Bolek” przez przyjmujących je funkcjonariuszy SB. W zakresie tym śledztwo zostało umorzone wobec upływu terminu karalności tych czynów.

Ustalenia poczynione w śledztwie wykazały również, że jeden dokument znajdujący się w teczce pracy TW „Bolek”, został przerobiony przez ustalonego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa w ten sposób, że sporządził on odpis doniesienia napisanego własnoręcznie przez tajnego współpracownika i opatrzył go podpisem „Bolek”. W podobny sposób została przerobiona informacja sporządzona przez ustalonego funkcjonariusza SB z rozmowy przeprowadzonej z TW, którą to opatrzył pseudonimem „Bolek”. W tym zakresie śledztwo umorzone zostało także wobec upływu terminu karalności tych czynów.

(g)

Fot. IPN

 

Komentarze

Pikuś
@TW- cały świat docenia Wałęsę, tylko ty, twój idol Kaczyński, co w stanie wojennym spał do południa i ta reszta pisowskiej lewacko-bolszewickiej mniejszości polskiego społeczeństwa, uważa przeciwnie. A nawet chciałaby wynieść na piedestał Lecha Kaczyńskiego,najgorszego i najbardziej nieudolnego prezydenta wolnej Polski. Na razie wynoszą go tylko na pomniki, które szpecą kraj i powinny się znaleźć raczej w jakimś kaczo-skansenie. Kaczorem Wałęsy nigdy nie zastąpicie, bo świat stoi za Wałęsą. Jesteście za mali, tak jak mały i niewyrosły jest wasz wódz.
2018-07-18 00:54:05
tw
Przynajmniej wiadomo jakiego pokroju są osoby wielbiące Bolka. Wstyd i żenada to mało powiedziane, jak ludzie mogą być kanaliami.
2018-07-16 07:43:52
Olek
Alibo i TW PO-mnik... gdzie o Rondzie juz nie ws-PO-mne !/?
2018-07-16 00:15:48
Lolek
Czas na ulicę TW Bolka w Szczecinie
2018-07-15 13:13:49
Propozycja
Odebrac jak najszybciej... Honorowe Obywatelstwo Miasta Szczecina !!!
2018-07-14 23:08:21
Czyli ze...
53 - 7 = 46 Dokumentow jako Nie "po-dro-bio-nych" czyli Orginalnych ! A wiec: Wstyd i Hanba !!
2018-07-14 23:04:49
guciu
Nie lepiej obejrzeć kreskówkę polską Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie.?
2018-07-14 15:35:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie