Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Najmłodszym emerytom się nie przelewa

Data publikacji: 04 grudnia 2018 r. 08:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:26
Najmłodszym emerytom się nie przelewa
 

Minął rok od przywrócenia wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Od października 2017 r., kiedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy, na emeryturę z tzw. ustawy wiekowej przeszło ponad 24 tysiące mieszkańców Zachodniopomorskiego. W tym gronie, podobnie jak w całej Polsce, jest więcej kobiet. Świeżo upieczone emerytki ze Szczecina i okolic dostają średnio 1557 zł.

W maju 2012 roku posłowie zdecydowali, że Polacy będą pracować do 67. roku życia. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat i zrównała go dla kobiet i mężczyzn. Decyzja zapadła między innymi po analizie bardzo niekorzystnych dla Polski trendów demograficznych i tego, co będzie się w przyszłości działo na rynku pracy. Polacy stają się społeczeństwem coraz starszym, dzieci rodzi się mało, nie będzie miał kto pracować na armię emerytów – przekonywano nie bez racji. 

Ustawa, która dziś już jest nieaktualna, przewidywała, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety – w 2040 r.

Po wyborach parlamentarnych w 2015 roku nastąpiła zmiana kursu, jeśli chodzi o emerytury. Rządzący PiS przywrócił prawo do emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Nowe przepisy weszły w życie w październiku 2017 roku.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 3 grudnia 2018 r.

(żan)

Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

HB
2018-12-14 22:38:40
A co mieli nadal pracować za marne coraz mniej pewne do wypłat grosze - w coraz większej ilości firm z toksyczną stresującą coraz bardziej atmosferą.Przynajmniej choć może skromnie ,ale mają teraz spokój od stresogennej coraz bardziej atmosfery pracy w wielu,wielu obecnie firmach etc.
Nie ma to jak...
2018-12-06 01:19:58
Facetowe 50 % w tym dzisiejszym Rowno-Uprawnieniu ! A reszta to juz Babski Problem...? No i narzekajcie na to Wszystko juz przed ew. Slubem... A NIE DOPIRO PO !!
Tadek
2018-12-05 13:12:18
do z 14.19.35 piszesz głupoty,nie znasz przepisów, to prawda część OFE zostało przesuniętych na konto ZUS ok 51% ale na osobne konto tzw. subkonto w ZUS środki te są rewaloryzowane i dziedziczone całe środki OFE tj. te w prywatnych OFE i subkoncie ZUS są dziedziczone przez wskazanych przez zmarłego uposażonych dla małżonka(jeżeli jest) odziedziczoną część dolicza się do emerytury kapitałowej a dla innych uposażonych wypłacana jest gotówka
do DOBRA RADA...
2018-12-05 08:45:17
A jesli już jakimś sposobem spłodzicie dziecko, to pamiętajcie też żeby 50% opieki nad nim było po Waszej stronie! 50% wstawania po nocach, 50% karmienia, przewijania, zwolnień chorobowych, szykowania posiłków, ubrań, pomagania w lekcjach itp. itd. wszystko po 50% skoro już tak to wybitnie podzieliłeś matematycznym umysłem. Niestety z tego co wkoło widzę, to kobiety biorą na siebie co najmniej 80% tych czynności, a często niestety 100%... No i nie zapomnij w 50% wziąć na siebie ciążę i poród, geniuszu - jak ma być wszystko po równo to po równo. I koniecznie weź imienny rachunek na swoją część :)))
MarianPiS
2018-12-05 07:35:21
Podobno chcieliście pracować krócej więc teraz nie narzekać
DOBRA RADA... dla Facetow
2018-12-04 23:13:59
Jesli nie chcecie by Wasze Zony czy Partnerki, tak Narzekaly... na Was jak to robi ponizsza Ala to: Nie bierzcie Slubow i Nie decydujcie sie nawet na 1-no dzieco - a juz tym bardziej na 2-gie !! A jak bedzie dochodzilo do jakiegos Zakupu...to robic tak: Ty placisz Cala sume za Telewizor a Ja za Lodowke i Zachowac Prawnie Imienne Rachunki, by w "razie czego" w kazdym momencie mozna bylo zabrac Swoje rzeczy i... Pamelo Zegnaj !! I na wszystko dokladac sie Tylko w 50 % ! A jak postapicie inaczej, to pozniej dlugo... czy nawet baardzo dluugo - bedziecie tego Ciezko Zalowac...!!!
@:)
2018-12-04 23:04:00
Raczej do siebie samych. Wcześniejsze przejście na emeryturę nie jest obowiązkowe. "Oddawanie kasy w pewnych obiektach" też.
@Obserwator
2018-12-04 22:38:39
Przeczytaj artykuł ze zrozumieniem.
:)
2018-12-04 17:54:44
Wystarczy co tydzien nie oddawac kasy w pewnych obiektach w zamian za nierealna obietnice zycia wiecznego, a co do niskich emerytur chcieli krocej pracowac to maja mniej kasy, proste-reklamacje skladajcie w sejmie obecnej kadencji.
Za niskie emerytury odpowiadają niskie płace
2018-12-04 17:20:40
I to na niskich płacach przez prawie 30 ostatnich lat budowali swoje strategie ekonomiści pokroju Balcerowicza. Rozumiem że propagandziści antyPiS muszą pluć na PiS ale nie zmienia to faktu ze z punktu widzenia emeryta pracowanie o 2 lata dłużej nie przekłada się znaczące zwiększenie wysokości emerytury. Niedawno zginął 66 letni pracownik w Szczecinie... gdyby od roku był na emeryturze to może miałby o 50zł mniej ale zachowałby życie. Reka w gore ilu z was będzie wykonywać ciężką pracę fizyczną wymagającą sprawności fizycznej mając 65 lat - czy naprawdę wszyscy z antyPiS uważają ze Polacy na emeryturze zostają sędziami lub prezesami rad nadzorczych? Jaki pożytek jest z 66 letniego ochroniarza... większość tych którzy postulują wydłużenie wieku emerytalnego to ludzie którzy nigdy nie pracowali fizycznie i śmiem twierdzić że wartość waszej pracy z punktu widzenia społecznego jest mniej ważna niż praca salowej która dostaje na rękę 1600zl. Pogarda w waszych wypowiedziach świadczy że jesteście knajakami... Emerytura to specyficzna forma zasiłku społecznego - dopóki nie zmienimy systemu w którym powstanie emerytura państwowa równa dla każdego i w wysokości zależnej od stażu pracy to zawsze będziemy borykać się z problemem deficytu w ZUS. Z moich pieniędzy opłacam emerytury waszych rodziców i życzę waszym rodzicom by cieszyli się życiem na najlepszym możliwym poziomie i jak najdłużej - nie powiem ani jednego słowa o waszych rodzicach na emeryturze i to nie z szacunku dla was ale dlatego że jesteśmy wspólnotą i tak należy postępować że ci co na nas płacili dziś maja prawo do tego by oczekiwać że my będziemy na nich płacić. Komu to nie odpowiada zawsze może wyemigrować tam gdzie będzie mu lepiej - nikt was nie zmusza do tego by żyć w Polsce.
Obserwator
2018-12-04 16:04:23
Dalej głosujcie na pisbolszewików to emerytury zobaczycie jak świnia niebo
brawo Ala
2018-12-04 14:42:21
Ala - masz 100% racji! Moja Mama była tak zmęczona i schorowana mając 59 lat, że ledwo dotrwała do emerytury. I nie była to jedna konkretna choroba dzięki której mogłaby dostać rentę, tylko cała masa schorzeń i dolegliwości, po prostu wyekploatowany organizm. Oczywiści zdarzają się też mężczyźni słabego zdrowia, którzy ledwo ciągną na starość. Ale jednak ciąże, porody i odchowanie dzieci są OGROMNYM obciążeniem dla organizmu. Chciałam napisać, że żaden facet tego nie zrozumie, ale to nieprawda. Są mądrzy i epatyczni mężczyźni, którzy to rozumieją i doceniają swoje matki i żony. I są też prymitywni tryglodyci, którzy kobietę prezentującą kulturalnie swoje poglądy wyzywają od babochłopów. Współczucia dla ich żon, choć wątpię czy takie mają...
@do @"proste" nie dla ciebie
2018-12-04 14:19:35
150 miliardów ukradziono wszystkim Polakom, nie tylko mi. Do czasu skoku na kasę OFE, odziedziczone środki z OFE można było otrzymać do ręki. Po skoku na kasę OFE jest to niemożliwe. Dla mnie efekt jest taki, jakbym tych pieniędzy nie miał. Ale przecież Rzepliński z "niezależnym" Trybunałem Konstytucyjnym stwierdzili, że nic się nie stało ;) Można dodać, że większe wrażenie robi 250 miliardów ukradzionych z budżetu państwa, czyli nam wszystkim, przy biernym przyzwoleniu rządu Tuska podczas afery vatowskiej. PiS nic nie ukradł Polakom w ramach pracowniczych planów kapitałowych, ponieważ: 1 Pieniądze w ramach PPK nie znikną, tylko będą na indywidualnych kontach uczestników. 2 PPK nie weszły jeszcze w życie. 3 PPK nie będą obowiązkowe.
@Ala do @@Ala
2018-12-04 14:02:57
Sam sobie czytaj ze zrozumieniem. Ja piszę, że można pozwać dzieci, które mają obowiązek łożyć na rodziców, a Ty mi w odpowiedzi... że "Tak, w Polsce istnieje obowiązek alimentacyjny w stosunku do osób bliskich żyjących w ubóstwie. Jeżeli twoi rodzice żyliby w ubóstwie to mogą cię pozwać o alimenty i nawet powinni, może czegoś by cię to nauczyło". Czyli piszesz o tym samym. Możesz pozwać swoje dzieci i żyć godnie.
do @"proste" nie dla ciebie
2018-12-04 13:00:59
Kto Ci ukradł 150 miliardów złotych ? Masz jakieś dowody ? To zgłaszaj na prokuraturę, śmiało teraz jest Wasza-reżimowa. Przez 3 lata nie ustalili kto ukradł, na szczeście Ty wiesz i zapewne im pomożesz, bo na razie jakoś nikt nie siedzi. A ile w takim razie PiS ukradł Polakom w ramach pracowniczych planów kapitałowych ? to też zgłosisz, czy zgłaszasz tylko wybiórczo jak Ci się podoba ?
@Ala...zmaltretowana...
2018-12-04 12:42:50
Jak tobie tak ciężko i żle w małżeństwie, to trzeba było do klasztoru! Tam miałabyś świecę do branzlowania, wikt i opierunek,nie dogadzałabyś mężowi, nie rodziłabyś,łuskałabyś różaniec przez całe życie i nie "..była przez ZUS traktowana jako ta gorsza,.."
brafo rzont
2018-12-04 12:35:57
Macie swoje obniżenie wieku emerytalnego. PiS zapewni Wam teraz życie w skrajnym ubóstwie.
@"proste" nie dla ciebie
2018-12-04 12:31:49
Teraz ludzie mają możliwość wyboru. Jak ktoś nie chce iść wcześniej na emeryturę, to nie musi. Wcześniej za PO wyboru nie było, i czy ktoś nie chciał, nie mógł, musiał pracować do grobowej deski. Generalnie podnoszenie wieku emerytanego nie było dobrym pomysłem na usprawnienie systemu. Lepiej jest wprowadzać rozwiązania zwiększające liczbę urodzeń, tak jak to ma miejsce teraz dzięki między innymi 500+. @Weger PiS podniósł minimalne renty i emerytury. Pomyliło ci się z PO. Za ich czasu był szczyt złodziejstwa. Że wspomnę tylko o 150 milardach zł, które PO ukradło Polakom z OFE. A pieniędzy i tak nie było na np. darmowe leki dla seniorów, dobry start, czy 500+. Jedynyna możliwość na jaką było ich stać, to zmuszenie ludzi do pracowania do grobowej deski.
Odp. do... Ala
2018-12-04 12:10:40
No to po co... az tak spieszycie sie by Wychodzic za Maz i pozniej urodzic 1 dziecko czy 2-ke dzieci (??) i powiedzcie o tym wszystkim... Facetowi juz przed Slubem - A Nie pooo !! Oczywiscie, ze ten 1 rok Ciazy... powinien byc Wam zaliczony wg. "sredniej" do Emerytury ! A wiec: Zyjcie sobie Same i Nie "zawracajcie" Facetom 4-ch Liter... to Swoja Babska "falszywoscia"... gdyz jeszcze sie taki Nie Narodzil - co by Wam w czyms, gdzies czy wogole "dogodzil" ???
Co to za "Rowno-Uprawnienie"... ? ?
2018-12-04 11:45:07
I do tego jeszcze, Faceci zyja krocej od Kobiet o okolo 5-7 lat...! Bo wykonuja te Naj-Ciezsze, Naj-Niebezpieczniejsze i Naj-Brudniejsze Roboty - bo Kobity sa "rzekomo" slabsze i do tego pomalowane paznokcie i Fryzury by sie Kasi i Krysi "po-Psu-ly" !!
@re:ala @Ala
2018-12-04 11:45:04
Uderz w stół a nożyce się odezwą...
co tam emerytury
2018-12-04 11:36:27
Najważniejsze to zbudować Centralne Lotnisko w polu i przekopać Mierzeję Wiślaną
@@Ala
2018-12-04 11:21:58
Napisz coś o czym chyba nikt nie wie tylko ty. Oj, chyba rodzice cię bardzo źle wychowali, na typowego samoluba i egoistę ponieważ ja swoim rodzicom pomagam, gdyż to dzięki nim zdobyłem wykształcenie i mam bardzo dobrą pracę i będę im za to wdzięczny do końca życia. Podaj przepis prawa, który mówi, że kobiety, które pracowały do osiągnięcia wieku emerytalnego i w tym czasie wychowały dzieci albo dziecko (czasami bardzo niewdzięczne dzieci) mają podwyższoną emeryturę. Moja żona się ucieszy, że będzie miała podwyższoną emeryturę. Tak, w Polsce istnieje obowiązek alimentacyjny w stosunku do osób bliskich żyjących w ubóstwie. Jeżeli twoi rodzice żyliby w ubóstwie to mogą cię pozwać o alimenty i nawet powinni, może czegoś by cię to nauczyło. Trochę pokory i szacunku dla innych. A tak nawiasem pisząc, czytaj komentarze innych ze zrozumieniem, a jeśli nie masz argumentów na komentarz do danego artykułu, to lepiej nic nie pisz.
tobago
2018-12-04 11:11:30
Oszustwo i blaga. Emerytury mają być tak skalkulowane, że by bez łachy rządzących dało się żyć normalnie. Wydłużanie wieku emerytalnego to koorestwo. Dlaczego na mitycznym zachodzie są normalne emerytury, a u nas nie?
re: ala
2018-12-04 11:07:53
A jak dogadzasz mężowi? Ze niby mu dasz z obowiązku raz w tygodniu? Kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz. Ale czego się spodziewać po feministce. Babochłop.
re: ala
2018-12-04 11:04:54
Przestań pie.rdo.lić feministyczne bzdury. Możesz nie rodzić dzieci, arabki Cię chętnie wyręczą,a Ty nie będziesz mieć emerytury w ogóle. A mężczyźni to niby z przedszkola idą na emeryturę?
Weger
2018-12-04 10:52:05
PiS kradnie na potęgę więc pieniędzy na emerytury już nie ma
@Ala
2018-12-04 10:46:39
Akurat te kobiety mają teraz pełno kasy. Im więcej dzieci wychowały, tym więcej mają. źle wychowały? Nic nie chcą dać matkom? To w Polsce istnieje obowiązek alimentacyjny, który obejmuje także płacenie przez dzieci na ubogich rodziców.
as
2018-12-04 10:31:10
No wlasnie , powinien byc obowiazkowy wybor, emerytura albo praca, przynajmniej tam, gdzie placi panstwo.
Ala
2018-12-04 09:18:37
Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę, że tzw. młode emerytki, czyli w wieku 60 lat, są bardzo często wycieńczone i schorowane. Dlaczego? Otóż dlatego, że niejedna z nich urodziła dzieci, które wychowała i pracowała, czyli była czynna zawodowo. Proponuję tylko na 1 rok zamienić się z facetami. Niech pracują, zajmują się dziećmi, piorą sprzątają i gotują. I jeszcze niech chodzą zadbani i uśmiechnięci. Wtedy porozmawiamy, czy jest to sprawiedliwe, żeby kobieta, która cały czas pracowała i jednocześnie wychowywała dzieci i dogadzała mężowi, była przez ZUS traktowana jako ta gorsza, bo jej się zachciało w wieku 60 lat przejść na emeryturę. Nie pisze tu o tzw. kobietach co nigdy nie miały dzieci czy męża i nic poza własnym nosem ich nie interesuje. One niech sobie i do setki pracują, ale niech mi nie wmawiają, że mam pracować jak facet, ponieważ nim nie jestem i do tego pracuje 24 godziny na dobę. Nawet śpię czujnie, bo gdyby się dziecko obudziło to ja a nie facet do niego wstaję i do tego rano muszę przed pracą wyszykować wszystkich a facet tylko i wyłącznie siebie, chociaż i czasami trudno mu samemu tylko siebie ogarnąć. Ot równouprawnienie ale tylko co do wieku emerytalnego. Obłuda i zakłamanie. I to ma być sprawiedliwe, że kobiety przechodząc w wieku 60 lat na emeryturę mają ją o wiele mniejszą od faceta. Może by tak wliczyć pracę kobiet w domu (oprócz etatu) do świadczenia emerytalnego. Wyliczyć koszty praczki, sprzątaczki, kucharki i opiekunki do dzieci. Co, wyszłoby, ze kobieta czynna zawodowo i wychowująca dzieci i jeszcze dogadzająca mężowi miałaby świadczenie emerytalne o wiele wyższe od niego? Mimo to, czekam na emeryturę. Oby do 60 dociągnąć.
proste
2018-12-04 08:52:41
Chcieli wcześniejszych emerytur, to niech teraz nie narzekają. Jaki rząd takie emerytury.
Ali
2018-12-04 08:30:35
Wększość z nich pobiera emerytury i dalej ciągnie cały etat i wszystkie chałtury . Czasami do śmierci , co jest tragedią dla innych ludzi, którzy muszą się z nimi stykać w szkołach, przychodniach, bibliotekach, urzędach itd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA