W czwartek (3 sierpnia) w przygranicznym Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem się 23. Przystanek Woodstock. To jeden z największych festiwali muzycznych w Europie, gromadzący co roku po kilkaset tysięcy uczestników, głównie młodych ludzi z całej Polski, ale także z zagranicy.
Jak poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy, z uwagi na zagrożenia notowane w Europie Zachodniej policja jest w pełnej mobilizacji. Dlatego do Kostrzyna nad Odrą zjechali policjanci z wielu miejsc w kraju. Przez kilka najbliższych dni w operację związaną z zabezpieczeniem tej ogromnej imprezy masowej zaangażowanych będzie około 1,6 tys. policjantów wszystkich pionów tej służby.
– W przypadku prewencji mamy wsparcie oddziałów i pododdziałów z Warszawy, Łodzi, Poznania, Kielc, Lublina, Płocka, Radomia, Opola i Bydgoszczy. Wspólnie ze swoimi dowódcami stanowią jeden organizm, który funkcjonuje bardzo profesjonalnie – zapewnił Maludy. Dodał, że praca policjantów tego pionu nie ogranicza się jedynie do patrolowania ulic Kostrzyn nad Odrą. Wspomagają i współpracują oni również z policjantami z pozostałych pionów, aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa w czasie festiwalu.
Nad bezpieczeństwem uczestników festiwalu czuwają też służby organizatora – ponad 1000 przeszkolonych osób z tzw. "Pokojowego Patrolu" oraz kilkuset zawodowych ochroniarzy tworzących tzw. "Niebieski Patrol". System zabezpieczenia medycznego tworzy ponad 300 ludzi z "Medycznego Patrolu", przede wszystkim ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy. W pogotowiu jest 10 ambulansów, na samym terenie festiwalu działa szpital polowy.
23. Przystanek Woodstock potrwa do nocy z soboty na niedzielę. Po raz 14. impreza jest organizowana w Kostrzynie nad Odrą. W tym roku na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. W ramach festiwalowej Akademii Sztuk Przepięknych przewidziano spotkania ze znanymi postaciami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy festiwalu będą mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, regiony czy nawet kraje. Woodstockowi towarzyszy także Przystanek Jezus.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania. W tym roku w ramach zbiórki publicznej udało się zebrać ponad 105 mln zł. WOŚP zapewnia, że Przystanek Woodstock nie jest finansowany ze środków zebranych podczas Finału.
(pap)
Fot. PAP/Lech Muszyński