Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Dzień Świadomości Autyzmu

Data publikacji: 02 kwietnia 2018 r. 13:22
Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia 2018 r. 17:06
Dzień Świadomości Autyzmu
 

Od dziesięciu lat 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wiele budynków w Polsce zaświeci się na niebiesko!

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został z inicjatywy Kataru, a w 2007 roku poparty przez ONZ. To doskonała okazja do szerzenia informacji o tym zaburzeniu oraz o problemach, z jakimi na co dzień borykają się osoby autystyczne i ich rodziny. A także do zwrócenia uwagi na możliwe formy
pomocy oraz znaczenie szacunku, solidarności i akceptacji.

W większości państw i miast w tym dniu najważniejsze budynki są podświetlane na niebiesko. Akcja „Light in up blue” ma na celu ukazanie wsparcia i jedności z osobami cierpiącymi na autyzm oraz ich rodzinami. 

W naszym kraju – z inicjatywy Fundacji JiM – prowadzona jest kampania „Polska na niebiesko”, mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tego zaburzenia. W tym roku akcji przyświeca hasło „Autyzm. Na całe życie”. Jednym z jej punktów – prowadzonym właśnie w ŚDŚA – jest podświetlenie na niebiesko budynków w całej Polsce. W zeszłym roku rozświetliły się m.in. katowicki Spodek czy warszawski Pałac Kultury i Nauki.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym, którego nie da się wyleczyć. Jak podaje Fundacja JiM, obecny jest u 1 na 100 dzieci. Osoba autystyczna inaczej odbiera otaczający świat, a objawy zaburzenia mogą być różnorodne.

Szczeciński oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w środę (4 kwietnia) zaplanował spotkanie o godz. 11.00 przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

(g)

Fot. Katarzyna Białasiewicz/123rf.com 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pomagam
2018-04-02 16:49:59
Mozna codziennie pomagac m.in w walce z autyzmem, wystarczy codziennie klikać na stronach www.greatergood.com ,www.care2.com/click-to-donate , czy polskiej www.poomoc.pl

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA