czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Niebieski Dzień Autyzmu

Niebieski Dzień Autyzmu

Niebieski Dzień Autyzmu
Data publikacji: 2017-04-13 10:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-13 10:48
Wywietleń: 1509 238523

Delegacja uczniów naszej szkoły pojechała 3 kwietnia do Gimnazjum nr 20 w Szczecinie. Celem wyjazdu było uczestnictwo w obchodach Dnia Autyzmu. Choć wszędzie było niebiesko, a słodycze z Blue Cafe wręcz zachęcały, żeby ich próbować, nie pojechaliśmy tam na poczęstunek ani po to, żeby „urwać się z lekcji”, lecz by zwrócić uwagę na problem dyskryminacji osób z autyzmem.

Podróż zajęła nam pół godziny. Gdy znaleźliśmy się na miejscu, otrzymaliśmy niebieskie flagi symbolizujące autyzm, po czym udaliśmy się na mały poczęstunek. W szkolnej sali gimnastycznej zorganizowano dla nas specjalne zajęcia, byśmy choć przez chwilę mogli spojrzeć na świat okiem naszych autystycznych rówieśników. Przeszliśmy przez tor przeszkód z lupą przy oku, co miało sprawić, żebyśmy zobaczyli, jak niewyraźnie widzą świat, a potem kręciliśmy się na dość niekonwencjonalnej huśtawce, żeby poczuć, jak to jest, gdy człowiekowi ciągle kręci się w głowie. Dla mnie jednak najciekawsze były trzy filmy. Każdy przedstawiał historię dziecka autystycznego zmagającego się z trudami codziennego życia.

Autyzm to choroba związana z zaburzeniami rozwoju i układu nerwowego, co oznacza, że osoba cierpiąca na nią odbiera niektóre wrażenia za słabo lub za mocno. Dzieci z autyzmem mogą mieć trudności w interpretacji czyichś zachowań i mimiki, a także w wyrażaniu swoich emocji. Dla autyków nawet krople deszczu mogą być powodem zdenerwowania, ponieważ ciche (naszym zdaniem) kapanie to dla nich tornado.

Autyzm sprawia, że osoby te nie lubią zmian i niespodzianek, preferują stałe plany dnia oraz przedmioty codziennego użytku w określonym kształcie lub kolorze. Bardzo trudno jest im wytrzymać hałas panujący w szkole, a także wszelkie zaczepki ze strony nietolerancyjnych dzieci. Zresztą zaczepek nikt sobie nie życzy.

Niebieski został uznany za kolor autyków, ponieważ, w przeciwieństwie do wielu innych barw, działa na nich uspokajająco. Pojawiają się domysły, że na autyzm cierpią w większości chłopcy i że niebieski, kolor zarezerwowany dla nich, symbolizuje niewinność i nadzieję.

Pamiętajmy, że autyści to ludzie tacy jak my, choć różnią się sposobem postrzegania świata. Nie powinniśmy im dokuczać, bo i bez tego nie mają łatwo. Nie jest prawdą, że wszystkie dzieci z autyzmem są agresywne. To stereotypy. Nawet osoba bardzo chora może z kimś się przyjaźnić. Wbrew powszechnej opinii – autyści także się przytulają.

Liczymy na to, że za rok wszyscy będziecie chcieli wziąć udział w Niebieskim Dniu.

Wiktoria JURKIEWICZ
kl. 6 c,

Wesoła Siódemka

SP 7, Szczecin

 

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie