Od dziesięciu lat 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wiele budynków w Polsce zaświeci się na niebiesko!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został z inicjatywy Kataru, a w 2007 roku poparty przez ONZ. To doskonała okazja do szerzenia informacji o tym zaburzeniu oraz o problemach, z jakimi na co dzień borykają się osoby autystyczne i ich rodziny. A także do zwrócenia uwagi na możliwe formy
pomocy oraz znaczenie szacunku, solidarności i akceptacji.
W większości państw i miast w tym dniu najważniejsze budynki są podświetlane na niebiesko. Akcja „Light in up blue” ma na celu ukazanie wsparcia i jedności z osobami cierpiącymi na autyzm oraz ich rodzinami.
W naszym kraju – z inicjatywy Fundacji JiM – prowadzona jest kampania „Polska na niebiesko”, mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tego zaburzenia. W tym roku akcji przyświeca hasło „Autyzm. Na całe życie”. Jednym z jej punktów – prowadzonym właśnie w ŚDŚA – jest podświetlenie na niebiesko budynków w całej Polsce. W zeszłym roku rozświetliły się m.in. katowicki Spodek czy warszawski Pałac Kultury i Nauki.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym, którego nie da się wyleczyć. Jak podaje Fundacja JiM, obecny jest u 1 na 100 dzieci. Osoba autystyczna inaczej odbiera otaczający świat, a objawy zaburzenia mogą być różnorodne.
Szczeciński oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w środę (4 kwietnia) zaplanował spotkanie o godz. 11.00 przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.
(g)
Fot. Katarzyna Białasiewicz/123rf.com