piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Dwukadencyjność tak, ale nie od przyszłorocznych wyborów

Dwukadencyjność tak, ale nie od przyszłorocznych wyborów

Dwukadencyjność tak, ale nie od przyszłorocznych wyborów
Data publikacji: 2017-05-15 15:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 18:40
Wywietleń: 491 256798

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w poniedziałek, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

J.Kaczyński poinformował, że PiS wycofuje się z pomysłu wprowadzenia tzw. wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców.

- Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności (...) - mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisko pana prezydenta - doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu z pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi partii ds. kampanii samorządowej.

Jak dodał, pojawiają się też inne koncepcje, jednak każda z nich sprowadza się do tego, że wprowadzenie dwukadencyjności "nie wejdzie w trakcie tych wyborów".

- Doszliśmy do wniosku, że wobec stanowiska głowy państwa, do którego odnosimy się oczywiście z wielkim szacunkiem i wobec przynajmniej niepewności co do stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, nie należy w tej chwili tej sprawy stawiać w ten sposób, żeby tworzyć wrażenie, że chcemy uczynić coś, co być może niektórzy by traktowali jako złamanie pewnych reguł prawa - podkreślił lider PiS.

- Czy to oznacza, że rezygnujemy z tego przedsięwzięcia zmierzającego do tego, by oczyścić wiele samorządów, by dokonać zmian, by te grupy, które tam rządzą (...) niekiedy od już bardzo wielu lat, rekord to są 23 lata, w dalszym ciągu tam rządziły? Nie, chcemy to zmienić i chciałbym państwu powiedzieć, że to jest możliwe - oświadczył.

Prezes PiS podkreślił, że przy tworzeniu list wyborczych i ustalaniu kandydatów w poszczególnych regionach będą brani pod uwagę m.in. ludzie młodzi, którzy - jak ocenił - "wykazują wielką energię i którzy kojarzą się obywatelom, wyborcom ze zmianą".

- Nie rezygnujemy z tej wielkiej zmiany w trakcie tych wyborów samorządowych i to będzie nasze hasło, ale nie czynimy z tego czegoś, co jest przepisem prawnym, co powoduje pewnego rodzaju automatyzmy. Ale reguła, że mają być dwie kadencje zostanie z całą pewnością zachowana. Tyle tylko, że wejdzie w życie dopiero po jakimś czasie - zapowiedział Kaczyński

(pap)

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

taka prawda
Jarosław musi wszystko sam. Przecież nikt za niego nie pomyśli, w ogóle nikt chyba tam poza Morawieckim i ministerką nie myśli. Płaszczak, powiatowa, Sasin , Brudzio ciągle ...a pan prezes powiedział, a teraz ustaliliśmy. Wy ustaliliście, lebiegi :-) Śmiechu warte. Bez prezesa nie potrafią wody spuścić.
2017-05-16 18:36:47
niklot
Kwa-kwa :-)
2017-05-16 15:38:10
Gość
Podsumowanie, A My uwazamy ze: bardziej zadziornego, zajadlego, zawzietego, msciwego i nie klekajacego na tych stronach jak ponizszy... niklot, to jak na razie nie ma !!
2017-05-16 12:06:00
Gość @niklot
Po twoim wpisie widać jaki stopień inteligencji reprezentują antypisowcy. Nienawiść i głupota
2017-05-16 12:02:51
niklot
To jest właśnie Jarosław -Zbawca Polski, który nas wywiedzie z Europy, z domu niewoli. Panuj nad nami - nasz prezesie. Jarosław nie może bez intryg i kopania po kostkach. To mała zadziora...a zajadłe, zawzięte, mściwe, że klękajcie narody.
2017-05-16 10:41:07
s-PO-kojnie...
PiS, czyli P-rzeforsujemy i S-amorzady !!
2017-05-16 01:40:21
Zrobmy jak w USA,
Co sie odwlecze... to moze i nie uciecze ??
2017-05-16 01:32:41
:)
No to PIKEJ ;-) bedzie mogl znow startowac w wyborach na prezydenta Szczecina, to dobrze choc marne szanse na wygrana, chyba ze znow najradna wejdzie do drugiej tury wtedy glos na Krzystka oczywiscie
2017-05-15 18:06:28
Nie teraz
Uff, 21 lat bycia wójtem miałoby pójść na marne? Jeszcze się upiecze.
2017-05-15 17:00:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy