czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Żeglowna Odra to miejsca pracy

Żeglowna Odra to miejsca pracy

Żeglowna Odra to miejsca pracy
Data publikacji: 2017-05-06 21:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 864 250496

Nie chodzi tylko o transport, ale o ożywienie gospodarcze i dziesiątki, a może setki tysięcy nowych miejsc pracy - mówił w sobotę (6 maja) w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób do planów odbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej. Zaprezentowano je na spotkaniu w siedzibie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

- Jesteśmy jednym z najważniejszych beneficjentów Odrzańskiej Drogi Wodnej, dlatego chcemy brać udział w opracowaniu dokumentacji przedprojektowej - zaznaczył Jacek Cichocki, wiceprezes ds. rozwoju ZMPSiŚ, który w prezentacji pt. "Odrzańska Droga Wodna - szanse i wyzwania" wskazał m.in., na jakie korzyści mogą liczyć porty po zwiększeniu żeglowności Odry.

Jak podkreślił, ustawowym obowiązkiem zarządu portów jest wykorzystanie ich mocnych stron, takich jak położenie.

- Transport śródlądowy jest tańszy, pojawią się nowe ładunki - przekonywał J. Cichocki do odbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej. - Spodziewamy się wzrostu ładunków, a każda przeładowana tona to opłata dla portu. Te pieniądze inwestujemy w infrastrukturę.

Analiza ekonomiczna odpowie na pytanie, jakie będą korzyści z doprowadzenia ODW do IV klasy żeglowności. Pod uwagę trzeba będzie wziąć koszty różnych wariantów technicznych rozwiązań oraz koszty środowiskowe i społeczne. Dopiero to wszystko stanie się podstawą do opracowania programu inwestycyjnego dla Odry.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że to nie państwo i ministerstwo będzie budowało ODW.

- Będzie ją budował beneficjent główny, czyli zespół portów, który stworzy całą podbudowę pod inwestycje i stanie się udziałowcem w zyskach - mówił minister. - Przyjmujemy rozwiązania, które są stosowane na Zachodzie.

Według M. Gróbarczyka, koncepcja biznesowego podejścia, z udziałem spółek Skarbu Państwa, nie tylko zapewni ciągłość finansowania, ale da też gwarancje przyszłych zysków i utrzymania dróg śródlądowych.

- Sprawa jest bardzo istotna dla tej ziemi i dla Polski - stwierdził na spotkaniu J. Kaczyński. - Chodzi o to, by Odrzańska Droga Wodna zaczęła po wielu latach funkcjonować. By blokady, które istniały - i po części jeszcze istbnieją - w naszej administracji, zostały uchylone. Ta część Polski musi się rozwijać. Musimy o nią dbać szczególnie. Przedsięwzięcie rozłożone jest na wiele, wiele lat, ale musimy je zrealizować.

Jak dodał Dariusz Słaboszewski, prezes ZMPSiŚ, doprowadzenie ODW do IV klasy żeglowności to proces długotrwały i wymagający wiele pracy, ale nie ma od niego odwrotu. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

 

 

Żeglowna Odra to miejsca pracy Żeglowna Odra to miejsca pracy Żeglowna Odra to miejsca pracy Żeglowna Odra to miejsca pracy

Komentarze

San Escobar
Szabelka i koniem i dekomumiacją i kultem Smolenskim odbuduja przemysl zbudowany przez sbecje i komuchow i ruskich wrogow, TAK Solidarnosc z Krzaklewskim i Duda i Kaczynskim na czele jak w Kanie Galilejskiej zamieni ruiny i pustynie cudowną mocą w tętniocy życiem szlak transportowy
2017-05-10 12:46:19
Do PO-nizszego...Solidaruchy od,
Solidaruchy Rzadza dopiero 2 + 1,5 czyli razem ok. 3,5 roku ! A PO-zostale ok. 23,5 lata... to Rzadzili jeszcze Wasi Lewacy tj. PZPR + PO + PSL + SLD ! Reasumujac: lepiej pozniej jak wcale - Brawo Prawica i tak trzymac !!
2017-05-10 03:36:18
Solidaruchy od
28 lat rządzące, odkryły nagle, że rzeki trzeba pogłębiać i wyrazów uznania oczekują.
2017-05-09 20:19:33
Mariusz
Bardzo fajnie ze wreszcie obecny rząd stara sie naprawić rozgrabiona gospodarkę Pomorza zachodniego. Inne rządy tylko rozkładały i zamykały i sprzedawały co sie dało, obecnie mój region to pustynia technologiczna, sklepów to jest mnóstwo ale zakładów pracy nie ma. Bardzo dobry pomysł na przywrócenie transportu na Odrze. Cieszę się że wreszcie jest rząd ktory dba o Polskę i obywateli a nie o tych z polskimi paszportami i złodzieji pławiących sie w luksusach z okradania Rzeczypospolitej.
2017-05-08 13:34:24
Gość
Woda sodowa, A wogole czy prawie "wszyscy" na rozne Narady i Spotkania, musza ciagle przychodzic Glodni...? Jak tak, to popodnosic jeszcze Ich Diety !!
2017-05-08 00:07:36
Gość
Pytanie do ponizszego...rysio No tak, ale skad Oni wezma tyle nowej wody... do tego glebszego kanalu ? Chyba ze wywolaja sztuczne deszcze...!!
2017-05-08 00:00:47
JerzyTac
Bredzisz
2017-05-07 14:18:55
rysio
Oczywiscie, nieomylny P.Kaczynski zalatwi ze towary beda plynac ze Szczecina w glab ladu - problem jest taki ze do Szcz. nie wplyna duze statki bez zniszczenia ekologii i turystyki w Swinoujsciu, znajac oportunizm tych wladz ziszcza zycie mieszkancow Zatoki Pomorskiej a towary beda omijac Szcz. z tego wzgledu ze na swiecie planuje sie budowe portow innego kalibru, nie da sie zabrac towarow innym portom w Europie bo tam sa zwiazki ktore szalency z polskiej prawicy zniszczyli w latach 90tych, - efekt koncowy tych wysilkow bedzie zaden poza zwiekszeniem zadluzenia Polski i pozyskaniem posad politycznych przez PiS
2017-05-07 07:18:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy