Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

"Dar Młodzieży" w rejsie dookoła świata [FILM]

Data publikacji: 21 maja 2018 r. 10:45
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
"Dar Młodzieży" w rejsie dookoła świata
 

"Dar Młodzieży" wypłynął w niedzielę z Gdyni w rejs dookoła świata dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. "Mówcie o tym we wszystkich portach świata, że Polska to jest wielka sprawa i wielka rzecz" – mówił do uczestników Rejsu Niepodległości premier Mateusz Morawiecki.

- Chyba najsłynniejszy żeglarz wśród pisarzy, największy pisarz wśród żeglarzy, nasz wielki rodak Joseph Conrad, Józef Korzeniowski, mówił, że podczas rejsu nawet delikatne dłonie, delikatne dusze, zamieniają się w krzepkie, silne ręce. Ja wam też tego życzę, żebyście nabrali tej krzepkości, siły ducha, wiary w silną, coraz piękniejszą Polskę - powiedział premier podczas uroczystości w Gdyni zwracając się do uczestników rejsu.

Życzył im też, by zadzierzgnęli w czasie wyprawy wiele przyjaźni, by "płynęli w imię Polski i pokazywali jak Polska jest ważna" i by "sławili jej imię". "Polska to jest wielka sprawa, Polska to jest wielka rzecz, Polska jest najpiękniejsza. Mówcie o tym we wszystkich portach całego świata, a waszym życiem w przyszłości świadczcie o tym, bo nie ma ważniejszej sprawy niż Polska" - apelował Morawiecki do uczestników rejsu.

Premier, powołując się na francuskiego pisarza Honoriusza Balzaca, powiedział, że są trzy ideały piękna: "kobieta w tańcu", "rumak w galopie" i "fregata pod pełnymi żaglami".

- Młodzi jesteście - te dwa pierwsze może zostawcie sobie jeszcze na przyszłość, ale ta +fregata pod pełnymi żaglami+ niech zachwyca was, niech zachwyca swoim pięknem cały świat. Niech zachwyca pięknem i niech przypomina o tym wielkim dziele naszych przodków, o odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej i niech mówi o tym wielkim dziele, które jest przed nami, czyli o budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach, w najbliższych dekadach" - podkreślił szef rządu.

Do uczestników Rejsu Niepodległości zwrócił się także wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. - Służba na morzu to przede wszystkim służba Polsce. Rejs upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest czymś ważnym, bardzo potrzebnym Polsce - podkreślił.

Jak mówił, "dziś mamy zaszczyt i wielkie szczęście żyć w Polsce wolnej i podmiotowej, Polsce pięknej, odważnej i bezpiecznej; Polsce, która i dziś wymaga i potrzebuje od nas oddania, wierności, profesjonalizmu, czasami poświęcenia, a nade wszystko miłości".

List do biorących udział w rejsie "Daru Młodzieży" skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytała go szefowa Kancelarii Prezydenta, Halina Szymańska.

"Państwa rejs jest niezwykle trafnym sposobem uczczenia jubileuszu, symbolicznie nawiązującym do wielkich wyzwań, z którymi zmierzył się wówczas cały nasz naród" - napisał prezydent. Życzył uczestnikom rejsu powodzenia i podkreślił, że docenia "profesjonalne przygotowanie, zaangażowanie i odwagę uczestników tej imponującej wyprawy". "Postawa załogi tego statku budzi mój głęboki szacunek" - napisał Duda.

 Głos podczas uroczystości pożegnania "Daru Młodzieży" zabrał też przewodniczący działającego w Gdyni Konwentu Morskiego, emerytowany kpt. żeglugi wielkiej, Zbigniew Sulatycki.

- Kochana młodzieży – wyruszacie w rejs życia. Prawdę powiedziawszy muszę powiedzieć, że trochę wam zazdroszczę, że ja nie mogłem w takiej podróży uczestniczyć. Poznacie siłę i moc oceanów i morza (…) Zorientujecie się, że człowiek jako człowiek sam niewiele może zrobić, mianowicie, przekonacie się, że wszyscy w tej podróży będziecie sobie potrzebni. Będziecie pracować w zespole i później to – daj Panie Boże – przeniesiecie na grunt dalszego waszego życia. Zdobędziecie szacunek jeden do drugiego – powiedział.

Żaglowiec ruszył od nabrzeża na Skwerze Kościuszki w niedzielę przed godz. 13.00.

Przed wypłynięciem w morze komendant "Daru Młodzieży" kapitan Ireneusz Lewandowski złożył na pokładzie jednostki premierowi Morawieckiemu meldunek o gotowości wypłynięcia żaglowca w Rejs Niepodległości. W ceremonii tej uczestniczyli także minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.

W czasie prawie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Dar Młodzieży" odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata. Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami, Ponta Delgada i Londyn.

W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.

Zakończenie rejsu zaplanowano w Gdyni 28 marca 2019 r.

Organizatorami wyprawy są: Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców Rejsu Niepodległości jest Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel kwotę sześciu milionów złotych.

(pap)

Fot. PAP/Adam Warżawa

Film PAP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rejs
2018-05-21 13:15:43
No i patrzaj pan. Kusznierewicz się nie załapał!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA