niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Polska żąda zapisów rozmów w kokpicie Tu-154M

Polska żąda zapisów rozmów w kokpicie Tu-154M

Polska żąda zapisów rozmów w kokpicie Tu-154M
Data publikacji: 2016-12-28 21:23
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-29 12:12
Wywietleń: 1377 191157

Ambasada Polski w Moskwie wystosowała notę do strony rosyjskiej, w której MSZ zwraca się o niezwłoczne wydanie nieznanych dotąd w Polsce fragmentów zapisów rozmów w kokpicie Tu-154M na kilka chwil przed katastrofą w Smoleńsku - poinformował w środę (28 grudnia) resort spraw zagranicznych.

Resort zaznaczył, że "prośba strony polskiej została spowodowana wypowiedzią prezydenta Rosji W. Putina, który w trakcie konferencji prasowej 23 grudnia br. stwierdził, iż osobiście zapoznał się ze stenogramem rozmowy polskich pilotów z anonimową osobą, która naciskała na lądowanie bez względu na okoliczności. Prezydent Rosji cytował wypowiedź osoby z <<okrążenia prezydenta>> do pilota, który oznajmił o braku warunków do lądowania: <<Ja nie mogę tego zameldować szefowi. Rób co chcesz, ale ląduj>>”.

W reakcji na tę wypowiedź polskie MON poinformowało, że wystąpiło do władz FR z żądaniem natychmiastowego przekazania Polsce zapisu rozmów w kokpicie Tu-154M. Według polskiego resortu obrony słowa prezydenta Rosji pozwalają wnioskować, że władze FR "dysponują tekstem rozmów między pilotem i pasażerami, który nigdy nie został udostępniony Polsce". "Przedstawia całkowicie fałszywy obraz przebiegu wydarzeń, które miały doprowadzić do tragedii smoleńskiej. Z wypowiedzi prezydenta Putina może wynikać, iż stenogramy oraz zapisy zostały sfałszowane" – napisało MON. Ambasada Rosji w Warszawie oświadczyła jednak w środę, że Rosja nie ma żadnych nieznanych wcześniej nagrań z kokpitu polskiego Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku. 

Jednocześnie MSZ podkreśliło, że "wysocy przedstawiciele rosyjskich władz niejednokrotnie zapewniali, iż wrak prezydenckiego samolotu zostanie niezwłocznie zwrócony".

- Prezydent D. Miedwiediew, podczas oficjalnej wizyty w Warszawie 6 grudnia 2010 r., obiecał zwrot wraku przed pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej. Następnie, jeszcze w 2012 r. i później zarówno minister spraw zagranicznych S. Ławrow, jak też Przewodnicząca Rady Federacji W. Matwijenko zapewniali, że rosyjskie śledztwo w sprawie katastrofy zostanie szybko zakończone. Strona rosyjska do dzisiaj nie wywiązała się z tych obietnic - oświadczyło MSZ.

23 grudnia na dorocznej konferencji prasowej Putin powiedział, że zwrot wraku samolotu, który rozbił się w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem, nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo. (pap)

Fot. EPA/NATALIA KOLESNIKOVA

Komentarze

vera
Pisowski rząd zapowiedział w 2015 roku, że w ciągu kilku tygodni sprowadzi z Rosji wrak Tupolewa. Sprowadził ?
2016-12-29 12:00:54
a kogo to jeszcze obchodzi ?
przestańcie wreszcie grzebać w ludzkiej tragedii
2016-12-29 11:41:31
Dziwne
A co Polska robiła, że minęło 6 lat i nie ma zapisów, dlaczego skutecznie nie żądano ich tuż po katastrofie, gdzie był rząd?
2016-12-29 07:27:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy