Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

CBA zatrzymało byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra W.

Data publikacji: 17 stycznia 2024 r. 17:28
Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia 2024 r. 22:03
CBA zatrzymało byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra W.
Fot. CBA  

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę b. wiceministra spraw zagranicznych Piotra W. Po postawieniu mu zarzutów prokurator wyznaczył mu 100 tys. zł poręczenia majątkowego. W. nie przyznał się do winy i odmówił wyjaśnień.

Piotra W. zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego funkcjonariusze lubelskiej delegatury Biura w śledztwie dotyczącym płatnej protekcji w związku z przyspieszaniem procedur wizowych - poinformował zespół prasowy CBA. Funkcjonariusze przeszukali też mieszkanie b. wiceministra.

"Postępowanie przygotowawcze dotyczy m.in. składania obietnic udzielenia korzyści majątkowych w zamian za pośrednictwo w załatwianiu spraw związanych z uzyskaniem pozwoleń na pobyt na terenie Rzeczpospolitej Polski dla cudzoziemców, a także bezprawne wywieranie wpływu na przebieg procedury wydawania przedmiotowych pozwoleń przez osoby pełniące funkcję publiczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych" - wskazał zespół.

Śledztwo nadzoruje lubelski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. Dział prasowy PK podał, że za czyny, które prokurator zarzucił W. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę oraz udostępnienia informacji osobie nieuprawnionej i obejmują okres od lutego 2022 do maja 2023 roku.

"Podejrzany nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień" - poinformował dział.

Według śledczych z materiału dowodowego zgromadzonego w śledztwie wynika, że jako sekretarz stanu odpowiadający w MSZ w latach 2019–23 m.in. za problematykę konsularną oraz nadzorujący departament konsularny "przekroczył swoje uprawnienia poprzez naruszenie obowiązujących w ministerstwie procedur związanych z rejestracją i obiegiem dokumentów".

Miał też - wynika ze śledztwa - podejmować nieuzasadnione interwencje dotyczące przyspieszenia procedur wizowych oraz udostępnić nieuprawnionej osobie informacje objęte tajemnicą służbową.

Dział prasowy PK przypomniał, że przedmiotem śledztwa, w którym zarzuty usłyszało już dziewięć osób, są nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w okresie półtora roku. "W toku śledztwa prokurator ustalił, że nieprawidłowości dotyczyły polskich placówek dyplomatycznych m.in. w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze" - podała PK.

Prowadzone przez CBA śledztwo rozwija się. 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Afera to jest
2024-01-19 20:59:38
Afera to jest próba wciskania nam nielegalnych migrantów a nie sprzedawanie wiz - jakoś nikogo nie martwi że taka Malta albo Cypr sprzedają obywatelstwo za 100..200 tyś Euro? Jak ktoś ma wizę to zawsze można go wywalić, wiadomo kim jest i skąd przyjechał bo ma paszport a migrantów którzy nie mają tożsamości, paszportu, nie wiadomo kim są i skąd są nie wolno wyrzucić. Łykacie to tvnowskie badziewie - włączcie myślenie bo jak wam zgwałcą żonę czy córkę to będzie za późno.
Ohydna HYDRA
2024-01-19 17:23:23
zemsty zaślepia obecnie rządzących i głupiej gawiedzi oczekującej " osadzenia " wierchuszki PIS w więzieniach .Rozgrzanych prokuratorów i Sędziów Justycji nie zabraknie , aby to uczynić ! Jest ryzyko tzw." przegrzania pały" i następstwa bycia powieszonym w zamieszkach ulicznych .To tak ku przestrodze kacapów , myślących po kacapsku ! Zwykły pracownik , czy nauczyciel będzie tylko niepotrzebnie płacił na utrzymanie dodatkowo ekstra więzień i poza chorą satysfakcją nic z tego nie będzie miał !
c.d.
2024-01-19 17:12:59
To dobry probierz zamożności Polaków . Wygolonych przez PIS baranów , było więcej , bo zagłosowali przeciwko JANOSIKOWI . Oczywiście nie brakowało i biednych pustaków przeciwko PIS, bo im TVN 24 " zdemolowała " malutki rozumek .ONI wszyscy muszą teraz zobaczyć na własne oczy jak TUSK " cofa " budowę elektrowni atomowej oraz CPK i Terminal Kontenerowy w Świnoujściu . To po czerwcu 2024 będzie bardzo widoczne. Wówczas głupki już po wyborach będziecie wydymani na długie lata . I o to chodzi .
gdzie była ta kasa
2024-01-19 16:54:24
skoro PIS tyle rozdawał , tyle płacił , tyle inwestował , tyle kupował , to nasuwa się pytanie : " Czy , aby tylko 250 mld. przepieprzyli panowie PO+ PSL między 2007 a 2015 ". Beatka pyta : " Gdzie były te pieniądze ? " . Głupcy powiedzą , no zadłużyli Polskę ! Ktoś kto kupuje 130 ton złota ( NBP w 2023 ) , kupuje za pożyczone pieniądze ?! Obecna władza jeszcze więcej deficytu klepnęła . No co ? tak z dziury budżetowej pozwolili by sobie ? Zgadzam się z jednym PIS ostrzygł bogatszych , by mieć
Przerażające
2024-01-19 10:31:02
Co zaczyna "wychodzić" - wczorajszy raport o "Komisji Smoleńskiej" , "TVP" , "Fundusze" , Każdy minister w gestii ok 100 mln na "wydatki" , "Pegasus", "Matecki" (to najsmutniejsze) , "sędziowie" , Prezydent przygotowany na "nocleg" skazanych Panów K&W, mafie sądowe , KRS ,,...., CO JESZCZE !!! To wszystko ukrywali !!!
Czy zatrzymano
2024-01-18 07:38:12
też tego, który podpisał pakt migracyjny na mocy którego mają nam tu zwozić łaziorów z całego świata?
co się dzieje ??
2024-01-17 19:47:33
Okropieństwo: terror praworządności trwa. Jak można ścigać kryształowych ludzi z PiS (Putin i Spółka) za łamanie prawa, defraudację, kradzieże i fałszowanie dokumentów??? Oni są przecież PONAD prawem! Im się to przecież wszystko należało!
czekamy
2024-01-17 19:33:40
Endriu Duda nich go ułaskawi i pogrąży się na wieki amen... Jeszcze 1,5 roku...
Edek
2024-01-17 19:26:21
Czy z takim samym zaangażowaniem służby koalicji 13 grudnia będą ścigały karpinskiego, nowaka, gawlowskiego,giertycha,grodzkiego i innych chronionych przez doktryne neumana wyznawców koalicji 13 grudnia.????
Płać za czyny !!!
2024-01-17 19:19:22
Czekam ,aż Kaczelnika wezmą "pod pachy" i zaprowadzą za twarz przed oblicze niepolitycznej , a obiektywnej Temidy ...
Justice
2024-01-17 18:56:34
Teraz można dokładnie obliczyć liczby jakie podają w demokratycznych mediach. 250 000 wiz po 5000 USD to chyba 1.25 mld USD zysku. To chyba cała wywrotka gotówki, gdzie ta kasa teraz jest?
1,2,3
2024-01-17 18:25:39
wyzdrowiał to Go zamknęli .Nie dopilnował swojej kadry i teraz beknie , albo i nie beknie ! Politycznie winien bez dwóch zdań . Nikt tak nie knuje pod bokiem jak zaufany pracownik z polecenia !
Klawiszowiec
2024-01-17 18:16:03
Kolejny więzień polityczny nam przybył.Jak tak dalej pójdzie to będziemy mieli ich więcej jak w Białorusi.Jednak martwi mnie coś innego.Boje się by nie podzielił losów lidera samoobrony.
FIGO
2024-01-17 18:13:52
W ostatecznym rachunku wygra PIS .Jako nawrócony powtarzam: " zło dobrem zwyciężaj " i pełen szacunek dla funkcjonariuszy PIS, że nie nadstawiają ucha na podszepty komunisty " FIGO " .Pycha PIS-u przegrała w tych wyborach , ale sprawiedliwość i demokratyczna droga tego ugrupowania wygra następne boje , bo taka jest natura sprawiedliwości .W literaturze filozofii jest to dobrze opisane . Ten Krzyż jest drogą do Zmartwychwstania , którego nie zrozumieją komunistyczni siepacze i pustogłowa dzicz!
FIGO
2024-01-17 18:06:04
Pycha PIS-u oparta na tym , że jak podzielili się ze społeczeństwem groszem daje im nieodwołalną władzę została ukarana faktem . Ludzie wybierali " wszelkie łajno " byle nie PIS . Taka jest psychologia tłumu umiejętnie zmanipulowana przez trybuna ludowego. Pojawił się w Polsce Tusk, kłamał i lżył dobry Polski Rząd! . Nie słuchaliście starego komunisty FIGO , który Wam doradzał: Hyżego Ruja w dyby i niech się tłumaczy. Obrońców z UE , również wsadzać jak przyjadą bronić . Duda zawiódł! VETO!
Ostatni gasi światło
2024-01-17 17:57:57
Przyjdzie czas na Gangstakoalicję likwidacyjną 13 grudnia. Jeszcze chwila a rewolucja współczesnej międdzynarodówki bolszewickiej będzie zjadać własny ogon. Zacznie się niedługo jak nawzajem się za łby wezmą, a głodne koty obejdą się smakiem.
FIGO
2024-01-17 17:57:53
Narozrabiał asystent , beknie minister . Łysy nie przytulił , ani grosza . Naiwność PIS-owców jest owocem porażki wyborczej . Kaczyńskiego , miłośnika kotów ( zwierząt ogólnie ) też " podszedł " Judasz z tzw. ustawą " piątki dla zwierząt " . Popłynęło w siną dal 30% wyborców oraz wielu wartościowych wojowników ! Nie dziwię się upadkowi Kościoła w Polsce jak jest spenetrowany przez złych ludzi w purpurach podesłanych przez Masonów . Wierny , który wierzy w księdza nie jest wart nawet kopniaka !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA