Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Broniarz: Matury to nie jest ostatnia z możliwych form nacisku na rządzących

Data publikacji: 16 kwietnia 2019 r. 12:15
Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2019 r. 01:06
Broniarz: Matury to nie jest ostatnia z możliwych form nacisku na rządzących
 

Klasyfikacja uczniów przed egzaminem dojrzałości i egzaminy maturalne to nie jest ostatni element możliwych form nacisku na rządzących – powiedział we wtorek przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. Nie zamierzamy ustępować – stwierdził.

Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego ocenił na antenie TVN24, że "dramatem polskiej edukacji jest nieustanność jej reformowania".

– W ciągu reformatorskim żyjemy od kilkunastu lat i czasem mamy tego serdecznie dosyć. Nie ulega wątpliwości, że posprzątanie po minister Annie Zalewskiej trudno będzie nazwać reformą. To będzie zwykłe porządkowanie stanu rzeczy i przywracanie, niekoniecznie w całokształcie, stanu przed minister Zalewską – stwierdził. Ocenił, że system szkolnictwa "wymaga zmiany i poprawy, ale nie w sensie strukturalnym, nie w sensie godzin, jak proponuje ministerstwo, bo to eliminuje spora część nauczycieli z rynku pracy i będzie problemem dla małych szkół".

– Szkoła wymaga dostosowania do rzeczywistości, polegającego na tym, że jest internet, że jest zupełnie inna młodzież, że są zupełnie inne problemy natury wychowawczej czy dydaktycznej. Z tym się trzeba zmierzyć, a nie wymyślać na siłę problemy, które staną się agendą okrągłego stołu – dodał.

Pytany, czy obrady okrągłego stołu – zaplanowane na przyszły tydzień – nie są "kolejnym elementem na przetrzymanie ZNP i FZZ", Broniarz ocenił, że "dokładnie tak". Nawiązując do tego, że szef rządu ma sprawować patronat nad obradami okrągłego stołu, przewodniczący ZNP powiedział, że "dziękuje panu premierowi za ogromny gest poświęcenia się dla spraw edukacji".

– Pan premier ogłosił urbi et orbi, że będzie okrągły stół, a teraz na siłę jego pracownicy próbują to rozpisać na jakąś tematykę, na obszary, dopasowując to do hasła pana premiera. Jesteśmy zainteresowani dyskusją o edukacji. (…) Szkole potrzebna jest zmiana – zaznaczył. Broniarz ocenił, że "problemem dla rządu nie są same egzaminy, ale to, kto je sprawdzi".

Pytany o poniedziałkową wypowiedź dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika, że do tej pory nie otrzymał od dyrektorów komisji okręgowych jakichkolwiek sygnałów o problemach ze sprawdzaniem prac egzaminacyjnych, przewodniczący ZNP powiedział, że ma w tej sprawie sygnały od nauczycieli.

Pytany, czy klasyfikacja uczniów przed egzaminem dojrzałości i egzaminy maturalne są ostatnim elementem, którym związkowcy mogą naciskać na rządzących, Broniarz ocenił, że "jest to jeden z elementów, ale nie jest to ostatni element form nacisku na rządzących". Wskazał, że nie ma informacji, w ilu szkołach nie odbędą się rady klasyfikacyjne, m.in. dlatego, że część szkół działa poza strukturami ZNP.

– Z moich informacji wynika, że rośnie liczba szkół, które zdecydowały się tego procesu nie przeprowadzać. Rośnie też liczba szkół, które uważają, że nie powinniśmy rezygnować także z tej formy protestu – powiedział. – Dyskusja, która obyła się w ubiegłym tygodniu, pokazuje kolejne sekwencje zdarzeń, których chcielibyśmy być realizatorami przy pomocy nauczycieli. Scenariuszy jest kilka. (...) Wolę na ten temat najpierw rozmawiać wewnątrz związku. (...) Nie ma co wyprzedzać faktów.

Jak dodał: "Nie zamierzamy ustępować, biorąc pod uwagę, fakt, że to, co dzieje się w kontekście OFE, wyraźnie pokazuje, że możliwości finansowe są. Szkoda, że te możliwości nie są adresowane do edukacji".

(pap)

Fot. PAP/Marcin Obara

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PrO...test POKO-nywanych
2019-04-17 00:54:03
Broniarzu, skoro juz za-PO-mniales - ze Nie na dniu dziesiejszym Swiat sie konczy...to zobaczymy jak "zareagujesz"... jak przyszlosc nadepnie na ktorys Twoj PO-lityczny odcisk Aj, Aj, Aj...!!!
do Biernackiego
2019-04-16 20:28:26
Ty durniu nie myślisz, gdyby Broniarz nie "wymyślił" strajku nauczycieli to "przekaziory" miały by jedyny temat - "srebrna".
cdn
2019-04-16 15:50:51
Tego pseudo zwiazkowca widzielismy na estradzie z kodziarzami iubywatelami rp.Byl tam alimenciarz Kijowski,pudernica kodowska z szczecina,,,grrzegorz zniszcze'',kapelmisrz kod orkiestry,ktory wywiozl kilkadziesiad polek do burdeli,,,niezawisli rzeplinski,gersdorf i inni targowiczanie.
:)
2019-04-16 13:46:58
Wiadomo, totalni mają wszystko zaplanowane.
Biernacki
2019-04-16 13:33:35
Pisowskie troliki w akcji. Wyłażą ze skóry i dostają wścieklizny, że guru i manekiny zapędzili się w kozi róg. Im więcej o szkole -tym mniej o "srebrnej" i dwóch wieżach prezesa.
hunter
2019-04-16 13:00:15
Panie Broniarz a czym sie Pan zajmowal za komuny...tak tylko pytam..
strajk POlityczny
2019-04-16 12:23:13
(z)bro(d)niarz KODerasto komunistyczny antypolski!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA