czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Błaszczak: Polska nie jest zagrożona atakami terrorystycznymi

Błaszczak: Polska nie jest zagrożona atakami terrorystycznymi

Błaszczak: Polska nie jest zagrożona atakami terrorystycznymi
Data publikacji: 2017-02-04 17:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-02-06 08:18
Wywietleń: 1384 211854

Polska nie jest zagrożona atakami terrorystycznymi - zapewnił minister MSWiA Mariusz Błaszak. Jak podkreślił, "przygotowaliśmy Polskę na to, żeby strzec bezpieczeństwa obywateli naszego kraju".

Błaszczak odniósł się w radiowej Jedynce do ataku terrorystycznego we Francji. Mężczyzna, który krzyczał "Allahu Akbar", zaatakował w piątek maczetą lub nożem patrol wojskowy w pobliżu paryskiego Luwru. Napastnik został ciężko postrzelony przez żołnierza. Atak miał charakter terrorystyczny.

- Polska nie jest zagrożona atakami terrorystycznymi. Ataki terrorystyczne to plaga Francji, Niemiec, Belgii. Zresztą we Francji mamy stan wyjątkowy z powodu tego, że wcześniej do zamachów terrorystycznych dochodziło - zaznaczył. Jak podkreślił szef MSWiA, za monitorowanie bezpieczeństwa odpowiedzialne jest m.in. centrum antyterrorystyczne w ABW.

- Trzymamy rękę na pulsie - zapewnił. - Przygotowaliśmy Polskę na to, żeby strzec bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Wprowadziliśmy ustawę antyterrorystyczną, która daje realne, skuteczne narzędzie przeciwdziałania groźnym sytuacjom. 

Błaszczak zwrócił uwagę, że ustawa antyterrorystyczna została wykorzystana m.in. podczas ŚDM i "na podstawie tej ustawy byli deportowani ci, którzy mogli być niebezpieczni". Szef MSWiA odniósł się także do projektu ustawy o cudzoziemcach.

- Projekt jest gotowy, jest w uzgodnieniach międzyresortowych, trafi na posiedzenie rządu. Wyciągamy wnioski z kryzysów migracyjnych. Węgrzy po kryzysie z 2015 r. wprowadzili takie procedury graniczne - mówił. W Polsce - zaznaczył Błaszak - zażegnano "niebezpieczeństwo wprowadzenia" kryzysu migracyjnego. "

- To było pod koniec sierpnia ubiegłego roku, kiedy na granicy polsko-białoruskiej zebrało się tysiące emigrantów ekonomicznych z Azji, którzy próbowali przeforsować polską granicę - stwierdził. Podkreślił, że udało się zażegnać niebezpieczeństwo m.in. dzięki stanowczej postawie straży granicznej.

* * * 

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach zakłada m.in. wprowadzenie trybu granicznego, który ma objąć osoby niemające dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy, które składają wniosek o ochronę międzynarodową z innych powodów niż obawa przed prześladowaniem, składają kolejny wniosek o ochronę ze względu na nowe okoliczności lub stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Tryb graniczny przewiduje rozpatrzenie sprawy w ciągu 28 dni. W tym czasie cudzoziemcy będą przebywać w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Jeżeli decyzja nie zostanie podjęta w ciągu czterech tygodni, cudzoziemiec otrzyma pozwolenie na wjazd. Tryb graniczny ma nie być stosowany wobec dzieci pozbawionych opiekuna lub osób, których stan zdrowia nie pozwala na przebywanie w ośrodku dla cudzoziemców.

(pap) 

Fot. PAP/Paweł Topolski

Komentarze

Nowe... Brukselowe PO-dejscie,
Panie Ministrze... JAK, do tej PO-ry NIE UDALO SIE "PO-zalewac" Polski.... Doroslymi Is-lamistami, to teraz dla odmiany wg. U.E... trzeba bedzie sprobowac "PO-zalewac" Dzieciecymi - na razie do lat 18-tu ! A reszta, to juz PO-zniej sama sie kilkakrotnie PO-mnozy... gdzie o dalszym PO-sciaganiu w ramach PO-zniejszego Laczenia Rodzin... tj. Mamy & Taty oraz PO-zostalych kilkunastu Czlonkach Rodziny juz nie ws-PO-mne !! Mowiac krotko... to nie "Wesolo" zanosi sie dla 500 + (?) chyba ze "zejdziemy" PO-zniej na 400 + ??
2017-02-06 00:32:09
500 +...
I zeby nie doszlo jeszcze do "takich sytuacji"... ze najpierw PO-przysylaja swoje dzieci... a My pozniej bedziemy jeszcze wysylac Rodzicom po 500 + za kazde... ??
2017-02-04 22:58:32
Nie badzmy "Naiwni"... !
A Is-lamscy "terrorysci" nie maja dzieci do lat 18-tu... ? Wrecz przeciwnie, PO kilka... czy kilanascie sztuk w kazdej Rodzinie !!
2017-02-04 22:50:09
PO-dsluchane w So-PO-cie...
TAK, tak dlugo... az PO-wcy ich nie PO-sciagaja i PO-zniej "od-PO-wiednio wykorzystaja"...??
2017-02-04 22:42:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy