niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Zachodu

Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Zachodu [FILM]

Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Zachodu
Data publikacji: 2017-01-31 07:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1326 209360

Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla USA i Zachodu. Rosjanie organizują ćwiczenia wojskowe na wielką skalę. Zmniejsza to naszą czujność i może pozwolić zastosować element zaskoczenia, jeżeli ćwiczenia zamieniłyby się nagle w inwazję – mówi generał Philip Breedlove, były dowódca wojsk NATO w Europie.

Generał Breedlove przyjechał do Warszawy, by wziąć udział w grze wojennej zorganizowanej przez Fundację Pułaskiego i Potomac Foundation.

– Czy Rosja przygotowuje się do wojny? Po ćwiczeniach wojskowych widać, że są one większe, bardziej ofensywne, niż w ostatnich dziesięciu latach. Myślę, że zamiast oceniać, co robią Rosjanie, powinniśmy raczej obserwować, co robią. A organizują ćwiczenia wojskowe na wielką skalę, organizują ich tak wiele, że zmniejsza to naszą czujność. To może pozwolić zastosować element zaskoczenia, jeżeli ćwiczenia zamieniłyby się nagle w inwazję – ocenił w rozmowie z PAP.

– Dlatego uważam, że powinniśmy być ostrożni, obserwować, co robią Rosjanie i dostrzegać, że rozwijają swój potencjał, by w razie potrzeby móc użyć bardzo dużych sił – podkreślił b. dowódca wojsk NATO w Europie. Generał jest zdania, że "Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i tym samym dla Zachodu".

 

– Jaka powinna być nasza odpowiedź? Trzeba przypomnieć sobie ustalenia szczytu NATO w Walii i w Warszawie. Przez minione niemal dwie dekady próbowaliśmy uczynić z Rosji partnera. W 2008 roku w Gruzji i w 2014 – na Krymie, a potem na Donbasie, przekonaliśmy się, że Rosja to nie jest nasz strategiczny partner – powiedział. Dlatego, jak dodał, NATO obrało kurs "zakładający najpierw zabezpieczenia naszych sojuszników, a następnie budowę zdolności odstraszania".

– Musimy dalej podążać tą ścieżką. Przed szczytem NATO w Warszawie mówiliśmy, że to nie jest jedynie droga do Warszawy, ale droga przez Warszawę. Musimy podjąć więcej działań w Europie, by znaleźć się w położeniu, w którym nasze zdolności do odstraszania będą bardzo dobre – podkreślił Breedlove. – Co musimy zatem robić? Musimy dalej oceniać, czy nasza zagraniczna obecność jest odpowiednia, czy NATO-wska obecność rotacyjna jest odpowiednia, czy mamy wystarczająco dużo sprzętu i zaopatrzenia na przyszłość, czy wykonujemy właściwe ćwiczenia i organizujemy odpowiednie szkolenia, by zapewnić możliwość szybkiej reakcji i przejść do realizacji artykułu piątego, jeśli będzie tak potrzeba.

Jak dodał, obserwuje działania Sojuszu od chwili inwazji na Krym oraz Donbas.

– Widzę, że jest on skupiony na tych rzeczach, które były w jakiś sposób zaniedbywane przez kilka dekad. Stoczyliśmy trudną batalię w Afganistanie, byliśmy skupieni na innych zdolnościach bojowych. Teraz przeorientowujemy podejście do artykułu piątego, dotyczącego zbiorowej obrony. To, co widzimy w Syrii, projekcję siły Rosji, w Iranie, utwierdza nas w tym i przypomina, że musimy nadal pracować nad naszymi zdolnościami militarnymi – zaznaczył Breedlove.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

@ Z Historia na Ty...
Ojj... dobrze ze Nam o tym przy-PO-mniales, to miejmy nadzieje ze przy nastepnym komentarzu, nie PO-wtorzymy "i" bledu ? No coz, ws-PO-lwinne rowniez, Akademie 1-szo Majowe...!!
2017-01-31 23:20:11
Z historią na ty...
Żeby obraz był pełniejszy należałoby dodać że, w historii ostatniego ćwierćwiecza Rosja wycofała się z Europy Środkowej, z Krajów Nadbałtyckich, z Bałkanów...A nasi najwięksi przyjaciele - Jankesi - wycofali się z... skąd, może z Iraku albo z Afganistanu? Zajeli Rosjanie Krym bo gdyby Ukraina weszła do NATO mieliby "pod nosem" jankesbaze. Czy to takie trudne do zrozumienia. P.S. Z historii - pisze się przez dwa ii.
2017-01-31 17:27:31
Z Histori wziete...
Z lat Histori wynika.... ze chocby tylko dla Polski, stanowi zagrozenie juz od XVII wieku - czyli lat 1700... ! I co najgorsze, jeszcze na tym nie koniec !!
2017-01-31 11:44:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy