Kolonie i obozy dla dzieci oraz młodzieży będą organizowane w czasie najbliższych wakacji. Pomimo epidemii koronawirusa tegoroczny wypoczynek dla uczniów będzie mógł się odbyć, lecz pod warunkiem zachowania określonych ograniczeń sanitarnych - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie. W tej chwili kuratorzy oświaty rozstrzygają procedury wyłaniania organizatorów wypoczynku dofinansowanego z budżetu państwa. W tym roku na wypoczynek zaplanowano blisko 28 mln zł - poinformowała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Ograniczyć ryzyko
Dodaje, że MEN we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotował wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Służą one ograniczeniu ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego wypoczynku letniego w czasie trwania epidemii koronawirusa. Wymagania i procedury dotyczą przygotowania wypoczynku, wyżywienia uczestników, bazy noclegowej, postępowania w sytuacji podejrzenia zakażeniem koronawirusem wśród uczestników lub kadry. Są też zalecenia dla rodziców, którzy zdecydują się wysłać swoje dziecko na kolonie czy obóz letni.
Wypoczynek w obecnej sytuacji może być zorganizowany tylko w obiektach spełniających warunki bezpieczeństwa i przeznaczonych dla wypoczynku dzieci oraz młodzieży. W trakcie trwania obozu należy ograniczyć odwiedziny uczestników przez osoby osób z zewnątrz. Grupy uczestników do lat 10 powinny liczyć maksymalnie 12 osób, a powyżej 10 lat - do 14 osób. W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy. W jednym pomieszczeniu może być zakwaterowanych do czterech osób przy zachowaniu powierzchni 4 m kw. na osobę. Taka sama powinna być minimalna przestrzeń w pomieszczeniach przy prowadzeniu zajęć.
Również na stołówce podczas jedzenia posiłków powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł. Personel kuchni i obsługi technicznej nie powinien kontaktować się z uczestnikami i kadrą wypoczynku poza niezbędnymi czynnościami.
Przeszkolona kadra
Organizator jest zobowiązany do przeszkolenia w tym zakresie kadry i opracowania szczegółowego regulaminu wypoczynku. Ma również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem. W przypadku niepokojących objawów u dzieci, rodzice są zobowiązani do odbioru ich w ciągu 12 godzin. Miejsce, w którym przebywała osoba z podejrzeniem koronawirusa należy zdezynfekować.
Sprzęt sportowy, sale do prowadzenia zajęć muszą być regularnie wietrzone, sprzątane i dezynfekowane, a przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować należy usunąć
Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu. Wyjścia i wycieczki w miejsca publiczne powinny zostać ograniczone do minimum. Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi.
Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.
Szczegółowe wytyczne dla rodziców, uczestników i organizatorów. ©℗
(el)
Fot. Grzegorz Siwa