Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Badanie smartfonów pomocne w walce z terroryzmem

Data publikacji: 2017-02-10 10:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-02-11 00:50
Badanie smartfonów pomocne w walce z terroryzmem
Fot. EPA/FAZRY ISMAIL  

Badanie zawartości smartfonów może być skuteczne przy weryfikacji informacji przekazywanych przez imigrantów starających się o azyl w UE i wspomóc politykę bezpieczeństwa, również w zakresie zwalczania terroryzmu – przekonują eksperci.

Według niemieckich danych, aż dwie trzecie imigrantów starających się w tym kraju o azyl nie ma przy sobie żadnego dokumentu tożsamości, większość z nich ma natomiast smartfony. O konieczności wykorzystywania danych z tych urządzeń w ramach polityki bezpieczeństwa mówił rozgłośni Deutsche Welle przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych Bundestagu Ansgar Heveling. Polityk wyraził opinię, że trzeba jak najszybciej wprowadzić przepisy, które by umożliwiały urzędnikom badanie zawartości smartfonów w sytuacji, gdy mają wątpliwości, czy podawane przez ubiegających się o azyl informacje są prawdziwe.

– Smartfon to w dzisiejszym świecie doskonałe źródło wiedzy o jego użytkowniku, wykorzystujemy je przy każdej sposobności podczas prowadzonych przez nas analiz – powiedział Przemysław Krejza, dyrektor ds. badań i rozwoju w katowickim laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery, które przygotowuje ekspertyzy na potrzeby policji, prokuratury, służb i firm prywatnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Dzisiejsze urządzenia mobilne przechowują w swojej pamięci duże ilości informacji, również dane lokalizacyjne z historią geograficznego przemieszczania się użytkownika. Dane te oprócz wskazania miejsca z dokładnością do kilku metrów pokazują również datę i czas. To właśnie z tych informacji przede wszystkim chce korzystać Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców w Niemczech. Chodzi o to, by skonfrontować informacje osoby ubiegającej się o azyl z historią zapisaną w urządzeniu. W większości przypadków pozwoli potwierdzić czy imigrant mówi prawdę i w konsekwencji będzie podstawą do pozytywnego lub odmownego rozpatrzenia wniosku.

Dostęp do smartfona, poza historią lokalizacji, umożliwia sięgnięcie do wielu innych danych – korespondencji mejlowej, zapisów czatów i komunikatorów, zdjęć, filmów, dokumentów.

– To pozwala na zdobycie głębokiej wiedzy, lecz jednocześnie trzeba mieć na uwadze poszanowanie prawa do prywatności – zaznaczył Krejza.

Na ręczne przeglądanie danych przez urzędników nie pozwalają przepisy ani czas. Wyjściem z tej sytuacji mogłoby by być wykonanie logicznego i fizycznego odczytu telefonu oraz analiza jego zawartości na podstawie słów kluczowych. To metoda od lat wykorzystywana również w katowickim laboratorium. Dzięki specjalistycznym narzędziom pozwala na badanie w krótkim czasie nawet ogromnych ilości danych. Służby wyspecjalizowane w walce z terroryzmem mogą stworzyć zestaw słów kluczowych. Ich wykrycie w analizowanym telefonie może być podstawą do bardziej szczegółowego badania.

– W ten sposób można pośród setek tysięcy ludzi szybko wskazać tych, którzy mogą być powiązani z ISIS – uważa Krejza. 

(pap)

Fot. EPA/FAZRY ISMAIL

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ktos i Cos... sie za tym "kryje" gdyz w zyciu nie ma nic "za darmo" ! !
2017-02-11 00:50:01
A po co Unijne Jednostki, takie jak Okrety Ratownicze, Helikoptery czy Samoloty Zwiadowcze, sa wysylane az... na pogranicze wod terytorialnych Afryki czy Turcji tj. tylko 12 mil morskich - by ich Ratowac ? Odpowiedzialnymi za Ratowanie Ich powinny byc ich Kraje, czy Kraje ktore Ich przetrzymuja.. a nie My z UE !! Jak sobie Ich jako UE dobrowolnie PO-DOWOZIMY... to do Kogo mamy pozniej "rzekome pretensje"...?? Do garbatego - ze ma "proste dzieci" ???
smart
2017-02-10 11:32:22
Spokojnie, oni nie są tacy głupi na jakich wyglądają. Wykasują zdjęcia, a potem bez problemu je odzyskają.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ