wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rośnie problem e-uzależnień

Rośnie problem e-uzależnień

Rośnie problem e-uzależnień
Data publikacji: 2017-01-01 23:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:24
Wywietleń: 4070 192382

Smartfony, iPhone'y, tablety - to sprzęt, z którego dzieci i młodzież korzystają dziś niemal bez przerwy. Służą one nie tylko do komunikowania się z innymi, ale dają nieograniczony dostęp do filmików i gier w internecie. NIK ostrzega przed narastającym problemem e-uzależnień wśród uczniów.

- Uzależnienia od urządzeń elektronicznych są dziś wielkim problemem. Miałam chłopca, który wyprzedawał majątek rodzinny grając w grę on line. Uczestnicy takiej wirtualnej gry za autentyczne pieniądze kupują i sprzedają potrzebne im do grania  narzędzia. Mama tego chłopca zauważyła, że z domu znikają wartościowe rzeczy, a on je spieniężał, żeby zapłacić w grze - opowiada Aneta Trych specjalista z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Sapientia" w Szczecinie. - Niestety, wśród rodziców wciąż jest zbyt mała świadomość, jakie zagrożenia niesie wolny dostęp dziecka do mediów elektronicznych.

Nadużywanie przez uczniów mediów elektronicznych skontrolowała Najwyższa Izba Kontroli. Jej najnowszy raport poświęcony reagowaniu na problem e-uzależnień jest niepojący. Ostrzega w nim: - Szkoły i poradnie psychologiczno-pedagogiczne niewystarczająco skutecznie reagują na problem e-uzależnień.

Z analizy NIK wynika, że problem dotyka coraz młodszych użytkowników nowoczesnych technologii.

- Rodzice dla wygody włączają dziecku telewizor lub dają do ręki telefon, żeby mieć spokój. Często już od wczesnego dzieciństwa - podkreśla Aneta Trych. - Zadaniem rodziców powinno być limitowanie dzieciom czasu korzystania z tych urządzeń.©℗

CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY W CYFROWYM WYDANIU "KURIERA SZCZECIŃSKIEGO" Z 2 STYCZNIA 2017 R http://www.24kurier.pl/cyfrowy

(el)

Fot.: Robert WOJCIECHOWSKI

Rodzice często nie doceniają, jakie zagrożenia niesie wolny dostęp dziecka do mediów elektronicznych.

Komentarze

CYBER- UZALEZNIENIE. Pro- cybernetyczne ciagoty dzieci i mlodziezy zawsze szkodliweg
CYBER - UZALEZNIENIE dzieci i mlodziezy nie jest niczym groznym. Dobrze jest nawet, ze dzieciom i mlodziezy imponuje postep i nowoczesnosc. Ze CHCA MIEC W RECE TELEFON I INTERNET W JEDNYM. ZAMIAST NOZA, KAMIENIA, KIJA. Nawet jesli jeszcze nie czuja sie pewnie w operowaniu wszystkimi mozliwosciami sprzetu, jaki mają w ręce. Z czasem nauczą się, jak można - przy pomocy małego sprzętu w dłoni- korzystać z aplikacji trudniejszych. Jak to mówią: "nie od razu Kraków zbudowano". To jest sytuacja wspólna dla dzieci ludzi prostych i mniej prostych. Zdolnością uczenia się natura dzieliła nie patrząc na to, jakie miejsce społeczne mają rodzice. A miejsce społeczne zależy od polityki społecznej. Zwłaszcza w totalitaryzmie.
2017-01-02 17:06:08
Filipinka
Najpierw "miasto" (w domyśle urzędnicy) fundują siedziska dla łapaczy pokemonów, a potem załamują ręce jakie to są dzisiejsze dzieci.
2017-01-02 08:21:17
Zachód już dawno zmądrzał...w tej kwestii
Wszystko zależy od rodziców. Mądry rodzic, które jest odpowiednio wykształcony i nie wywodzi się z patologii, doskonale wie, jakie zagrożenia niesie za sobą taki sprzęt, a prości ludzie wykorzystują takie gadżety do podniesienia swojego statusu społecznego - "Mnie stać".
2017-01-02 07:39:09
CYBER-UZALEZNIENIE.
Starsza jestem a uzaleznienie od CYBER -USING mam moze silnie bardziej niz ludzie mlodzi. Mozna zyc bez kotleta. Ale bez smartfona?
2017-01-02 06:04:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie