niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Abp Gądecki zachęca biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach

Abp Gądecki zachęca biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach

Abp Gądecki zachęca biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach
Data publikacji: 2020-05-28 20:04
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-29 15:19
Wywietleń: 480 457059

Przewodniczący KEP zachęca biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Sugeruje, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji i osób, które czują obawę przed zarażeniem – podano w wydanym w środę komunikacie przewodniczącego KEP.

Komunikat KEP został wydany w kontekście ogłoszonej w środę decyzji o zniesieniu limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym.

Odwołanie dyspens z wyjątkami

"Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp. oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa" – napisał abp Gądecki. 

Dodał, że zachęca także biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała.

Poinformował, że w najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek. Zaprosił też wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pojednania i eucharystii.

Podziękowania dla medyków

"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii. Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe. Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie" – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

a kiedy
Abp. Gądecki zachęci wreszcie biskupów do walki z pedofilią w kościele katolickim?
2020-05-29 14:55:06
pyk
To że za miesiąc góra dwa dzięki takim "mądrym" apelom, epidemia koronawirusa rozleje się po całej Polsce z dziesięciokrotną siłą.
2020-05-29 13:03:48
pyk - co ty wnosisz do konstruktywnej
dyskusji o "zachęcaniu biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach"?...Pyk-nij się w łeb.
2020-05-29 10:42:08
pyk
W parafii w Pliszczynie pod Lublinem wykryto ognisko koronawirusa. Kościół jest zamknięty, nie odbywają się w nim nabożeństwa. Osoby, które od niedzieli (17 maja) przyjmowały komunię św., mogą kontaktować się z sanepidem - zaapelował proboszcz. W Pliszczynie mieści się dom zakonny księży sercanów. Jak podał proboszcz, duszpasterze są objęci kwarantanną, a u dwóch księży badania dotychczas wykazały zakażenie koronawirusem.
2020-05-29 08:30:08
Niestety
Często w kościełach niestety nie są przestrzegane zalecenia GIS i KEP i nikt tego nie kontroluje.
2020-05-28 23:08:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie