Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

„Nie lękajcie się wody święconej” – nieodpowiedzialne słowo pasterskie arcybiskupa Dzięgi?

Data publikacji: 15 marca 2020 r. 17:15
Ostatnia aktualizacja: 28 września 2020 r. 16:42
„Nie lękajcie się wody święconej” – nieodpowiedzialne słowo pasterskie arcybiskupa Dzięgi?
 

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski poinformowała w piątek o zrezygnowaniu z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą z powodu zagrożenia koronawirusem. Pomimo tego, metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga zachęca do sięgania po nią.

Arcybiskup Andrzej Dzięga prosi wiernych, aby „nie lękali się sięgać z wiarą po wodę święconą”. Podkreśla, że duszpasterze dbają, aby była zawsze świeża i odnawiana przynajmniej raz w tygodniu.

„W razie potrzeby, woda w kropielnicach jest wymieniana dosłownie każdego dnia. Nie lękajcie się sięgać z wiarą po wodę święconą. Nie lękajcie się świątyni. Nie lękajcie się Kościoła. Otwórzcie na nowo Chrystusowi drzwi Waszych serc i myśli, Waszych wyborów i czynów” – zachęca metropolita szczecińsko-kamieński.

Dodatkowo abp Andrzej Dzięga zachęca do przyjmowania komunii świętej „na kolanach i do ust”. Natomiast Rada Stała KEP w swoim oświadczeniu przypomina, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie komunii na rękę. Natomiast arcybiskup Dzięga uważa, że „to dobry czas, aby przed Panem Bogiem w pokorze uklęknąć, zachwycić się NIM i adorować”. Podkreśla, że „ta postawa dojrzewała przecież w Kościele świętym poprzez wieki, jako najdoskonalsza forma przyjmowania Pana”.

„Nie lękaj się, Siostro i Bracie, jeśli tylko możesz, przyjmować Świętej Komunii na kolanach i do ust. Warto ją zachować i z pietyzmem pielęgnować, podobnie, jak z pietyzmem podchodzą do świętych czynności eucharystycznych kapłani - szafarze Świętej Komunii” – zachęca abp. Dzięga.

(KaNa)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paweł
2020-09-28 16:39:15
Ludu mój ludu czemu nie opuścił. Z Polski ma wyjść iskra wiary na resztę świata zrzudzcie przesłone z oczu Bracia to jest właśnie wiara I choć będę szedł ciemną doliną zła się nie uklękne bo jesteś ze mną. A Ty jeśli sam bez grzechu pierwszy rzuć kamieniem
Renata
2020-04-08 00:21:39
TAKICH KSIĘŻY POTRZEBUJEMY!!!!!
@Rafał - Doktorant
2020-03-18 14:27:58
Wręcz przeciwnie - JE ks. Arcybiskup postąpił bardzo odpowiedzialnie. Udzielił dyspensy osobom chorym i starszym, narażonym na działanie wirusa, a zachęcił pozostałych, ZDROWYCH. Przypomniał też obowiązującą naukę Kościoła Katolickiego. Raczej należy JE dziękować. Uwagi JE odnoszą się tylko do katolików, a nie niewierzących/osób innych wyznań. Tak jak pisałem wcześniej, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo zarażenia się w sklepie czy w pracy niż na Mszy Św, a forma przyjmowania Komunii Św. na rękę jest obecnie najmniej higieniczna. Proszę czytać poprzednie komentarze i popełniać konstruktywną krytykę, a nie skrytykować kogoś bez podania racjonalnego uzasadnienia.
Rafał
2020-03-18 08:25:49
Dzięga to absolutnie nieodpowiedzialny człowiek. Po takiej wypowiedzi powinien natychmiast zostać odwołany z pełnionej funkcji.
Doktorant
2020-03-17 10:29:21
Nie bronił i nie krył, tylko potępiał. Dlatego JE "powołał Zespół Prawny do przeglądu spraw z zakresu nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej", w którym prawnicy mieli dostęp do wszystkich wewnętrznych akt spraw.
Wawrzek
2020-03-17 10:03:49
Lejbuszewo wyje a tak was uwielbiał Arcybiskup niepomny, że oni nawet Boga oszukali cielcem.
Tfuu
2020-03-17 09:13:32
Dzięga bronił księży-pedofilów. To obrzydliwe.
Doktorant
2020-03-16 23:35:56
Komentarze z "argumentami" ad personam świadczą o braku argumentów i poddaniu w dyskusji, a obelgi - o tych, którzy je kierują, nie o osobach nimi obdarowanych. Co się zaś tyczy kolejnych zarzutów, to: 1. Komunia Św. na rękę, bez użycia odpowiednika pektorału, jest najmniej higieniczną formą przyjmowania Komunii. Przecież właśnie na rękach zbieramy najwięcej bakterii, wirusów i brudu! 2. Zarzuty dotyczące finansowania KK są z wielu powodów nieprawdziwe. Primo: księża płacą podatki osobiście i za parafię, ale nie od liczby wiernych, tylko wszystkich w okolicy, również tych, którzy na tacę nie dają. Secundo: Fundusz Kościelny powstał, ponieważ komuniści zarekwirowali budynki, grunty, ruchomości itp. należące do Kościoła, a otrzymane w darze od wiernych - nikt tego w zdecydowanej większości nie oddał, więc te pieniądze są formą zadośćuczynienia za popełnioną kradzież. A jeśli ktoś napisze, że to zabrane biednym chłopom pańszczyźnianym, to od razu odpisuję, że oni pracowali w zamian za ziemię, kredyty, szkołę i pomoc w czasie głodu, oddając tylko 10% zysków, podczas gdy my często oddajemy państwu od 40 do 60% pensji. Poza tym chłopi uciekali z Zachodu do tej znienawidzonej, katolickiej Rzeczpospolitej (w końcu u nas tak źle), a szlachta musiała żądać wydania specjalnego prawa zabraniającego chłopom chodzenia w bogatych szatach.
Mis
2020-03-16 22:05:55
No i wszystko jasne nawiedzony naofita katolibanu
Antoni
2020-03-16 20:50:05
No i czy nie pięknie jest na forum Kuriera wypowiedzieć kulturalnie swój pkt. widzenia. Co prawda niektórzy zaniżają poziom dyskusji uciekając się do inwektyw.Mi jak się okazuje też nie było to obce, zatem urażonych przepraszam. Niczego oczywiście nie wymyśliłem sam. No nie , za cienki jestem. Widać jednak, że czytam inną literaturę niż inni.Ponad dwadzieścia lat byłem poza Kościołem , by z powrócić i się nawrócić. Pan Jezus do Apostołów powiedział " u ludzi jest to niemożliwe, ale u Boga wszystko jest możliwe". Dziękuję Bogu , że obdarzył mnie łaską przejrzenia.
Takisobie
2020-03-16 20:31:49
Przecież Żydzi i osoby innej wiary mają swoje Świątynie co prawda zlikwidowano oficjalnie świątynie sierpa i młota ale jak widać sporo młotów pozostało. Wara Wam od Chrześcijan i Katolików już ich wystarczająco oszwabiliście podstępnie wmawiając i pokazując w Mediach jakimi to wielkimi "katolikami" byli Kuroń, Michnik i cała "korowska' zgraja modląc się u Księdza Jerzego, którego bestialsko zamordowano, po co oni do niego chodzili?. Dzisiaj też tu wielu takich dobrodziei zajmijcie się sobą.A Arcybiskup Dzięga jest mądrym Kapłanem i i Administratorem Diecezji i polski Patriotą.
Doktorant
2020-03-16 19:53:08
Co do pozostałych zarzutów w stronę KK. 1. Procent pedofilów wśród duchownych jest na poziomie promila - niższy niż wśród innych grup "zawodowych", a i tak większość (ok. 70 proc.) pośród tych osób to homoseksualiści, którzy nigdy nie powinni otrzymać święceń. 2. Dużo większe prawdopodobieństwo zarażenia jest w pracy, sklepie czy komunikacji miejskiej niż w kościele, więc nie popadajmy w panikę. 3. Kościół wcale nie szerzy zabobonów - począwszy od starożytności zapewnił przetrwanie łacinie, rzymskiemu prawu, zjednoczył Europę. To katolicy wymyśleli uniwersytety czy młyn wodny. 4. Wbrew powszechnej, ale fałszywej opinii Kościół (jako instytucja) nie występował przeciw odkryciom, ale dbał o ich naukowe uzasadnienie. Jeśli ktoś nie znajdował naukowego i logicznego poparcia swoich też, to był zmuszony te twierdzenia odwołać (np. heliocentryzm). A tak BTW: Kopernik był duchownym katolickim. ;) 5. Czarna legenda średniowiecza nie ma nic wspólnego z prawdą. Wieki od VII wzwyż to ponowny rozwój naszej części świata po wcześniejszych ogromnych wędrówkach ludu. Gotyk, uniwersytety, kodeks juliański, rozwój handlu itp. Renesans nie wziął się znikąd - z dnia na dzień. ;)
Doktorant
2020-03-16 19:38:20
Przeczytałem wszystkie komentarze i kilka takich uwag. 1. Nieliczni przeczytali tekst, o którym w ogóle się rozpisują. 2. W liście JE ks. Arcybiskupa nic nie ma o KONIECZNOŚCI korzystania z wody święconej czy takiej formy przyjmowania Komunii Św. - jest tylko zalecenie/wskazówka. 3. Woda święcona jest wymieniana raz dziennie, a nie raz w tygodniu, jak sugeruje autor artykułu. 4. Gratuluję osobom, które przy Komunii oblizują paluchy księdzu - czy wy kiedykolwiek byliście w kościele i wiecie, jak to się odbywa? :) 5. List w żadnym miejscu nie nawołuje do łamania prawa czy rozporządzeń rządu. Zawiera wskazówki skierowane do osób wierzących, ZDROWYCH, uczestniczących we Mszy Św. - nikt chory czy mający z chorym kontakt do kościoła teraz nie chodzi, ponieważ posługuje się rozumem. Fides et ratio! Jedno uzupełnia drugie.
były ministrant KK i lektor ( 11 lat poświęceń)- nadeszło olśnienie...
2020-03-16 18:18:00
Uwaga na oczadzonych na forum K..K 12 , Antoni , Klara itp. Nie dyktujcie ludziom , jak mają żyć !! Bóg jest miłością zbawieniem moim..., a wy co piekłem straszycie ?? Tak wiem , to jest sedno wiary KK , tylko nikt już nie kupuje zaćmienia słońca , jako znaku Bożego i SE NE WRATI!!!
Hhhh
2020-03-16 17:40:45
Nalezy udac sie do opsychiatry a nie jak8es nawiedzone androny opowiadac
Antoni
2020-03-16 14:29:53
Zanim Pan Jezus z Krzyża ustanowił Kościół Pielgrzymujący, przekazał św. Piotrowi" Tyś jest opoka, na Tobie zbuduję Kościół mój , którego moce piekielne nie przemogą" .Wszystkim, którzy uważają, że nie jest potrzebny żaden pośrednik między Bogiem , a wierzącym przypominam,że istnieje pojęcie Anioł Jasności.Wiele Dusz doznało zatracenia wskutek jego działania.To ku przestrodze tym, którym się wydaje ,że pozjadali wszystkie rozumy.Jezusa nikt nie wymyślił, ponieważ w gruncie rzeczy jest niewygodny dla ludzi.Chrześcijanizm, to w gruncie rzeczy codzienne dźwiganie swojego Krzyża .Czyniąc to dobrowolnie, godząc się z wolą Boga, możemy liczyć, że poniesie go za nas Jezus Chrystus.Zbawiciel jest tylko jeden - Jezus Chrystus.My możemy być tylko marnymi naśladowcami Jezusa, ofiarując swoje maleńkie cierpienia za wyzwolenie innych Dusz z mocy Szatana. Kto rozumie EUCHARYSTIĘ ten zrozumie, że przemieniony chleb w Ciało Jezusa nie jest do kupienia na straganie i w supermarkecie.To Kapłan , osoba konsekrowana , może po przeistoczeniu nam Go podać.Nie do nas należy wydawanie osądów nad kimkolwiek.Możemy oceniać i porównywać nasze zachowanie w kontrze do eklezjatyki i norm społecznych kształtowanych przez stulecia międzyludzkiego istnienia.Sądzić sprawiedliwie będzie Bóg Ojciec.Cierpienie Duszy jest o wiele trudniejsze do zniesienia , aniżeli jakikolwiek ból fizyczny naszego ciała.Na ból fizyczny czasami pomaga lek znieczulający.Cierpiąca Dusza to katastrofa !
faza
2020-03-16 14:17:35
Proponuje, aby Pan Dzięga podczas mszy, ustawił się na końcu kolejki i łyknął opłatek jako ostatni po tym jak paluchy księdzu prowadzącemu wyliżą już wszyscy obecni.Tylko tak podbuduje swoje owieczki, dając jasny przykład swojej wiary... hehe...
Tylko dymisja
2020-03-16 13:42:00
Dzięga, odejdź z naszego regionu i nigdy nie wracaj
k....k12 do @
2020-03-16 12:40:11
Durniem powiadasz jest Jego Ekscelencja arcybiskup, to ja ci powiem, że wyście wpuszczali durni do KK po tym, jak go przejęliście tak plus minus na przełonie XIX i XX wieku, (choć może o wiele wsześniej), i tylko dzięki pracowitej cichej prowincji katolickiego świata on nadal trwa i trwać będzie, bo Chrystus nie zapomina o swoich wiernych, ufających Mu. A w takich Chinach to dopiero rośnie liczba przyjmujących wiarę chrześcijańską. Kto wie, czy z kościołami podziemnymi nie jest ich już ponad 100 mln. Jest wielki 4częściowy film amerykański o dzielnych ludziach, którzy idą ze znakiem krzyża i biblią w dłoni. przez miasta i wsie chińskiego imperium Tak, że daruj sobie. Twoja opinia czegoś mało mnie wzrusza. A może jednak przełam się. Robiłeś zapewne wiele nieakceptowalnych społecznie rzeczy. Zrób dziś (taką w twoich oczach) jeszcze jedną, odmów wieczorny różaniec, nic ci się nie stanie, zapewniam. Jak nie umiesz, to z Radiem Maryja. Są też transmisje online z sanktuarów.Sprawdz jak się potem czujesz. Zapewne naszukałeś się w życiu wielu emocji, co ci szkodzi. Chrystus przyszedł właśnie dla takich jak ty
mis
2020-03-16 12:31:22
Trzeba czarnosukienkowych rozliczyc za dymera, trzeba rozliczyc za mlostowanie i za upadlanuie tych co mowia otwarcuie o krzywdach jakie zadal im KK,trzeba rozliczyc za przywlaszczenie gruntow za zlotowke, trzeba rozliczyc za pijanstwo i podwojne zycie, za dzieci ksiezowskie latami ukrywane za podwojne zycie za wisyty w agencjach, to jest czas by rozliczyc tych panow za ich dzialanie i przestac wierzyc w zabobony
ale jaja , ale jaja !
2020-03-16 12:18:39
Tyle komentarzy ! Jeszcze jeden - nic nie uśmierciło tylu ludzi szczególnie w czasach nowożytnych co CZERWONA ZARAZA . Tak KOMUNIZM , BOLSZEWICY , FASZYŚCI .
niestety kosciol dziedziczy wszystkie wady judaizmu
2020-03-16 12:15:33
na szczęście dla nas jednak mimo wszystko są one znacznie złagodzone... no i nie ma tego nieszczęsnego judeorasizmu.
@k....k12 do @
2020-03-16 12:02:48
Kościół jest siedliskiem ciemnoty i zabobonu. Zawsze do postępu podchodził z wrogością lub dużą nieufnością. Zawsze wyżej stawiał wiarę niż dobrze udokumentowane fakty i wiedzę opartą na doświadczeniach. W zasadzie przez wieki zwalczał wszelkie próby dochodzenia do wiedzy na drodze doświadczeń. czego należało się spodziewać. Ano modlitwy i to częściej. Przecież to tak pomaga... Na katar. Po pierwsze: cześć Polski tkwi jeszcze w mentalności pańszczyźnianej, na takim wschodzie to mamy co najwyżej XVIII wiek! Po drugie: KK zawsze wykorzystywał wszelkie plagi, jak np, dżumy, do własnych interesów, by się bogacić i wywoływać pogromy na innowiercach. Teraz tylko czekać, jak na jakimś Podkarpaciu czy innym Podlasiu, jakiś klecha zacznie by mordować osoby LGBT i w ten sposób zarazy się pozbyć - to już wisi w powietrzu.
@ k...k12
2020-03-16 11:58:43
Przestań się ośmieszać. Nazywanie tego durnia ekscelencją świadczy o całkowitym upodleniu obyczajów w kościele.
k....k12 do @
2020-03-16 11:38:25
Kolejne pokolenie ludzi wierzących jest spychane na margines, alienowane przez kolejne pokolenie potomków ,,riewalucjonierow". Wyzwiska, obelgi, insynuacje poniżające zarówno osobę arcybiskupa, jak i urząd, jakie miotacie wystawiają wam świadectwo. Są jednoznacznym sygnałem, że zły nie ustanie w swoim działaniu i im więcej będzie wam wolno wobec nas, tym bardziej będziecie nas prześladować. Rewolucja w Meksyku, Rosji, Hiszpanii, jej śmirtelne wielomilionowe ofiary, to wierzący w Jezusa Chrystusa. Trzeba ciągle, nieustannie zagubionym ludziom przypominać o waszym istnieniu, żeby się mieli na baczności, bo dać wam palec zabierzecie całą rękę. Systemowa seksedukacja czterolatków, czego chyba nigdy nie było w dziejach świata. Karanie działaczy prolife stojących z cichym protestem pod klinikami aborcyjnymi. Tyle jest aborcji, że aż potrzebne są specjalne kliniki. Do czego to już doszło. Odbieranie dzieci chrześijańskim rodzinom i dawenie ich komukolwiek, choć z bezdomnymi psami zabraniacie podobnie postępować. ŁAPY PRECZ OD JEGO EKSCELENCJI ARCYBISKUPA A. DZIĘGI!!! Zero kompromisów ze złym. Wodą święconą się nie przejmujcie, bo monopol spirytusowy ma dla was wodę ognistą
...
2020-03-16 11:12:57
@Czytelnik -poczytaj media spolecznosciowie i inne prorosyjskie antyunijne i antyNATOwskie i pooglądaj tv publiczna tam to dopiero masz milosc do bliźnich 24h od lat a nagle wielka afera bo ktos prawde pisze
;-)
2020-03-16 11:10:19
@szymon-szamani,uzdrowiciele duchowi,znahorzy, foliarstwo, szuria i antyszczepy może pomogą ;-)
szymon
2020-03-16 11:00:44
Nie leczyć Dzięgi jak zachoruje, niech się smaruje wodą święconą
Gość
2020-03-16 10:39:21
Może obywatel dzięga ma umowy z zakładami pogrzebowymi już kiedyś była afera łowców skór Może służby jakieś się tym zajmą
Bubax
2020-03-16 10:35:44
Może pan dzięga ma podpisaną niepisaną umowę z zakładami pogrzebowymi już kiedyś było coś z łowcami skór Może niech służby odpowiedzialne poobserwują plebana
Zły
2020-03-16 10:34:37
Jak to mówią: złego licho nie weźmie. Złemu zatem żadna święcona woda też nie zaszkodzi.
czytelnik
2020-03-16 09:27:30
Polecam do poczytania książkę autor Piotr Babiński "Korporacja Kościół -wyznania księdza i wszystko będzie jasne.
Lektura
2020-03-16 09:14:05
Rozalka z "Antka" Prusa- wiecznie zywa...
@k..k12
2020-03-16 08:57:04
Mowi pan- 'ludzie dobrej woli'...Jeszcze raz niech pan przeczyta swoj wpis.Nie wystarczy sie modlic- idealem byloby rozumiec sens modlitwy i wdrazac to w kazdy moment swojego zycia.Trudne- ale mozna sprobowac.Pozdrawiam ...
Czytelnik
2020-03-16 08:54:15
Czy ktoś nie powinien kasować tych prymitywnych i chamskich obelg?
.
2020-03-16 08:17:36
Lękać należy się takich szarlatanów jak Dzięga
Parafianin
2020-03-16 07:57:39
Idiota
szatan
2020-03-16 07:49:38
Ciekawe jak ten kretyn złapie wirusa to gdzie polezie,do szpitala czy do kościoła.Odwolac tego debila i brać przykład z biskupa z Gliwic.Dziega złóż dymisję.Amen
.
2020-03-16 07:40:34
Jaki kraj tacy naukowcy ...
.
2020-03-16 07:39:57
Prawdziwy ekspert, co tam nauka,medycyna, who, nobliśći,komputery,nasa,internet, brak slow .... niech chodza a liczba wiernych ulegnie duzej "aktualizacji"
Baltazar
2020-03-16 07:25:10
Jak taki nieodopowiedzialny typ mógł zostać arcybiskupem
PolakKatolik
2020-03-16 07:22:36
Abp. Dziega nie od dziś jest wyznawca radiomaryjnego ksenofobicznego katolicyzmu, ja pozostaje przy rzymskim, powszechnym.
Apel
2020-03-16 07:11:26
Gdy Dzięga zachoruje leczyć go wyłącznie wodą święconą i poza szpitalem.
zibi
2020-03-16 06:50:58
radio Szmecin nie publikuje komentarzy dot tego szamana
Gino
2020-03-16 06:27:54
Co za katocymbał
k....k12
2020-03-16 02:19:51
Jego Ekscelencja swoje słowa skierował do wiernych KK i ludzi dobrej woli. Bolszewicy zaś jako wyrób szatana do w|w grup nie należeli nigdy.I Stąd ten skowyt. Wasze wypowiedzi nadają się do horrorów, filmów grozy. Wieczni potępieńcy zmierzający do piekła będą witani waszymi tu anonsowanymi chrystofobicznymi, nienawistnymi rykami dobiegającymi z czeluści. Na yt są filmowe relacje z egzorcyzmów. I te wijące się w konwulsjach opętane istoty, nadludzką siłą miotające jakieś ciężkie przedmioty wypluwają z siebie coś w podobie waszych komentarzy. Nic, tylko zatkać uszy i ciec z krzykiem. Oczywiście wierni ziemi szczecińskiej będą się za was, ofiary złego modlić
Były wyborca PO
2020-03-16 00:57:17
Róbta co chceta.
Krótko
2020-03-16 00:49:22
To że księża produkują swoimi "naukami" ciemna masę do wyciągania z nich kasy to nie nowość. Nowością jest zaś że ta ciemna masa chwali się ta swoją tepota na forum. Durnie to wy jesteście bolszewikami bo to wy zamiast myśleć wykonujecie rozkazy wierchuszki. Stary cap mówi ci ty mały komuszku z krzyżykiem na szyi że got mit ums a ty mu wierzysz, bo jesteś tak głupi że myśleć musi za ciebie koleś w sukience.
dexter
2020-03-16 00:35:27
przed każdą mszą i wypowiedzią powinien mieć badanie alkomatem!!!!!!!!! co za pajac:)))
Szczecinianin
2020-03-16 00:25:05
Pomódlmy się za księdza biskupa. Dobry chłop. Swój chłop. Poczciwy człowiek, ale niestety słoma w butach i ignorancja, taka śmierdząca gnojem.
@Miss
2020-03-15 22:47:20
Sam używasz wyzwisk i chamskiego języka .
lolo
2020-03-15 22:39:26
Rozum i religia nigdy nie szły w parze. Po wypowiedziach owego pana to już rzecz oczywista.
Stefan
2020-03-15 22:29:21
Brednie przekraczające wszelkie granice rozsądku i przyzwoitości. Jedyne szczęście to fakt, że ten pan z Podlasia sprawuje swoją funkcję właśnie na Pomorzu, gdzie do kościołów chodzi najmniej ludzi w Polsce, bo niewiele ponad 20 % mieszkańców. W swoim rodzinnym regionie wywołałby większe szkody, a tu mniejszej liczbie ludzi zrobi święconą wodę z mózgu. Może niektórzy pod wpływem tych tekstów przejrzą na oczy, kogo mają za "pasterza". Sam niech się wykąpie w tej święconej wodzie i potem nią leczy, jak już koronawirusa złapie. A hostię obmacaną przez tłum ludzi niech łyka jako pastylkę. Zgroza... Wiemy, że pan Dzięga nie uznaje papieża Franciszka ani prymasa Polski, tylko papieża Tadeusza z Torunia, ale nie wiedziałem, że to wywołuje również takie skutki.
@Antoni
2020-03-15 22:13:34
"Roztropnym byc..."- i wiekszosc z nas tu piszacych- wlasnie o ta roztropnosc apelujemy:).
Eryk
2020-03-15 22:10:32
Ten ciul jest z Radzynia Podlaskiego. Ściana wschodnia, Polska B, największy ciemnogród, więc czego się po takim spodziewać.
@kwiatek
2020-03-15 22:04:04
Pan Jezus to powiedzial przed tym- zanim naukowcy odkryli paleczki E Coli;)
Niestety
2020-03-15 21:58:23
Prowadzi swoje owieczki prosto na rzeź. Wyjątkowo głupi albo zły człowiek.
@Antoni
2020-03-15 21:54:48
Pedofilia w kk i zamiatanie tego pod dywan...
Antoni
2020-03-15 21:49:34
Byłem na porannej mszy o 7.00 Kapłan rozpoczął od ogłoszenia porządkowego i zaleceń, które były zgodne z zaleceniem władz państwowych i kościelnych. Przeliczył wiernych , Komunia Św. wg. zasady " na rękę " ( Notabene w niemieckich Kościołach tak jest od dawna . Nigdy nie myślałem , że mogę chuchać nie świerzym oddechem na rękę Kapłana ). Zanim wyszliśmy kolejna instrukcja potrzebna i zgodna z zaleceniami. Do puki jestem zdrowy ,nie boję się zakażenia w Kościele .Jeśli wolą Boga będzie , abym nie zachorował, to na pewno nie zachoruję. Roztropnym być jest moim i każdego obowiązkiem, to oczywiste !. Wolą Boga może być np. fakt, że jutro nie obudzę się rano i jak się przed tym zabezpieczę ?Na pewno nie zapomnę podziękować, jak się obudzę. Nasze życie jest Darem Boga, a nie naszym bo ja chcę i mogę. A Ty jak długo możesz ?
Panie Antoni
2020-03-15 21:36:29
Czy zgodzi sie Pan ze mna- ze mozna potrzebowac Boga ,wierzyc w niego i szanowac- ale nie trzeba przy tym korzystac z posrednika?Szczegolnie takiego posrednika,ktory zawodzi.
Antoni
2020-03-15 21:33:39
Zobaczcie naocznie jak sobie radzą z tym problemem (COVID-19 ) ludzie w zlaicyzowanej Europie. Tam wolność, swoboda, zero strachu, lekceważenie zagrożenia.Mają swoją wolność, kto komu zabroni być zarażonym i świadomie organizować imprezkę dla znajomych i bliskich ( przykłady z Włoch ). Wolność jednego jest nieszczęściem dla wielu.Niestety taka jest domena laickiego myślenia.Ludzie z KOD-u, nie fundujcie nam nieszczęścia. Chcesz być durniem, bądź dla siebie , nikt Ci tego nie zabrania. Z głupotą nie wychodź na marsze , nie oferuj wszystkim czegoś co może kogoś brzydzić i prowokować do nienawiści.Wolność do czego ?
Kwiatek
2020-03-15 21:32:23
Pan Jezus powiedział "chociaż byście co zatrutego wypili nie będzie wam szkodzić". Jaka jest Twoja wiara w moc i miłość Boga . Dlaczego opluwasz niewinnego człowieka który ma wiarę co przenosi góry który w ten sposób przekazuje jak ufać P Bogu nawet i wtakiej sytuacji. Jeżeli masz problem z wiarą to czytaj zywoty św np św Filomena Przeczytaj też litania do wszystkich świętych i zobacz ich życiorysy. Jest też w Piśmie św hymn 3 młodzieńców w piecu ognistym wielbiacych Boga
Joens
2020-03-15 21:30:13
OGŁUPIANIE RELIGIA Na zawłaszczaniu całego człowieka,z jego czasem,poglądami,dochodami i na koniec śmiercią,polega sekciarska dominacja religii.W miarę jak wierni przyzwyczają się do wymogów kościoła,ten nakłada nowe,nie dając możliwości na przemyślenia.Kierat, z którego trudno się wyzwolić,staje się jeszcze cięższy.Każda nowatorska myśl-zwłaszcza przeciwna kościołowi,jest zgrożeniem,więc kościół wytacza coraz nowsze działa i perfidnie posługuje się rękami wiernych.
@ Antoni i reszta otumanionych PIS-em
2020-03-15 21:27:31
"Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród. " Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III
Mis
2020-03-15 21:21:46
Alez wyjcy pislamu maja argumenty na głupie tejsty arcydziegi jedynie wyzwiska na tyle was stac pisi pomiocie to po co biegacie po lekarzach wszak waszym lekarzem jest wasz jezus wiec niech was leczy i lekarzom dupy nie zawracajcie i pijci wode swiecona
Dla kolegi pytam
2020-03-15 21:20:46
Czy Sanepid sprawdza koscioly?Zwykla ciekawosc.
Antoni
2020-03-15 21:19:28
Człowiek wyposażony w wolną wolę wybiera między dobrem , a złem . W Raju nasi przodkowie poznali co jest dobro i zło .Dzisiaj kiedy miliony lat czyniąc sobie ( z woli Boga oczywiście ) Ziemię poddaną doszliśmy do stanu, że Bóg jest nam do niczego niepotrzebny . W supermarkecie mamy wszystko , po co nam Bóg ? Wszyscy światli, wszyscy mocni, wszyscy wszystkowiedzący ... zatem dlaczego umieracie ? Dlaczego coś co sami ( jak Wam się wydaję ) osiągnęliście ... nie trwa wiecznie.Dlaczego dobra passa się kiedyś kończy.Zadajesz pytanie, gdzie się podziały moje możliwości ?. One nigdy nie były Twoje.Otrzymałeś wszystko od Boga.Może nigdy nawet nie podziękowałeś ? A takiś mądry !!
Hubim
2020-03-15 21:18:07
Arcybiskup jest wykładowcą i dziekanem wydziału prawa na KUL-u. Uczy studentów - przyszłych duchownych łamania prawa, bo jak inaczej nazwać przeciwstawienie się rozporządzeniom wydanym przez władze państwowe.
analityk zachowań wyborców PIS
2020-03-15 21:17:46
Proponuję, by każdy katolik idący dziś do kościoła naznaczył się symbolem swojej wiary - namazał sobie na czole niezmywalnym markerem wielki krzyż. Niech to będzie świadectwo pokładania wiary w wodzie święconej czy innych oparach kadzidła. A dla mnie będzie to sygnał, by się odsunąć.
Niech lepiej zamilknie
2020-03-15 21:15:15
Przypominam że Dzięga zaciekle bronił księży-pedofili
Daro
2020-03-15 21:11:30
Teraz już nie ma wątpliwości, że arcybiskup jest chory psychicznie.
Koperfild
2020-03-15 21:06:08
W naszym kraju jest wolność słowa co zapewnia konstytucja.Dlaczego więc KOD tak zamyka innym usta?
rozwiązanie
2020-03-15 21:04:22
Jak Dzięga zachoruje i trafi do szpitala to proponuję go nie leczyć, bo szkoda na niego pieniędzy. Niech go uleczy jego "Bóg" i ta woda święcona.
Antoni
2020-03-15 21:03:49
Wszystkim, którzy bluźnią Biskupowi daję pod rozwagę taki fakt.Skromny wirusik w koronie , a cała ludzkość w swej niemocy " zesrana ". Co powiecie jak wystąpią groźniejsze zjawiska ? Niech każdy, który czuje się obecnie " mocny " ( jestem jako Bóg, mogę wszystko co wymyśli rozum ) pomyśli o tej chwili kiedy będzie przechodził na drugą stronę. Dobrze jak będzie mu to dane np. we śnie . Ilu ludzi mocno cierpiących leży bezradnie jak niemowlę i oczekuje ... na co ? Niech każdy w swym sumieniu, jeżeli ma je obudzone odpowie sobie sam. Na co będzie oczekiwał w chwili przejścia i jak długo bezradnie może tylko czekać, aż Pan Bóg miłosierny, go zawoła.Obudźcie się nieobudzeni !Wszystko co macie jest Darem Boga i do Boga powróci.Jak tymi darami zarządzacie mając wolną wolę.Kogo słuchacie.Pierwsze kłamstwo szatana w Raju : na pewno nie umrzecie .... .
Olaboga
2020-03-15 20:54:52
Ale zły wyje dostał sraczki tylko na mowę o wodzie święconej pokropić go - pomagała w czasie największych zaraz i pomorów w czasach wojen i kataklizmów, w czasie narodzin i śmierci, niedługo zabronią wystawiać gromnice w oknach w czasach nawałnic. Teraz proponują nam Śmiszka na "pierwszą damę" i jak tu nie użyć wody święconej?.
Mydlmy sie...
2020-03-15 20:53:17
A pozniej wkladajmy lapska do swieconej wody.
dziega gega
2020-03-15 20:52:25
Jes­tem ta­ki, jak mnie Pan Bóg stworzył. No - trochem świństwa od siebie dołożył.
Mc Clousky
2020-03-15 20:48:54
Watykan rzadzi Watykan rządzi, Watykan knuje, Watykan akcje nowe szykuje, "Czarni" panują, głupoty plotą, Do mózgów włażą polskim idiotom. W gumiokach włażą, pieśni śpiewają, Datki "co łaska" chętnie zbierają, Panują w mieście, w siole i w gminie, Tu władza "czarnych" nigdy nie minie. Granic dla siebie żadnych nie mają, Wszystkich dokoła umoralniają, Przed nimi klęczy poseł, senator, Prezydent, premier i reformator. Klęczy dyrektor, majster, kierownik, Znana sportsmenka, młody bojownik, Klęczy modelka, klęczy pątniczka, Stara dewotka i młoda piczka. Naród przed nimi padł na kolana I hymny pieje dla nich olbrzymie, A oni rządzą, sądzą i knują! Miał rację Juliusz - że zguba w Rzymie!
H2O
2020-03-15 20:46:57
Przy zmienianiu wody raz w tygodniu i podawaniu komunii do ust- to wyjscie do kosciola stalo sie troche takie..." ekstemalne".
do byłych
2020-03-15 20:40:04
absolwentów WMLu - nie chodzicie do kościoła , to przestańcie wyć jak psy gończe bolszewickie .G. was obchodzą słowa biskupa . Jesteście zaprogramowani na zwalczanie Kościoła i jego wiernych .
Ehh
2020-03-15 20:31:52
A jak się zaraza to "buk tak chciał".... Oszołom
były ministrant KK i lektor ( 11 lat poświęceń)- nadeszło olśnienie...
2020-03-15 20:21:02
Czy władze państwowe zamierzają jakoś ukarać tego starca, który nawołuje do nieposłuszeństwa w stosunku do ostatnich decyzji dotyczących zachowań w przestrzeni publicznej. Jeśli nie, to jaka jest podstawa prawna ustawienia tego pana ponad prawem?
Ala
2020-03-15 20:15:02
Po tym co powiedział szczerze życzę Dziędze żeby się zaraził i odczuł chorobę na własnej skórze.
Szkielko
2020-03-15 20:10:58
A pan Brudzinski rozsadnych ludzi nazywa " nienawistnikami".Wiara jest potrzebna- ale zdecydowanie lepiej miec wiedze.Szczegolnie w takich czasach.
Kropidło
2020-03-15 20:09:05
Ty idioto, ty mały człowieczku... otumaniony brakiem żony, dzieci... wykształcony jesteś jak bardzo mało osób w tym kraju. Ty, za darmo, nie dotknęło Ciebie i Twoich najbliższych... koszta Twojej edukacji... Każda duża litera pisana w stosunku do Twojej osoby wynika z mojego wychowania... Prośba... już nigdy nie oszukasz społeczeństwa, już nigdy... Masz przykład Ty zakłamany klecho Wiara nie czyni cudów, obłudniku
blabla
2020-03-15 20:08:06
Szczecin przeprasza za tego "pasterza"...
były wyborca PIS
2020-03-15 20:05:55
Kościół jest siedliskiem ciemnoty i zabobonu. Zawsze do postępu podchodził z wrogością lub dużą nieufnością. Zawsze wyżej stawiał wiarę niż dobrze udokumentowane fakty i wiedzę opartą na doświadczeniach. W zasadzie przez wieki zwalczał wszelkie próby dochodzenia do wiedzy na drodze doświadczeń. czego należało się spodziewać. Ano modlitwy i to częściej. Przecież to tak pomaga... Na katar. Po pierwsze: cześć Polski tkwi jeszcze w mentalności pańszczyźnianej, na takim wschodzie to mamy co najwyżej XVIII wiek! Po drugie: KK zawsze wykorzystywał wszelkie plagi, jak np, dżumy, do własnych interesów, by się bogacić i wywoływać pogromy na innowiercach. Teraz tylko czekać, jak na jakimś Podkarpaciu czy innym Podlasiu, jakiś klecha zacznie by mordować osoby LGBT i w ten sposób zarazy się pozbyć - to już wisi w powietrzu.
roger
2020-03-15 19:51:52
madre, wywazone słowa ale nie dla lewaków i kodziarzy!!!!!!!!!!!!!!!!
sid
2020-03-15 19:48:53
Słowa Dzięgi haniebne. Jeżeli rzeczywiście tak myśli to skompromitował się straszliwie.
jonatan
2020-03-15 19:39:05
Nadzwyczaj mało inteligentny biskup nam się trafił. Obciach i tyle.
Aneta
2020-03-15 19:37:54
My, parafianie domagamy się usunięcia Andrzeja Dzięgi z funkcji arcybiskupa i mianowania w to miejsce osoby odpowiedzialnej.
Mis
2020-03-15 19:34:30
Skrajna niedpowiedzialnosc
Mis
2020-03-15 19:32:22
A dymera nie rozliczyli
ehh
2020-03-15 19:27:44
szkoda słów na imbecyla
zz
2020-03-15 19:22:13
...odpowiedzialne ? ...przepraszam, kretyńskie, prymitywne...zwłaszcza wypowiedziane przez osobę duchowną (?)
Do Dzięgi
2020-03-15 19:19:02
Tylko dureń naraża ludzi na zarażenie
Niebywałe
2020-03-15 19:10:33
Jaką trzeba być kanalią, żeby takie słowa w takim momencie wypowiedzieć.
Xyres
2020-03-15 19:03:04
Co za payac. Dzięga wynoś się wreszcie ze Szczecina
Do @Autorka znowu atakuje
2020-03-15 18:55:31
Przeczytałem. Nie widzę różnicy. Tutaj jest to po prostu skondensowane bez zbędnego owijania w bawełnę, jak w przypadku listu na stronie kurii
Gosc
2020-03-15 18:46:57
W mierzenie czarny jeździ na ,,pace,, busa ..co za kraj... i pokazują go w tv pis jaki jest kreatywny heheheheheh
Mis
2020-03-15 18:33:46
Kasa misiu kasa sie musi zgadzac przecie za darmo w niedziele czarnosukienkowi pracowac nie beda a mysle sobie ze ta zaraza to odpowiedz stfurcy na molestowanie i pedofilie wsrod czarnosukienkowych
duplanowsky
2020-03-15 18:33:10
GNIDY SZCZECINA- kandydat na listę.
@badania pokazały coś innego
2020-03-15 18:22:09
Podczas suchej pogody ludzie na spacerach inhalują płuca pyłem z psich kup. Smaczne? Zdrowia ci życzę.
POszust
2020-03-15 18:19:14
dziega zgłupiał .Tu każą myć ręce po każdym użyciu a ten się chwali że woda jest częśto zmieniana raz na tydzień.
Czy ktoś zachorował od święconej wody?
2020-03-15 18:15:32
Tylko ten, który się nią nie żegna.
badania pokazały coś innego
2020-03-15 18:04:04
tutaj link do dość starych badań o tym co się w takiej wodzie znajduje https://www.wprost.pl/417640/bakterie-kalowe-w-86-proc-wody-swieconej.html
jerzyk
2020-03-15 17:52:12
Najbardziej wody święconej boi się diabeł. Czy ktoś w to wierzy czy nie, ale taka jest prawda.Człowiek wierzący nie powinien obawiać się wody święconej.
Autorka znów atakuje arcybiskupa
2020-03-15 17:50:24
Każdy może sobie przeczytać cały list na stronie Kurii i porównać z tymi wyrwanymi z kontekstu zdaniami.
Juzek
2020-03-15 17:47:58
A co on ma do stracenia? Niedawno badano wodę święconą i stwierdzono bakterie kałowe.
ŚREDNIOWIECZE !!!!!!!!!!!!!!
2020-03-15 17:37:03
..w normalnym kraju to zapewne tego pana oskarżyli by i ukarali, za głupotę!!!
Nauka
2020-03-15 17:30:23
To jest szamanstwo w czasie epidemii.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA