środa, 30 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Zwolnienie w ramach tarczy antykryzysowej. Ostatni dzwonek

Zwolnienie w ramach tarczy antykryzysowej. Ostatni dzwonek

Zwolnienie w ramach tarczy antykryzysowej. Ostatni dzwonek
Data publikacji: 2020-06-18 16:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 10:24
Wywietleń: 744 459939

Z końcem czerwca mija termin składania przez przedsiębiorców wniosków o zwolnienie ze składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas wpłynęły one od nieco ponad 79 tys. płatników z województwa zachodniopomorskiego.

- Do 10 czerwca przeszło 79 tys. przedsiębiorców z naszego regionu zgłosiło się do ZUS w sprawie zwolnienia z opłacenia składek za marzec, kwiecień lub maj - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych umarza im składki za każdy miesiąc z osobna. Wysokość umorzeń za marzec i kwiecień sięgnęła już w Zachodniopomorskiem przeszło 305 mln złotych, a w całym kraju 7,5 mld złotych. Kwota cały czas rośnie, bo pracownicy ZUS prowadzą wiele postępowań wyjaśniających w sprawie wniosków, które zawierały błędy - tłumaczy Karol Jagielski.

Jakie są warunki zwolnienia z opłacenia składek?

Rzecznik przypomina, że aby skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek, trzeba spełnić warunki wymienione w ustawie zwanej tarczą antykryzysową. Jednym z nich jest złożenie wniosku maksymalnie do 30 czerwca.

- Jeżeli przedsiębiorca ma obowiązek sam składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, to musi również przesłać dokumenty za miesiące objęte wnioskiem o umorzenie - zaznacza K. Jagielski.

Kto korzysta ze zwolnienia w ZUS?

Umorzenie składek przysługuje kilku grupom płatników.

- Z całkowitego lub częściowego zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj korzystają: prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których przychód nie przekraczał 15 681 złotych; spółdzielnie socjalne i płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych do 49 osób - wylicza rzecznik.

Natomiast umorzenie całości składek za kwiecień i maj przysługuje prowadzącym działalność, których przychód był wyższy niż 15 681 złotych, ale za to dochód nie przekraczał 7 tys. złotych. Skorzystają z niego również firmy na „uldze na start”, jeśli mieszczą się w kryterium przychodu lub dochodu.

(k)

 Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

ZUS Szczecin
pójdziesz do zusu , sprawa w toku i nic nie wiesz
2020-06-19 12:54:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie