Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-4 szczecin
REKLAMA

Złóż zaświadczenie! Ważne dla osób pobierających rentę rodzinną

Data publikacji: 25 września 2023 r. 07:01
Ostatnia aktualizacja: 25 września 2023 r. 07:01
Złóż zaświadczenie! Ważne dla osób pobierających rentę rodzinną
Uczniowie i studenci pobierający rentę rodzinną, powinni złożyć w ZUS zaświadczenie, że kontynuują naukę. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Do końca września uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i pobierają rentę rodzinną, powinni złożyć w ZUS zaświadczenie, że kontynuują naukę. Studenci natomiast mają czas do końca października. Jeśli się spóźnią, to stracą świadczenie.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia. Dziecko, które nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat. Chyba że urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.

– Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w ZUS najpóźniej we wrześniu – przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Natomiast studenci mają czas do końca października. Zaświadczenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, wypłata renty będzie wstrzymana. Nie trzeba co roku przedstawiać informacji o dalszej nauce, kiedy szkoła czy uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wpisze całkowity jej czas.

Ważne jest również, żeby uczeń lub student uprawniony do renty powiadomił ZUS, gdy przestanie się uczyć. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty. Wtedy nienależnie wypłacane świadczenie trzeba będzie oddać razem z odsetkami.

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA