Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Gazociąg Goleniów - Police. Wykonali przewiert pod Odrą

Data publikacji: 2020-12-07 08:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-10 22:05
Gazociąg Goleniów - Police. Wykonali przewiert pod Odrą
Fot. Przedsiębiorstwo Geodezyjne INWAR Sp. z o.o.  

Spółka Gaz-System prowadzi prace modernizacyjne na gazociągu Goleniów – Police, jednym z najważniejszych elementów sieci przesyłowej w województwie zachodniopomorskim. Niedawno zakończyła pierwszy etap tej inwestycji, który polegał na wykonaniu przewiertu sterowanego pod Odrą na długości 1814 m. Był to pierwszy w Polsce przewiert wykonany metodą Intersect.

– Na przebudowie gazociągu Goleniów – Police skorzysta gospodarka województwa zachodniopomorskiego – powiedział Krzysztof Jackowski, wiceprezes Gaz-Systemu. – Dodatkowo, dzięki takiemu sposobowi przeprowadzenia inwestycji możliwy będzie transport towarów między Świnoujściem a Szczecinem jednostkami o większym tonażu.

Gazociąg Goleniów – Police w przebudowie

Gazociąg Goleniów - Police jest jednym z najważniejszych elementów gazowej sieci przesyłowej na Pomorzu Zachodnim.  Zasila w gaz m.in. miasto Szczecin oraz zakłady chemiczne w Policach. Inwestycja ta została podzielona na dwa etapy.

Gazociąg Goleniów - Police

Pierwszy z nich obejmuje przekroczenie Roztoki Odrzańskiej metodą przejścia podziemnego oraz demontaż dwóch nitek starego gazociągu (DN500 i DN400). Podczas tych prac na terenie Roztoki wykonano w listopadzie pierwszy w Polsce przewiert sterowany HDD w technologii Intersect, o długości 1814 m. Prace z wykorzystaniem tej metody polegały na jednoczesnym wierceniu otworu pilotowego z przeciwległych brzegów rzeki w dwóch kierunkach. Przewiert wraz z wciągnięciem gazociągu wykonywany był od września do listopada.

Wkrótce kolejny etap inwestycji 

Drugi etap inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku. Zgodnie z przyjętymi założeniami na terenie gmin Police oraz Stepnica zostanie ułożony nowy gazociąg o długości 8 km. W tym przypadku także będzie wykorzystana technologia bezwykopowa. Łącznie wykonane zostaną cztery przewierty o długości od 700 m do 2000 m. Zakończenie tego etapu planowane jest w 2023 roku.

Gaz-System zwraca uwagę na istotny aspekt środowiskowy tego przedsięwzięcia. Zakres prac obejmuje bowiem usunięcie ok. 4 km odcinka starego gazociągu, biegnącego przez tereny Rezerwatu Olszanki. Demontaż rury znosi obowiązek utrzymania strefy kontrolowanej dla gazociągu, dlatego nie będzie potrzeby monitorowania i ingerowania w tamtejszą przyrodę, a w efekcie spodziewany jest większy rozwój fauny i flory oraz swobodna migracja zwierząt na terenie rezerwatu.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

metoda
2020-12-10 22:02:00
A może zgrupować kilka przewiertów pod Odrą i zbudować tą techniką tunel pod Odrą Police - Stepnica. Dopiero by się miał czym rząd cieszyć. To byłby hit, jak przekop mierzei. Chciałbym usłyszeć w radiu szczecin i przeczytać w głosie pisu jak ***** *** nie przecięli wstęgi pod Odrą bo to była wina Tuska.
ale gaz nie jest ..
2020-12-09 20:13:07
wcale tami, przeciwnie. Co pro_PO_nujesz? "Wyngiel" z Rosji. Debilna logika; - piszesz "nie jest tani" i pro_PO_nujest forsą na ten "nie taki tani" gaz dla ZCH POLICED. PiS-esz;"Gdyby dać te pieniądze ZCH POLICE zbudowalyby swój..." i ZCH POLICE PO_kazały by "faka" innym, którzy także potrzebują gazu i nai mają "Gdyby ....". Jeśli gazociągi są państwowe to każdy podmiot gospodarczy ma prawo do korzystania z tej infrastruktury. Zobaczymy za parę lat jak działa "niemiecke ciepło" w Szczecinie.
Chwilkowski
2020-12-08 09:11:34
Mamy GAZOPORT, GAZ-SYSTEM, PGNIG... Firm państwowych się namnożyło prezesów rad nadzorczych specjalistów dla PIS-owskich przyjaciół jak za Gierka, ale gaz nie jest wcale tami, przeciwnie. Gdyby dać te pieniądze ZCH POLICE zbudowalyby swój i miałyby dużo taniej niż te rachunki dla tych Pasibrzuchow.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA