Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Podatek od handlu detalicznego

Data publikacji: 24 lutego 2016 r. 11:25
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Podatek od handlu detalicznego
 

Projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego zakłada m.in. łączne opodatkowanie tzw. „sieci handlowych” oraz różne stawki podatkowe: progresywną i weekendową.

Magdalena Majchrzak, kanclerz WSB Szczecin, ekspertka ds. gospodarczych przy ZPPZ Lewiatan: Polską gospodarkę cechuje nadmierne rozdrobnienie przedsiębiorstw zarówno handlowych jak i produkcyjnych i w konsekwencji niska jak na Europę produktywność. Regulacje gospodarcze powinny więc motywować przedsiębiorców do współpracy premiując konsolidację. Tymczasem proponowany podatek, o stawce rosnącej wraz ze wzrostem sprzedaży, może być swoistą karą za konsolidację i w rezultacie może hamować wzrost efektywności handlu.

Piotr Sobeyko Bejanrowicz, radca podatkowy, wiceprezes ZPPZ Lewiatan: Stosowanie stawki progresywnej i jednocześnie innych stawek dla sprzedaży weekendowej, może spowodać znaczne trudności administracyjne, które mogą uniemożliwić prawidłowe wywiązywanie się z obowiązku obliczenia i zapłaty podatku.Wprowadzenie wyższych stawek podatku przy większej sprzedaży oznacza natomiast faworyzowanie mniej efektywnych przedsiębiorstw i karanie bardziej efektywnych. Może spowodować więc zmniejszenie efektywności całego sektora handlu i w konsekwencji: wzrost cen dla konsumentów, obniżenie wynagrodzeń pracowników handlu i zmniejszenie zwrotu z zainwestowanego kapitału. (k)

Fot. arch. Lewiatan

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA