sobota, 31 października 2020.
Strona główna > Gospodarka > Podatek od handlu detalicznego

Podatek od handlu detalicznego

Podatek od handlu detalicznego
Data publikacji: 2016-02-24 11:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1995 121088

Projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego zakłada m.in. łączne opodatkowanie tzw. „sieci handlowych” oraz różne stawki podatkowe: progresywną i weekendową.

Magdalena Majchrzak, kanclerz WSB Szczecin, ekspertka ds. gospodarczych przy ZPPZ Lewiatan: Polską gospodarkę cechuje nadmierne rozdrobnienie przedsiębiorstw zarówno handlowych jak i produkcyjnych i w konsekwencji niska jak na Europę produktywność. Regulacje gospodarcze powinny więc motywować przedsiębiorców do współpracy premiując konsolidację. Tymczasem proponowany podatek, o stawce rosnącej wraz ze wzrostem sprzedaży, może być swoistą karą za konsolidację i w rezultacie może hamować wzrost efektywności handlu.

Piotr Sobeyko Bejanrowicz, radca podatkowy, wiceprezes ZPPZ Lewiatan: Stosowanie stawki progresywnej i jednocześnie innych stawek dla sprzedaży weekendowej, może spowodać znaczne trudności administracyjne, które mogą uniemożliwić prawidłowe wywiązywanie się z obowiązku obliczenia i zapłaty podatku.Wprowadzenie wyższych stawek podatku przy większej sprzedaży oznacza natomiast faworyzowanie mniej efektywnych przedsiębiorstw i karanie bardziej efektywnych. Może spowodować więc zmniejszenie efektywności całego sektora handlu i w konsekwencji: wzrost cen dla konsumentów, obniżenie wynagrodzeń pracowników handlu i zmniejszenie zwrotu z zainwestowanego kapitału. (k)

Fot. arch. Lewiatan

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy popierasz protesty związane z wyrokiem TK dotyczącym zakazu aborcji?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie