wtorek, 27 października 2020.
Strona główna > Gospodarka > Zachodniopomorskie przygotowane na wiatraki

Zachodniopomorskie przygotowane na wiatraki

Zachodniopomorskie przygotowane na wiatraki
Data publikacji: 2016-03-26 08:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1719 125919

Zachodniopomorskie przeznaczyło znaczne tereny pod energetykę wiatrową, a tymczasem w Sejmie trwają spory o tzw. ustawę odległościową autorstwa PiS. Przeciwnicy z PO i Nowoczesnej twierdzą, że proponowane odległości wież od zabudowań ludzkich zahamują rozwój farm wiatrowych w Polsce.

Według projektu PiS wiatrak produkujący prąd powinien znajdować się od zamieszkałych zabudowań nie bliżej niż o 10-krotność swojej wysokości (wliczając w to łopaty wirnika). Podobne odległości powinny być zachowane także parkach narodowych, rezerwatach, parkach krajobrazowych, obszarach Natura 2000 oraz leśnych kompleksach promocyjnych.

Zdaniem oponentów ograniczy to ilość terenów spełniających warunki do inwestowania w farmy wiatrowe. Znalazło to wyraz podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury, gdzie odbyło się pierwsze czytanie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Politycy opozycji przypomnieli, że farmy wiatrowe dają do budżetu 620 mln zł rocznie.

Edward Trojanowski, ze Związku Gmin Wiejskich podkreślał, że takie przedsięwzięcia energetyczne to czasem najważniejsze źródło dochodu dla biednych gmin, umożliwiające np. remont drogi czy urządzeń komunalnych. Sytuację starał się uspokoić minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Oświadczył, że "projekt nie zabija elektrowni wiatrowych" (za PAP). Przypomniał, że np. także w Danii nie można lokalizować wiatraków bliżej niż 4 km od zabudowań. Ostatecznie więc projekt ustawy został skierowany do podkomisji. Przewiduje się, że ustawa może zostać uchwalona przez Sejm podczas najbliższego posiedzenia, które rozpoczyna się 30 marca.

Na energetykę wiatrową przygotowane jest województwo zachodniopomorskie. Zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego pod lokalizację wiatraków przeznaczono ponad 27 tys. ha co - jak oszacowała "Rzeczpospolita" - może stanowić potencjał dla blisko 2200 MW nowych mocy. Plany zagospodarowania pod farmy wiatrowe mają m.in. Łobez, Golczewo, Rąbino, Sławno, Sławoborze, Dolice. Kolejne miejscowe plany są w trakcie opracowywania. Gazeta przypomina też, że od ubiegłego roku budowany jest zespół wiatraków w miejscowościach Banie i Kozielice.  

(kl)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Komentarze

Dbanie o ludzi.
Jak można być przeciwko ludziom i mówić, że proponowane odległości zahamują rozwój farm wiatrowych w Polsce? No chyba, że samemu czerpie się zyski z takiej działalności.
2016-03-29 10:00:45
Krzysiek ze wsi
Wiatraki tak ale tylko holenderskie - w każdej wsi i na każdym przedmieściu . A te straszydła obrzydzające ludziom życie postawmy ich fanom w ogródkach , ewentualnie na dachach ich domów .Trzeba być głupim ,żeby zamiast patrzeć na zachód słońca nad jeziorem , morzem , lasami oglądać wirujące łopaty i łunę czerwonych świateł wiatraków , chyba ,że jest się bezwzględnym technokratą i estetycznym prymitywem . Owszem panele słoneczne i biogazownie w odpowiednim miejscu mogą być a węgiel to i tak sprawdzone , pewne i wcale nietrujące żródło energii i pracy dla tysięcy Polaków .
2016-03-28 21:03:11
Wiatraki to wstrętne muchy na nosie
Do W.- życzę Ci fermy 50. 100, 150 wiatrakow o wys. 195 m zaraz za Twoim domem/ blokiem , a może szałasem ? / , i bądż szczęśliwy pseudoekologu . Czy TY nigdy nie widziałeś piękna krajobrazu ?
2016-03-28 20:44:20
W.
Wystarczy zbliżyć się do naszej zachodniej granicy, by ujrzeć wiatraki, bądź całe połacie opanowane przez panele słoneczne. Na Morzu Północnym, w Cuxhaven, i okolicy, farmy wiatrowe opanowały krajobraz. Stoją w morzu, na lądzie, nikomu nie wadzą. To nie jedyne miejsca z wiatrakami. Tam nie znają się na ekologii? Nikt nie robił badań nad szkodliwością? My nie chcemy u nas ani wiatraków, ani paneli słonecznych, ani atomu. Nastawiamy się na węgiel. Najmniej ekologiczne, najbardziej szkodliwe rozwiązanie. Ciekawe, na jak długo go wystarczy, kiedy zgaśnie światło.
2016-03-28 12:19:26
bezplanista1
W kopenhadze wiatraki plywaja na pontonach
2016-03-28 11:29:26
Takie wiatraki...
A jak byly by montowane na statkach, to z kolei przestraszyly by ryby i wiloryby... PO-za "Polskimi Rekinami" ??
2016-03-26 22:54:25
Ornitolog,
Wspolczuje wszystkim ptakom... przelatujacym w bezposredniej bliskosci !
2016-03-26 22:48:42
Takie wiatraki powinny byc
montowane na statkach.
2016-03-26 19:15:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie