Sobota, 24 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Nowa linia zasila Szczecin

Data publikacji: 18 marca 2016 r. 14:15
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Nowa linia zasila Szczecin
 

Nową, dwutorową linię wysokiego napięcia uruchomiono w piątek z siedziby spółki Enea Operator. Ma ona wzmocnić zasilanie Szczecina w energię elektryczną i uchronić aglomerację przez skutkami ewentualnych awarii energetycznych.

Linia przesyłowa o napięciu 110 kV powstała na odcinku z elektrowni Dolna Odra do Chlebowa. Ma ona długą historię. Linię budowano - a raczej przygotowywano do budowy - od prawie 20 lat, gdyż piętrzyły się trudności związane z wymaganymi pozwoleniami.

Nowego impulsu dała pamiętna awaria energetyczna w kwietniu 2008 roku, która pozbawiła Szczecin prądu aż na 3 dni.

- Uznano wówczas, że linia jest niezbędna, znów przystąpiono do projektowania - powiedział prezes Enea Operator Michał Jarczyński.

Ostatecznie linię zbudowano w 7 miesięcy.

Jego zdaniem tzw. blekaut przyczynił się do tego, że obecnie aglomeracja szczecińska jest najbezpieczniejsza w Polsce pod względem energetycznym.

W ramach inwestycji wybudowano 17 km dwutorowej linii. Pozwoliła ona zmienić konfigurację zasilania aglomeracji, zwiększając liczbę linii 110 kV z Elektrowni Dolna Odra z jednej, (Dolna Odra – Gryfino – Dąbie), do trzech: (Dolna Odra – Gryfino – Żydowce; Dolna Odra – Dąbie; Dolna Odra – Morzyczyn – Dąbie).
 
Wykonawcą kontraktu była firma ELTEL Networks Energetyka SA. Jego wartość to 14 mln złotych.

(kl)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Michał Jarczyński, prezes Enea Operator, wydaje z sali konferencyjnej telefoniczną dyspozycję uruchomienia nowej linii.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

podpowiedz
2016-03-20 00:06:49
Panie ,,redaktorku" - 110 kV - to nie jest moc, to tylko napięcie, (od rzetelnego redaktora, oczekujemy rzetelnej i prawdziwej informacji)
?
2016-03-19 06:35:12
Nie jestem pewien tego bezpieczeństwa energetycznego, zdaje się, że bloki w Dolnej Odrze mają być stopniowo wygaszane.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA