wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Wtorki z JPK w Zachodniopomorskiem

Wtorki z JPK w Zachodniopomorskiem

Wtorki z JPK w Zachodniopomorskiem
Data publikacji: 2017-12-12 06:55
Wywietleń: 923 304817

Od początku 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do comiesięcznego tworzenia i wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego, zawierającego ewidencję zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT). Tym samym dołączą do systemu, którym objęte zostały już małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa prowadzą ogólnopolską akcję szkoleniową „Wtorki z JPK".

Jednolity Plik Kontrolny to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK ma określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie. Od początku 2018 r. do comiesięcznego tworzenia i wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego, zawierającego ewidencję zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), będą zobowiązani mikroprzedsiębiorcy. Tym samym dołączą do systemu, którym objęte już są małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa.

Nowy obowiązek dotyczy mikroprzedsiębiorcy, który jest podatnikiem VAT i składa deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, o obrotach nie przekraczających 2 mln euro i zatrudniającego mniej niż 10 osób.

Bezpłatne szkolenia z tworzenia i przesyłania JPK_VAT eksperci Krajowej Administracji Skarbowej poprowadzą we wtorek 12 grudnia (kolejne 19 bm.) we wszystkich urzędach skarbowych (z wyjątkiem wyspecjalizowanych). Co ważne, przedsiębiorcy mogą w nich uczestniczyć w dowolnych US, również w tych, w których nie rozliczają się na co dzień. Szczegółowe informacje, m.in. o godzinach i miejscach szkoleń w Zachodniopomorskiem,  są tutaj.

- Już teraz można testować elektroniczne składanie JPK_VAT. Jest to możliwe dzięki aplikacji Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0, która umożliwia bezpłatne i bezpieczne wygenerowanie oraz wysłanie pliku - przypomina Małgorzata Brzoza, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Podatnik który nie korzysta z oprogramowania księgowego z możliwością generowania plików w formacie XML, w celu przygotowania własnego pliku może pobrać plik JPK_VAT.csv, udostępniony przez Ministerstwo Finansów i wypełnić według własnych potrzeb w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym. Tak przygotowany plik można wysłać z bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0.

Więcej informacji o JPK na stronie Portalu Podatkowego MF

(mag)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy