wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Wkrótce druga dostawa LNG

Wkrótce druga dostawa LNG

Wkrótce druga dostawa LNG
Data publikacji: 2016-01-31 14:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1647 114341

Już niedługo - 8 lutego - w Świnoujściu spodziewane jest drugie zawinięcie metanowca, który przypłynie ze skroplonym gazem ziemnym (LNG), przeznaczonym na rozruch terminalu. Tak jak za pierwszym razem, będzie to statek „Al Nuaman”. Jednostka jest w drodze do Polski.

Przypomnijmy, że 11 grudnia ub. roku „Al Nuaman” przypłynął do świnoujskiego gazoportu po raz pierwszy. Przywiózł 210 tys. m sześc. skroplonego gazu przeznaczonego do schłodzenia i rozruchu nowo wybudowanego terminalu LNG.

Obecnie trwają testy odbioru gazu z terminalu do krajowego systemu przesyłowego. Rozpoczęły się 7 stycznia. Paliwo wprowadza do sieci Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

- Ilości odbieranego gazu są zgodne z harmonogramem przekazanym przez generalnego wykonawcę terminalu LNG - informuje Biuro Komunikacji Korporacyjnej spółki Gaz-System, operatora gazociągów przesyłowych. - Testy polegają na sprawdzaniu systemów sterowania przy wykorzystaniu wszystkich urządzeń zainstalowanych na terminalu w różnych parametrach technicznych. Obecnie testy dotyczą głównej pętli sterowania wysyłką gazu do krajowego systemu przesyłowego.

Według Gaz-Systemu, na 8 lutego zaplanowane jest drugie zawinięcie metanowca, który również dostarczy LNG na rozruch techniczny terminalu (na pozostałe próby eksploatacyjne).

W gazoporcie ponownie zawita „Al Nuaman”. Statek, tak jak poprzednio, załadował skroplony gaz w katarskim porcie Ras Laffan. Podróż do Polski zajmuje trzy tygodnie. Najpierw metanowiec zatrzyma się w duńskim Skagen, gdzie spodziewany jest 5 lutego. Po zatankowaniu paliwa popłynie do Świnoujścia. ©

Tekst i fot. (ek)

Komentarze

Ziemkiewicz
byłem na tym portalu lng.edu.pl o którym piszesz. czytałem tam między innymi raport http://lng.edu.pl/wp-content/uploads/2015/05/LNG_Snapshot_marzec_2015.pdf i jest spoko, bo faktycznie napisane tak, że jak się nie jest obeznanym w temacie to można ogarnąć. czekam osobiście na koniec testów
2016-02-01 00:13:55
Druga dostawa LNG
no i super, nie mogę się doczekać komercyjnego staru terminala. mam też nadzeję, ze za tym wszystkim docelowo przyjdą również lepsze ceny za gaz. możliwych źródeł mamy wiele; http://lng.edu.pl/pl/centrum-edukacji/mozliwe-kierunki-dostawy-lng-do-polski/ Byłoby świetnie z tego skorzystać
2016-01-31 21:05:50
mmm
Dlaczego Kurier nie informuje o tym, że posłowie PiS-u z naszego regionu odrzucili w głosowaniu nad budżetem projekt finansowania dokumentacji obejścia drogowego Szczecina od zachodu? Obiecywali rozwój regionu, ale od razu prawda okazała się inna.
2016-01-31 14:44:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy