Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Wkrótce druga dostawa LNG

Data publikacji: 2016-01-31 14:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wkrótce druga dostawa LNG
 

Już niedługo - 8 lutego - w Świnoujściu spodziewane jest drugie zawinięcie metanowca, który przypłynie ze skroplonym gazem ziemnym (LNG), przeznaczonym na rozruch terminalu. Tak jak za pierwszym razem, będzie to statek „Al Nuaman”. Jednostka jest w drodze do Polski.

Przypomnijmy, że 11 grudnia ub. roku „Al Nuaman” przypłynął do świnoujskiego gazoportu po raz pierwszy. Przywiózł 210 tys. m sześc. skroplonego gazu przeznaczonego do schłodzenia i rozruchu nowo wybudowanego terminalu LNG.

Obecnie trwają testy odbioru gazu z terminalu do krajowego systemu przesyłowego. Rozpoczęły się 7 stycznia. Paliwo wprowadza do sieci Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

- Ilości odbieranego gazu są zgodne z harmonogramem przekazanym przez generalnego wykonawcę terminalu LNG - informuje Biuro Komunikacji Korporacyjnej spółki Gaz-System, operatora gazociągów przesyłowych. - Testy polegają na sprawdzaniu systemów sterowania przy wykorzystaniu wszystkich urządzeń zainstalowanych na terminalu w różnych parametrach technicznych. Obecnie testy dotyczą głównej pętli sterowania wysyłką gazu do krajowego systemu przesyłowego.

Według Gaz-Systemu, na 8 lutego zaplanowane jest drugie zawinięcie metanowca, który również dostarczy LNG na rozruch techniczny terminalu (na pozostałe próby eksploatacyjne).

W gazoporcie ponownie zawita „Al Nuaman”. Statek, tak jak poprzednio, załadował skroplony gaz w katarskim porcie Ras Laffan. Podróż do Polski zajmuje trzy tygodnie. Najpierw metanowiec zatrzyma się w duńskim Skagen, gdzie spodziewany jest 5 lutego. Po zatankowaniu paliwa popłynie do Świnoujścia. ©

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ziemkiewicz
2016-02-01 00:13:55
byłem na tym portalu lng.edu.pl o którym piszesz. czytałem tam między innymi raport http://lng.edu.pl/wp-content/uploads/2015/05/LNG_Snapshot_marzec_2015.pdf i jest spoko, bo faktycznie napisane tak, że jak się nie jest obeznanym w temacie to można ogarnąć. czekam osobiście na koniec testów
Druga dostawa LNG
2016-01-31 21:05:50
no i super, nie mogę się doczekać komercyjnego staru terminala. mam też nadzeję, ze za tym wszystkim docelowo przyjdą również lepsze ceny za gaz. możliwych źródeł mamy wiele; http://lng.edu.pl/pl/centrum-edukacji/mozliwe-kierunki-dostawy-lng-do-polski/ Byłoby świetnie z tego skorzystać
mmm
2016-01-31 14:44:53
Dlaczego Kurier nie informuje o tym, że posłowie PiS-u z naszego regionu odrzucili w głosowaniu nad budżetem projekt finansowania dokumentacji obejścia drogowego Szczecina od zachodu? Obiecywali rozwój regionu, ale od razu prawda okazała się inna.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA