piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Wicemarszałek Rzepa o suszy

Wicemarszałek Rzepa o suszy

Wicemarszałek Rzepa o suszy
Data publikacji: 2015-08-21 14:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1643 13457

Są tereny, gdzie na pola nie wyjadą kombajny, bo jest to nieopłacalne - mówi wicemarszałek Jarosław Rzepa. Szef zachodniopomorskiego PSL apeluje do  ministra rolnictwa o uznanie południowej części naszego województwa za teren dotknięty klęską suszy.

Użytki rolne w naszym regionie zajmują obszar 1 mln 120 tys. hektarów, z tego ponad połowa (700 ha) znajduje się pod zasiewem. Susza, która od kilku tygodni dziesiątkuje polskie uprawy, dotknęła także zachodniopomorskich rolników. 

- Susza dotyczy ponad 41 hektarów na Pomorzu Zachodnim - mówił w piątek Jarosław Rzepa.

A w liście do ministra rolnictwa podkreślił: „Szczególnie dotknięte niedoborem wody są w naszym regionie powiaty: wałecki, gryfiński, myśliborski, choszczeński oraz pyrzycki, czyli teren południowej części regionu”.

Rolnicy posiadający obszary, które uzyskają status terenów dotkniętych klęską suszy, mogą występować do samorządów lokalnych o umorzenie lub rozłożenie na raty podatku rolnego. W Agencji Nieruchomości Rolnych mogą się starać o umorzenie czynszu dzierżawnego lub rozłożenie na raty opłaty za kupno ziemi.

- Jest to też podstawa do negocjowania umów kontraktowych na dostawy zboża z młynami i silosami - mówił Rzepa.

Przy 100-proc. stratach w uprawach rolnicy mogą występować o kredyty klęskowe.

Straty w uprawach do pewnego stopnia rekompensują rolnikom wyższe w tym roku ceny płodów rolnych. Wicemarszałek nie ma też wątpliwości, że susza odbije się na wzroście cen mąki - prognozuje, że o 20-30 proc.

W dobrych latach na słabszych glebach rolnicy mogą zebrać 2-3 tony zboża z ha, a na dobrych -  takich jak w Pyrzycach - nawet 11 ton. Koszt pracy kombajnu na hektarze to od 300 do 500 zł. Za tonę żyta można obecnie dostać w skupie około 520 zł.

Wicemarszałek ma informację od ministra Marka Sawickiego, że pochyli się on na dobrze udokumentowanymi wnioskami.

©℗

(masz)

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Olaboga
A niech On się za bardzo nie pochyla bo może Biedroń przechodzić
2015-08-29 10:52:30
Do Padi
A czy Rzepę to obchodzi. Dla niego rolnik , to jedynie ten co kartofle, buraki i zboże uprawia. Cała reszta to już nie. No i jeszcze te wybory. Punktów nałapać trzeba "że pochyli się on na dobrze udokumentowanymi wnioskami" Czyli jak dobrze udokumentować wnioski ? Garstkę suchej ziemi wysłać ? Rząd niewidomych ? ©?
2015-08-22 08:57:26
m - GD
Kraj cudów i patologii, istniejący tylko teoretycznie.Piesi biegają po autostradzie, jak po Krupówkach, komornik, chroniony przez policję kradnie traktor , policja wie o agresywnym kretynie w Kamiennej Górze i ma to w doopie, co kończy się niewyobrażalną tragedią, posłowie , którzy nie mają samochodów , pobierają diety na benzynę w ilości, której nie pomieściłyby zbiorniki jumbo jeta i nic, politycy kłamią , kradną, obiecują cuda-niewidy i nadal są wybierani, program telewizyjny , to emisja debilnych reklam, przerywanych powtórkami filmów klasy B, za co każą sobie płacić niemałe pieniądze, księża gwałcą dzieci, lekarze leją na pacjentów, brakuje leków, bo farmaceuci wysyłają je masowo za granicę, zarabiając gruba kasę......fajnie??
2015-08-22 08:50:48
Padi
A co z plantacjami malin powiat gryficki leży a ci ze nie ma suszy nie mamy po co w pole wchodzić! !!!!!
2015-08-21 16:05:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy