czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Trudny czas dla rolników

Trudny czas dla rolników

Trudny czas dla rolników
Data publikacji: 2015-12-01 14:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1289 43514

Nasi rolnicy wciąż odczuwają skutki embarga wprowadzonego przez Rosję w sierpniu ubiegłego roku. Kryzys najbardziej dotknął sektor mleczny, mięsa wieprzowego oraz owoców i warzyw. Swoje dołożyła także tegoroczna susza.

W wyniku suszy istotne straty finansowe poniosło w kraju 231 tys. gospodarstw. Dla porównania, gospodarstw występujących o unijne dopłaty bezpośrednie jest 1 mln 350 tys. Według szacunków komisji powołanych przez wojewodów, straty wyniosły 1 mld 600 mln zł. Największe są w województwie mazowieckim, wielkopolskim i lubelskim, najmniejsze zaś w województwie zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i śląskim. 


Na pomoc dla poszkodowanych rolników rząd przeznaczył 450 mln zł. Znaczna część tej kwoty, ponad 340 mln zł, została już wypłacona.

W tym roku nie tylko susza dała się rolnikom porządnie we znaki. Odczuwają oni także skutki zastosowanego przez Rosję w sierpniu 2014 roku embarga na żywność. Według Ministerstwa Rolnictwa, w tym roku rodzimi rolnicy zarobią około 25 proc. mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym. W innych państwach szacunki są jeszcze gorsze.

Piotr Dużak

Fot. Archiwum: Ryszard Pakieser

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 1 grudnia 2015 roku

Komentarze

Solidaruchy niczego
nie straciły i czują się znakomicie
2015-12-01 22:38:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”