Wtorek 16 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Nie tylko pszczoły mogą mieć kłopoty

Data publikacji: 2017-04-26 21:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:39
Nie tylko pszczoły mogą mieć kłopoty
- Uprawy roślin modyfikowanych genetycznie są niebezpieczne dla środowiska - uważa wicemarszałek Jarosław Rzepa. Fot. Robert Stachnik  

- Pszczoły, które mają kontakt z nektarem roślin modyfikowanych genetycznie, nie wracają do swoich uli. Bardzo negatywnie reagują na GMO - mówi Jarosław Rzepa, wicemarszałek zachodniopomorski (PSL).

Polskie Stronnictwo Ludowe jest przeciwne uprawom roślin modyfikowanych genetycznie (GMO).

- Minister środowiska planuje ustawą dopuścić możliwość wprowadzenia w Polsce specjalnych stref, w których będzie możliwa uprawa roślin genetycznie modyfikowanych - mówił w środę (26 kwietnia) na konferencji prasowej Jarosław Rzepa. - PSL sprzeciwia się wprowadzeniu na teren naszego kraju tego typu upraw, bo jest to niebezpieczne dla środowiska.

Wicemarszałek podkreślał, że upraw genetycznie modyfikowanych nie da się w pełni kontrolować.

- Pszczoły, które mają kontakt z nektarem roślin modyfikowanych genetycznie, nie wracają do swoich uli - kontynuował Jarosław Rzepa. - Zanieczyszczenia upraw ekologicznych pyłkiem czy pozostałością roślin GMO, grozi gospodarstwom ekologicznych poważnymi konsekwencjami: dyskwalifikacją ich produktów, cofnięciem gospodarstwom certyfikacji i dopłat - mówił wicemarszałek.

Zaznaczył, że Polsce nie grozi głód, więc wprowadzanie stref z uprawami GMO jest nam niepotrzebne. Dodał też, że w naszym województwie jest ponad 3 tys. gospodarstw ekologicznych, prowadzących działalność na na 115 tys. hektarów, co stanowi 13 proc. powierzchni wszystkich upraw. ©℗

(masz)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mieszkaniec
2017-04-28 09:05:38
Tymczasem rada miejska miasta Szczecin od roku nie potrafi znowelizowac uchwaly o odeglosci miejskich uli od obiektow, taka nowelizacja napewno by poprawila ilosc pszczol w miescie, no ale kogo to obchodzi skad sie bierze jedzenie itd.
q
2017-04-27 07:22:53
Brawo za troskę, w końcu doskonale wiedzą, skąd jest miód...
CZYTELNIK
2017-04-27 06:40:30
Uprzejmie przypominam, że zarówno PiS jak i PO , a i sam D. Tusk, który tym utracił mój szacunek, głosowali za przyjęciem CETA. Teraz na puszce z "kukurydzą złocistą" już nie będzie napisu zawiera GMO. Ale ludzie sami są sobie winni, bo zamiast czytać to co ważne i protestować, to zajmują się pierdołami.
Do tego z ZSL
2017-04-26 22:36:13
To przez 8 lat rządów nie wprowadziliście całkowitego zakazu GMO w Polsce? Nie wyeliminowaliście GMO z pasz? Nie wyeliminowaliście GMO z żywności? Zezwoliliście na obrót nasionami GMO? Tak? To teraz morda w kubeł, bo projekt min. Szyszko zakłada: że aby uzyskać pozwolenie na wysianie nasion z GMO trzeba uzyskać zgodę WSZYSTKICH sąsiadów w promieniu 3 kilometrów, do tego APROBATĘ od władz gminnych, a także WYKAZAĆ, że ta uprawa nie będzie mieć negatywnego wpływu na KILKA TYSIĘCY gatunków zagrożonych. Powodzenia w zdobywaniu tego wszystkiego!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA