Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W Świnoujściu powstanie agroterminal. Podpisali list intencyjny

Data publikacji: 12 października 2023 r. 13:35
Ostatnia aktualizacja: 12 października 2023 r. 21:53
W Świnoujściu powstanie agroterminal. Podpisali list intencyjny
Fot. Dariusz Gorajski  

Przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Rolno-Spożywczej Spółki Inwestycyjnej (utworzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) podpisali w czwartek (12 października) list intencyjny w sprawie utworzenia nowoczesnego agroterminalu w Świnoujściu. To m.in. spełnienie oczekiwań polskich rolników. Agroterminal powstanie na terenie spółki OT Port Świnoujście, która już dysponuje odpowiednim magazynem, ale zamierza też zbudować 300-metrowy taśmociąg, który połączy go z nabrzeżem.

– Dążenie do stworzenia agroportu nie powstało wczoraj ani przedwczoraj, ale było efektem wielu uzgodnień, spotkań i analiz – mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, w obecności którego podpisano w szczecińskim porcie list intencyjny. – Jednoznacznie z nich wynika, że port Szczecin-Świnoujście pozyskując właśnie taką infrastrukturę – myślę, że jedną z najnowocześniejszych – w ramach budowy agroportu, będzie miał niezwykle atrakcyjną ofertę dla rolników w Polsce, ale też eksportu, który poprzez Polskę odbywa się również z naszych krajów sąsiedzkich.

Prezes ZMPSiŚ Krzysztof Urbaś podkreślił, że Zarząd Portu już od kilku lat stara się, aby sektor agro był godnie reprezentowany przez operatorów portowych.

– Te przeładunki w tej chwili nie są takie, jak by mogły być, bo część potencjału, szczególnie w Świnoujściu, jest niewykorzystana – powiedział K. Urbaś. – OT Port Świnoujście cały czas inwestuje i ma powstać połączenie nabrzeża z magazynem. Tam jest magazyn największy w Polsce, który może jednorazowo składować prawie 100 tys. ton ładunków. Jest on w tej chwili wykorzystany w 30 – 40 proc. Taśmociąg pozwoli na profesjonalną obsługę ładunków agro.

W Szczecinie do przeładunków towarów agro wykorzystywany jest elewator „Ewa” i magazyn płaski, ale, jak zapowiedział prezes Urbaś, w ostatnim tygodniu października ZMPSiŚ planuje ogłosić przetarg dotyczący 10-hektarowego terenu na Ostrowie Grabowskim, przy nabrzeżu Norweskim, na którym również ma powstać kompleks agro.

– Są już pierwsi zainteresowani, m.in. gdyńska firma oraz spółki ze Szczecina – dodał prezes ZMPSiŚ. – Kompleks agro uzyska taką pozycję, jaką byśmy chcieli – aby nasi rolnicy mieli którędy wyeksportować zboże. Będzie też możliwy tranzyt produktów z Ukrainy. W tej chwili przez wspomniany magazyn w Świnoujściu odbywa się taki tranzyt ukraińskiej kukurydzy.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 13.10.2023 r.

Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dariusz
2023-10-12 21:03:36
Węgiel, ruda, soja, jakieś chemikalia, to już się przyjmuje w Świnoujściu. Pociągi czekają po dwa dni żeby miały wolny przejazd. Teraz dojdą jeszcze towary agro, potem kontenery. Ciekawe ile będą czekały na wyjazd ze Świnoujścia. Możliwe że dłużej niż jogurt w LIDL lub Biedronce przed ustawieniem w lodówkach.
Arek
2023-10-12 19:52:28
A była zgoda Niemiec? Pewnie zza Odrą będą protesty.
Achtung Tusk
2023-10-12 19:37:00
Not fur Dojczland
obserwator
2023-10-12 17:19:30
a co z nowa chlodnia na terenie portu??? To powinien byc teraz priorytet aby wesprzeć Szczecinska oraz Gryf. Podobno są już propozycje budowy od kapitalu norweskiego i islandzkiego.
Stępka bis
2023-10-12 16:56:24
Promy ze stoczni szczecińskiej spływają tak szybko z pochylni że ksiądz się nie wyrabia z pokropkiem a matki chrzestne nie nadążają tłuc szampanów o burty. Teraz czas na inne strategiczne decyzje.
1,2,3
2023-10-12 13:58:29
zalatuje kiełbasą zwyczajną na odległość !
Ryba
2023-10-12 13:52:32
Widzę tam gróbarczyka wiec zapewne nie powstanie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA