Piątek, 03 maja 2024 r. 
REKLAMA

Umożliwi lądowanie przy gorszej pogodzie

Data publikacji: 24 lutego 2024 r. 15:47
Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2024 r. 15:47
Umożliwi lądowanie przy gorszej pogodzie
Podpisanie umowy z wykonawcą nowego systemu. Fot. Port Lotniczy Szczecin – Goleniów  

Spółka Port Lotniczy Szczecin – Goleniów 21 bm. podpisała wart prawie 9 400 000 euro kontrakt dotyczący „Wykonania systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych CAT II na lotnisku Szczecin – Goleniów, wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Generalnym wykonawcą jest Elektrotim SA z Wrocławia. Nowy system umożliwi lądowanie w trudniejszych warunkach pogodowych.

Na zaprojektowanie i zbudowanie systemu wykonawca ma 17 miesięcy (cztery miesiące na przygotowanie projektu, 11 miesięcy na prace budowlano-montażowe i dwa na certyfikację).

Połowa wartości inwestycji zostanie sfinansowana ze środków instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021 – 2027 (CEF 2) – w ramach podpisanej umowy wykonawczej z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), natomiast 25 proc. dołożą Polskie Porty Lotnicze – wspólnik Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów Spółka z o.o.

– To wielki dzień dla naszego regionalnego lotniska – powiedział Maciej Dziadosz, prezes Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów. – Pokazuje on bowiem, że współpraca wszystkich udziałowców spółki Port Lotniczy Szczecin – Goleniów przyniosła efekt w postaci rozpoczęcia jakże niezbędnej dla szczecińskiego lotniska inwestycji.

Jak wyjaśnił, obecny system ILS CAT I pozwala lądować przy chmurach na wysokości 200 stóp i widoczności poziomej 550 metrów. ILS CAT II pozwalać będzie na lądowanie przy chmurach na wysokości 100 stóp i widoczności poziomej 300 metrów.

– Jesteśmy pewni, że dzięki wykluczeniu odwołań samolotów z przyczyn pogodowych z jednej strony zwiększymy zaufanie pasażerów co do niezawodności połączeń, z drugiej zaś damy jasny sygnał, że nasza infrastruktura sprzyja rozwojowi siatki połączeń lotniczych – dodał prezes.

Z Portu Lotniczego Szczecin Goleniów dostępnych jest siedem połączeń rozkładowych oraz dwa połączenia czarterowe: z PLL LOT do Warszawy Chopin (22 razy w tygodniu), z Ryanair do Londynu, Liverpoolu, Krakowa (od 1 marca) i Dublina (od 20 marca), z Norwegian do Oslo Gardermoen, z WizzAir do Oslo Torp. Od 27 kwietnia będą loty z Coral Travel do Turcji oraz Bułgarii, od 25 maja z TUI do Turcji oraz Bułgarii, a od 29 maja z Itaka oraz Rainbow do Turcji.

W 2023 roku Port Lotniczy Szczecin – Goleniów obsłużył 475 tys. pasażerów. W 2024 planuje obsłużyć 500 tys., a w 2025 roku – m.in. dzięki uruchomionemu systemowi ILS CAT II – 650 tys. pasażerów.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA