sobota, 30 maja 2020.
Strona główna > Gospodarka > Umowa na unijne wsparcie dla Baltic Pipe podpisana

Umowa na unijne wsparcie dla Baltic Pipe podpisana

Umowa na unijne wsparcie dla Baltic Pipe podpisana
Data publikacji: 2019-04-15 18:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 995 386064

Gaz-System podpisał w poniedziałek (15 kwietnia) umowę z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) na dofinansowanie prac budowlanych dla Baltic Pipe w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Wsparcie finansowe wynosi blisko 215 mln euro.

W wydarzeniu, które odbyło się w Brukseli, uczestniczyli m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Arias Cañete, dyrektor generalny ds. energii Dominique Ristori, Dirk Beckers - dyrektor INEA, premier Mateusz Morawiecki, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz prezes Gaz-System Tomasz Stępień.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, jak i na rozbudowę oraz modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

Zdaniem prezesa Gaz-System Tomasza Stępnia uzyskanie kolejnego dofinansowania potwierdza, że Baltic Pipe jest bardzo ważny nie tylko dla Polski, ale także dla całej Unii Europejskiej.

– Z punktu widzenia naszego kraju połączenie gazowe między Polską a Danią ma wymiar strategiczny – jest ono potrzebne do dywersyfikacji dostaw. Jednak inwestycja jest korzystna również dla UE, której zależy na zwiększeniu wymiany handlowej i wzroście konkurencyjności europejskiego rynku gazu – podkreślił prezes Stępień.

Podpisanie umowy na dofinansowanie stanowi realizację podjętej 23 stycznia 2019 r. decyzji państw członkowskich UE o przyznaniu pomocy finansowej dla programu Baltic Pipe z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Wsparcie finansowe zostało przyznane w oparciu o przeprowadzony w 2018 r. drugi konkurs grantowy CEF Energy na zadanie „Prace budowlane dla klastra infrastrukturalnego 8.3 w ramach projektów o znaczeniu wspólnotowym (PCI)”.

(g)

Fot. Filip Błażejowski/KPRM

Umowa na unijne wsparcie dla Baltic Pipe podpisana

Komentarze

gregor102
I to jest bardzo dobra wiadomość!!!!
2019-04-16 16:44:26

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie