Piątek, 09 czerwca 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Umowa na unijne wsparcie dla Baltic Pipe podpisana

Data publikacji: 15 kwietnia 2019 r. 18:14
Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2019 r. 11:51
Umowa na unijne wsparcie dla Baltic Pipe podpisana
 

Gaz-System podpisał w poniedziałek (15 kwietnia) umowę z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) na dofinansowanie prac budowlanych dla Baltic Pipe w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Wsparcie finansowe wynosi blisko 215 mln euro.

W wydarzeniu, które odbyło się w Brukseli, uczestniczyli m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Arias Cañete, dyrektor generalny ds. energii Dominique Ristori, Dirk Beckers - dyrektor INEA, premier Mateusz Morawiecki, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz prezes Gaz-System Tomasz Stępień.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, jak i na rozbudowę oraz modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

Zdaniem prezesa Gaz-System Tomasza Stępnia uzyskanie kolejnego dofinansowania potwierdza, że Baltic Pipe jest bardzo ważny nie tylko dla Polski, ale także dla całej Unii Europejskiej.

– Z punktu widzenia naszego kraju połączenie gazowe między Polską a Danią ma wymiar strategiczny – jest ono potrzebne do dywersyfikacji dostaw. Jednak inwestycja jest korzystna również dla UE, której zależy na zwiększeniu wymiany handlowej i wzroście konkurencyjności europejskiego rynku gazu – podkreślił prezes Stępień.

Podpisanie umowy na dofinansowanie stanowi realizację podjętej 23 stycznia 2019 r. decyzji państw członkowskich UE o przyznaniu pomocy finansowej dla programu Baltic Pipe z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Wsparcie finansowe zostało przyznane w oparciu o przeprowadzony w 2018 r. drugi konkurs grantowy CEF Energy na zadanie „Prace budowlane dla klastra infrastrukturalnego 8.3 w ramach projektów o znaczeniu wspólnotowym (PCI)”.

(g)

Fot. Filip Błażejowski/KPRM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gregor102
2019-04-16 16:44:26
I to jest bardzo dobra wiadomość!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA