Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Gdzie Baltic Pipe wyjdzie na polski brzeg?

Data publikacji: 20 grudnia 2018 r. 13:14
Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia 2019 r. 14:59
Gdzie Baltic Pipe wyjdzie na polski brzeg?
 

Trwają uzgodnienia dotyczące trasy przebiegu gazociągu Baltic Pipe w Polsce. Było kilka wariantów, gdzie rura z gazem „wyjdzie” na brzeg, ale kilka gmin w naszym regionie mocno protestowało, obawiając się, że gazociąg odstraszy im turystów.

Inne gminy przeciwnie, optowały za tym, by gazociąg „wjechał” do Polski na ich terenie. Bo to oznacza, że będą miały dodatkowe dochody w budżecie.

Gazociąg Baltic Pipe składa się z pięciu elementów. Są to: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Zgodnie z planami, od października 2022 r. można będzie sprowadzać tym gazociągiem rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W grudniu odbyła się kolejna runda konsultacji społecznych w gminach na trasie gazociągu wysokiego ciśnienia, łączącego rurociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym.

We wtorek (18 grudnia) w Trzebiatowie i Niechorzu przebywali pracownicy Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA, którzy spotkali się z władzami gmin i mieszkańcami. Odpowiadali na wiele pytań i wątpliwości. Okazuje się, że operator sieci bierze pod uwagę dwie miejscowości, gdzie gazociąg wyjdzie na polski brzeg (oczywiście głęboko pod ziemią i nikt nie będzie go widział). Pierwszą z nich jest Pogorzelica (bardzo często media mówiły o Niechorzu, ale przecież tam nie ma miejsca na przejście tak potężnej rury), a drugą jest niezbyt odległe Rogowo. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 20 grudnia 2018 r.

M. Kwiatkowski

Fot. www.baltic-pipe.eu

Na zdjęciu: Układanie gazociągu w morzu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2019-01-08 14:41:36
Rząd ma niezwykle rzadką okazję do zabezpieczenia całej Europy srodkowej i wschodniej przed politycznym dyktatem dostaw gazu - zmuszając Niemcy i Rosję poprzez działania Komisji europejskiej do zakończenie Nord Stream II w Świnoujściu przy Gazoporcie. To naprawdę byłoby korzystne dla wszystkich w tym dla Polski. Ale czy mamy Rząd Polski czy Rząd w Polsce?.
Andrzej
2018-12-25 08:46:17
To tylko gaz i rura, nie ma zagrożeń jak w gazoporcie np. odpady ze statków, ropa, ścieki itd.
.
2018-12-21 13:13:04
Baltic Pipe = Nord Stream 2
k
2018-12-20 17:55:47
Pogorzelica - piękny las na końcu ulicy WP , wspomnienie dzieciństwa , spacerów , obozów , Sahary , grzybobrań i jagód , borówek ach !!! . Pogorzelica już nie taka . Mam nadzieje ,że jednak rura wyjdzie dalej na byłym poligonie - bliżej Mrzeżyna , a może w Rogowie . A zresztą rura jest potrzebna , ruskim zdziercom na pohybel / i Pawlakusowi / więc jeśli nawet w tych pogorzelickich borówczyskach wyjdzie Trudno ! Byle wyszła i był ten gaz !
@Polak
2018-12-20 15:16:08
Tak. Przegapiłeś.
Polak
2018-12-20 14:56:43
a ktoś w ogóle pytał Polaków o zgodę żeby jakaś rura wychodziła na nasz brzeg?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA