czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Gospodarka > Trwa załadunek kolosów

Trwa załadunek kolosów

Trwa załadunek kolosów
Data publikacji: 2018-02-19 17:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-21 15:11
Wywietleń: 3781 314981

Trwa pierwszy załadunek fundamentów kratownicowych, wyprodukowanych przez szczeciński zakład ST3 Offshore dla duńskiej firmy Orsted (dawnej DONG Energy). Akcja przebiega pomyślnie – na barce posadowiono dwa 
z trzech tzw. jacektów. Jeśli pogoda pozwoli, wszystkie trzy konstrukcje powinny być gotowe do transportu w połowie tygodnia.

Ogromne fundamenty kratownicowe (ang. – jacket) powstają w ramach drugiego kontraktu realizowanego przez ST3 Offshore dla duńskiego koncernu energetycznego. Projekt zakłada produkcję 20 konstrukcji oraz montaż osprzętu – m.in. wyposażenia w elementy elektryki. Produkowane w Szczecinie jackety montowane będą na morskiej farmie Borkum Riffgrund 2 na Morzu Północnym.

– Operacja załadunku jest przedsięwzięciem trudnym zarówno pod względem organizacyjnym, jak 
i logistycznym – mówi Adam Kowalski, wiceprezes spółki ST3 Offshore. – Przy pracach załadunkowych wykorzystywana jest nasza 120-metrowa suwnica i to, co jest jej zaletą – wysokość – wymaga od nas jednocześnie niezwykłej odpowiedzialności i przestrzegania warunków bezpieczeństwa, często zależnych od pogody. Przy dużych wiatrach, mgle i słabej widoczności  prace na wysokościach nie mogą być prowadzone.

Załadunek rozpoczął się 14 lutego. Zakończenie prac w połowie tego tygodnia będzie bardzo dobrym wynikiem, tym bardziej że jest to pierwszy załadunek takich konstrukcji. Posadowienie każdej z nich powinno zająć ok. dwóch dni.

Fundamenty popłyną barkami do Cuxhaven, gdzie połączone zostaną z tzw. bucketami (konstrukcjami ze szczelnymi ścianami i otwartym dnem, stosowanymi m.in. przy budowie filarów mostów – taki typ fundamentów montowany jest na piaszczystym dnie). Cała konstrukcja mierzy 60 metrów.

Na placu składowym ST3 Offshore stoją gotowe kolejne jackety. Każdy z nich musi mieć specjalny certyfikat biura Veritas, aby uzyskać zgodę na załadunek, transport i dostawę do klienta. Najprawdopodobniej jeszcze w lutym zielone światło dostaną następne trzy konstrukcje.Przypomnijmy, że po wygranym w 2015 r. pierwszym kontrakcie na produkcję platform pośrednich dla DONG Energy, spółka ST3 Offshore podpisała umowę na produkcję 20 fundamentów kratownicowych.

Morska farma Borkum Riffgrund 2 ma planowaną wydajność do 450 MW. Spośród 56 stalowych fundamentów, na których instalowane będą turbiny wiatrowe, 20 to kratownicowe, a pozostałe 36 – monopale. Wykorzystane turbiny wiatrowe będą największymi na niemieckich wodach. Farma wyprodukuje energię odpowiadającą rocznemu zużyciu prądu przez 460 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

(ek)

Fot. ST3 Offshore

Komentarze

@123
Jak miło lewaka posłuchać. A jakie echo się niesie na tej pustyni intelektu... ho, ho!
2018-02-21 15:06:06
do @ wierzyciela
- w "demokracji liberalnej" tak jest iż pieniądz nie ginie lecz zmienia właściciela....To jest właśnie urok demokracji...Firma należy do "braci Germanów", tam możesz odzyskać pieniądze. Musisz Ty i inn poszkodowani znaleźć "papugi", które Was wyręczą....Ta firma ma się dobrze, tzw. "Umzatz" za ubiegły rok to ponad 4 (cztery) miliardy Euro....tak jest zawsze gdy firma zagraniczna istnieje na polskim rynku samodzielnie, bez udziału podmiotu z Polski.. W tym wypadku lepsi są "ruskie", tam jest urzędowwy nakaz aby ocy kapitał był powiązany z "ruskim" gdy działa na terenie Rosji...Do Twego zmartwienia - jestem pewien iż otrzymasz po procesie upadku sądowy zwrot Twej wierzytelności...Jestem na 222% pewien iż po tym czasie zgłosi się "ktoś" kto bądzie chciał Twą mależność (dług Bilfingera) za 20-30% odkupić....Tak pieniądz zmienia właściciela, w tym wypadku "kaczyści" nic nie pomogą - jesteś sam....Znam numer - odemnie też chciełi łaskawie odkupić.
2018-02-21 13:54:11
jeden z 400 wierzycieli
Wszystko pięknie, tylko dlaczego milczy się w sprawie nieuregulowanych należności wobec prawie 400 niespłaconych wierzycieli jeszcze po poprzedniej spółce Bilfinger. Wszyscy jakoś dziwnie nabrali wody w usta, a nas po prostu OKRADLI.
2018-02-20 08:45:35
obserwator(1)
A co z podstawami do wież wiatrowych?? Produkujecie? Jak kondycja firmy? Macie kolejne kontrakty?
2018-02-19 21:02:13
123
W Danii widac myslą przyszlosciowo a u nas zaoranie ustawy o OZE, zadnych farm wiatrowych na Baltyku, po co , wungiel jest ,smog jest, a wungiel za 30 lat sie skunczy i co wtedy ?
2018-02-19 17:39:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie