czwartek, 29 października 2020.
Strona główna > Gospodarka > Zaistnieć w branży offshore

Zaistnieć w branży offshore

Zaistnieć w branży offshore
Data publikacji: 2017-05-18 19:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1814 259148

Około 150 osób z ponad 80 firm wzięło udział w drugiej edycji Pomeranian Offshore Networking Platform (PONP). Konferencja odbyła się w czwartek (18 maja) w Szczecinie. To lokalna inicjatywa mająca na celu m.in. rozwój branży morskiej energetyki wiatrowej w regionie zachodniopomorskim.

– Energetyka wiatrowa na morzu do 2020 roku do nas nie zawita – stwierdził Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, wymieniając bariery, na jakie napotyka ta branża w Polsce. To uwarunkowania polityczno-prawne, infrastrukturalne oraz społeczno-środowiskowe.

Prezes Gajowiecki poinformował, że od 2011 r. minister ds. gospodarki morskiej rozpatrzył blisko 70 wniosków o pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji  i urządzeń dla morskich farm wiatrowych. Pozytywny finał dotyczył 37 z nich. Do dziś obowiązuje 14 pozwoleń, z czego dziewięć zostało opłaconych przez inwestorów. Z tytułu wydanych pozwoleń do budżetu państwa wpłynęło 100 mln zł. Łączna moc wydanych i opłaconych koncesji wynosi 8 GW.

Prezes PSEW omówił projekty farm wiatrowych dwóch spółek: PGE Energia Odnawialna oraz Polenergia. W przypadku PGE EO rozpoczęcie budowy planowane jest najwcześniej w 2022 r., natomiast Polenergia, która ma już decyzje środowiskowe, mogłaby ruszyć z budową za trzy lata.

Stan morskiej energetyki wiatrowej na najważniejszych rynkach europejskich omówili przedstawiciele firmy ST3 Offshore, której zakład w Szczecinie produkuje fundamenty dla morskich elektrowni wiatrowych.

Podczas PONP odbyła się też Akademia Offshore. Eksperci z wiodących firm europejskich podpowiadali co jest najważniejsze, aby zaistnieć w tej branży. Ponadto przedsiębiorcy mieli okazję do spotkań z przedstawicielami tych firm w celu nawiązania współpracy. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

 

Zaistnieć w branży offshore Zaistnieć w branży offshore Zaistnieć w branży offshore Zaistnieć w branży offshore

Komentarze

gosc
Przeciez obecna paskudna zmiana zaorała wiatraki poprzez ustawqę o OZE, gdzie nasi producenci na kraj juz nie moga sprzedawac, tylko zagranica ich ratuje,o wycince drzew nie wspominajac , no ale coz takie jest podejscie ,za 30-40 lat wegiel sie skonczy, ciekawe co wtedy wymysla, no ale to glos suwerena, ciemny lud to kupil to ma ,W Niemczech 30% lub wiecej energi jest ze zrodel odnawialnych i tylko na tym zarabiaja-u nich nadwyzka kilknanascie miliardow euro ,a u nas deficyt okolo 50 ,komuna 2.0
2017-05-18 21:57:27

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie